• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Hario dripper olarak; Plastik mi yoksa seramik mi

frtsvn

Üye
İsim
Fırat
Daha fazla  
İsim
Fırat
Espresso Makinesi
Henüz yok
Değirmen
Hario, melitta ve çok yakın zamanda comandante
Ekipmanlar
V60, mokapot, delterpress, vietnam phin filtre
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Dikili
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Dikili
Selamlar herkese, konulara baktım ama bulamadım belki gözümden kaçırmış olabilirim. Dripper almayı düşünüyorum. Geçen seneden alınmış güral porselen var ama hario almak istiyorum. Sizce plastik mi yoksa seramik mi almalıyım. Bardakta fark yaratıyor mu acaba? Şimdiden teşekkürler

Plastik V60 ı ısıtması daha basit hemen 1 tur filtreyi ıslatırken döktügünüz sıcak su yeterli geliyor. Porseleni ısıtmak biraz daha zor 3-4 Katı su kullanmak zorunda kalıyorsunuz Porselen V60 ı ısıtana kadar. 2 Yıldır Plastik V60 Kullanıyorum memnunum gayet kaliteli bir plastige sahip.

2-3 yıl seramik v60 kullandım kırılınca plastiğe geçtim, kesinlikle plastik çok daha iyi ısıtmak daha kolay,güvenli(kırılma derdi yok) hem de ekonomik

Yıllardır plastik kullanırım.Seramik başka dripperlar da kullandım ama ısınması çok uzun sürüyor.Sağlık açısından doğru mudur plastik bilmiyorum ama plastikle seramik arasında tatsal anlamda ben pek fark göremedim.

Plastik.... arkadaşım seramik hediye etti evde onu kullanıyorum. İş yerine plastik aldım ve süper... Isıtması ve demlemesi çok kolay. Seramik v60 urban tools undu biraz açı problemi var gibi geldi. Orjinalinde kağıtlar daha iyi oturuyor..

Plastik.... arkadaşım seramik hediye etti evde onu kullanıyorum. İş yerine plastik aldım ve süper... Isıtması ve demlemesi çok kolay. Seramik v60 urban tools undu biraz açı problemi var gibi geldi. Orjinalinde kağıtlar daha iyi oturuyor..
Katılıyorum, bendekinde de açısal problemler var o yüzden orijinal almak istiyorum

Neden cam düşünmüyorsunuz?
İşin özü aynı işi görüyorsa çok para vermemek. Çünkü origami dripperin stoğa girmesini bekliyorum onu kesinlikle alacağım ve tabiki comandante de alacağım. O yüzden parayı oralara harcamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum

İşin özü aynı işi görüyorsa çok para vermemek. Çünkü origami dripperin stoğa girmesini bekliyorum onu kesinlikle alacağım ve tabiki comandante de alacağım. O yüzden parayı oralara harcamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum
İlerleyen zamanda Origami Düşünceniz varsa çok para vermeye gerek yok Plastik V60 Alın geçin Plastik kalitesi gerçekten iyi.

Plastik kullanıyorum . Isınması kolay , kırılma derdi yok . Tatsal olarak çok değişiklik olacağı kanısında değilim ancak sağlıklı olup olmadığını konusunda emin değilim.

Bu güzel bir tercih olur, kargo da ücretsiz.
Hario V60 Plastik Şeffaf Dripper
600 ml Cam Server
40’lı Hario Filtre Kağıdı

Bu güzel bir tercih olur, kargo da ücretsiz.
Hario V60 Plastik Şeffaf Dripper
600 ml Cam Server
40’lı Hario Filtre Kağıdı

Tam da bu seti düşünüyordum zaten :)

Ben kendi seramiklerimi sı ısıtıcının ya da çaydanlığın kapağını açıp üstüne koyarak ısıtıyorum. Su kaynadığında o da ateş gibi oluyor.
Ben de aynı yöntemi uyguluyorum. Sıcak suyla ıslatmaktan çok çok daha sıcak bir dripper elde ediyorum bu yöntemle. Seramiğin iliği kemiği ısınıyor resmen :)
Hayatın her alanında plastikle zaten yeterince haşır neşir iken, bir de kahveyle arama plastik sokmak istemiyorum.

Hario Türkiye'nin 40lık filtre kampanyasında bir de Hario plastik V60 dripper sipariş etmiştim. Elimde Epinox marka çakma V60 seramik dripperda demlemenin uzun sürmesi sorunu yaşıyordum. 500 ml demleme 5 dakikayı geçiyordu. Filtre kağıdım 100lük Japon Hario'yu değiştirmeden, sadece çakma seramik dripperdan plastik Hario'ya geçerek demleme süresini 3 dakika civarına indirebildim.

Yani James Hoffmann plastik öneriyor "V60 nasıl demlendir?" videosunda

tam olarak şurada söylüyor

Scott Rao da plastik öneriyor:

V60 alacaksanız, ve bütçenizi başka ekipmanlara ayırmak isterseniz, en ucuzunu alın derim. Aralarında 100 TL fark var, ve bu fark fincanda bir şey değiştirmiyor.

Plastik ısı tutuş, taşıma, ve dayanıklılık açısından en iyi seçenek. Hatta V60 da en ucuzu en iyisi :)

Sağlık açısından bir çekinceniz varsa, cam alabilirsiniz. Porselen ekipmanlar görünüş olarak hoş ama hem ağırlar hem de ısıtma ve ısı tutuşu plastik&cam kadar iyi değil. Isıtmak için harcanan suya da acıyorum.

Not: 8 sene evde plastik V60 kullandım, son 2 senedir de ağırlıklı olarak evde cam V60 kullanıyorum. Plastiği de hala iş yerinde kullanıyorum. Seramik de V60 muadili ürünüm var. Naçizane az çok tecrübe edindim V60 ile ilgili.
Not 2: Plastik alacaksanız, bulaşık makinesi atmayın. Matlaşıyor :) Cam da sorun olmuyor.

@campos porselen v60 ı çeşme suyunda bol bol isitiyorum.Su kaybı ve ısı kaybı olmuyor.Hatta cok fazla isindigindan kahveyi bozdugunu dusunmeye başladim.Artik daha az isitacagim.Çeşme suyunda isitabilirisniz.Hoffman da bunu önerdi

@campos porselen v60 ı çeşme suyunda bol bol isitiyorum.Su kaybı ve ısı kaybı olmuyor.Hatta cok fazla isindigindan kahveyi bozdugunu dusunmeye başladim.Artik daha az isitacagim.Çeşme suyunda isitabilirisniz.Hoffman da bunu önerdi

Ekipmanın ısınabileceği sıcaklık az çok belli. Musluktan akan su hiç bir zaman 90C-100C olmaz. Bir de musluktan akan su da israf oluyor. 200 ml kahve içmek için, litrelerce su harcamak ve ekipman ısıtmak bana çok doğru gelmiyor. Sadece özel kahvelerde bunu yapıyorum.

Malzeme seçimi tercih ve bütçe meselesi. Fincana etkileri diğer parametreler düşünüldüğünde yok gibi bir şey diyebilirim.

Bu konu farklı ve uzun konuşulması gereken bir şey. Konuyu dağıtmayayım :)

Geri