• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Gübre Olarak Kahve Posası

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Rommelsbacher EKM200, Porlex
Ekipmanlar
Hario V60, Bialetti MokaPot, Nespresso Frother, BiggDesign 1lt FrenchPress, termometreli Epinox kettle, cezveler.
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
Evlerimizde her türlü demleme sonrası ortaya çıkan kahve posaları doğal malzeme, içeriğindeki minerallerle de toprağı zenginleştirmek için oldukça faydalı. Ben biriktirip haftada bir apartman görevlisine veriyorum, sitenin bahçesinde kullanıyor ve güllerde etkisini gösterdi.

Özellikle asidite yüksek toprak seven bitkilere faydası yüksek olduğu belirtiliyor, asitli toprak sevmeyen bitkilere zararı dokunabilir. Kullanırken de çok abartmamakta fayda var tabi.

Kullandığınız bitkiler, kullanım oranları vs... gibi bilgiler, paylaşıldıkça çoğalır :)

goetheborg

Üye
İsim
Mark
Daha fazla  
İsim
Mark
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bahçeşehir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Esenyurt
Ben bahçemde diğer organik atıklarla (sebze, meyve çöpleri, kabukları, vs., çay posası, yumurta kabukları, vsvs) karıştırarak bir kompost oluşturuyorum, gübreleşince bitkilerin dibine ekliyorum ya da toprağa karıştırıyorum.
Asidite gibi durumlara başka malzemelerle karıştırdığım için dikkat etmemiştim.

Avare

İyi Bilinen Üye
İsim
Sinem
Daha fazla  
İsim
Sinem
Değirmen
Comandante C40, Severin KM 3873, Sözen
Ekipmanlar
Hario V60 02, Origami Dripper M, LillyDrip, Soy Cezve G4, Bodum French Press, Ikea Rädig Moka Pot
Kahve Arkadaşlığı İl
Çanakkale
@Cihan'ın önerisi ile ben de bir kere bahçeye attım posaları. Ertesi sabah Şölen'i gezdirdiğimde kakasında hayli kahve posası olduğunu fark ettim. Köpek ve kediler için zararlı olduğunu bildiğim için daha dikkatli davranıyorum bu konuda. Misk kedilerinin durumu farklı tabii.

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Ekipmanlar
Hario V60, Bialetti MokaPot, Nespresso Frother, BiggDesign 1lt FrenchPress, termometreli Epinox kettle, cezveler.
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
@Cihan'ın önerisi ile ben de bir kere bahçeye attım posaları. Ertesi sabah Şölen'i gezdirdiğimde kakasında hayli kahve posası olduğunu fark ettim. Köpek ve kediler için zararlı olduğunu bildiğim için daha dikkatli davranıyorum bu konuda. Misk kedilerinin durumu farklı tabii.
kötü olmuş, hayvanların tüketimi için tabi ki uygun değil.
ancak gübrenin kullanımı da toprakla karıştırma şeklinde olmalı, gelişi güzel posa bırakılmamalı toprağın üzerine, ki bu şekilde yoğun bir süzülme bitkiye de zarar verebilir. bu sayede hayvanların yemesi de mümkün olmaz.

oguzhanata

İyi Bilinen Üye
İsim
Oğuzhan Ata
Daha fazla  
İsim
Oğuzhan Ata
Değirmen
Timemore Chestnut Nano, Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Mokapot, Frech Press, Kalita
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Yenimahalle
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beytepe
Mükemmel bir konu bu. Refika da şöyle güzel bir seriye başladı, üstüne güzel denk geldi bu. Linki bırakıyorum gerçekten güzel ve yararlı bilgiler var.

Cihan

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC PRO
Değirmen
Eureka Mignon Perfetto , Comandante C40 , Lelit Fred PL043
Ekipmanlar
Hario V60, Origami dripper, American press, Brewista smart filter, French press, Bialetti Brikka Mokapot, Syphon, Cold dripper, Soy cezve
Ben sürekli bahceye atıyorum espresso pucklarını ve pour over filtrelerini.Daha sonra filtre kağıtlarını topluyorum.Kahve atıkları toprakla karışıyor.Hiç bir zararını görmedim ama faydası bariz olarak görülüyor.
Kedilerim de yemeğe teşebbüs etmediler bu güne kadar. Filtre kağıdı yıkadığımız suları da her zaman bahceye çiçek - ağaç diplerine döküyorum tavsiye ederim.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Ben sürekli bahceye atıyorum espresso pucklarını ve pour over filtrelerini.Daha sonra filtre kağıtlarını topluyorum.Kahve atıkları toprakla karışıyor.Hiç bir zararını görmedim ama faydası bariz olarak görülüyor.
Kedilerim de yemeğe teşebbüs etmediler bu güne kadar. Filtre kağıdı yıkadığımız suları da her zaman bahceye çiçek - ağaç diplerine döküyorum tavsiye ederim.

Keşke bizde kahve posalarını dökebileceğimiz bahçeli bir evde yaşasak Cihan Abi.

Cihan

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Gaggia RI9480/11 NEW CLASSIC PRO
Değirmen
Eureka Mignon Perfetto , Comandante C40 , Lelit Fred PL043
Ekipmanlar
Hario V60, Origami dripper, American press, Brewista smart filter, French press, Bialetti Brikka Mokapot, Syphon, Cold dripper, Soy cezve
Keşke bizde kahve posalarını dökebileceğimiz bahçeli bir evde yaşasak Cihan Abi.
Ama bunun için ben de İst.da sizler gibi geceyi - gündüzü unutup neredeyse "çılgın gibi" çalıştım.
Çalışırken sporlarımı da sürdürdüm ve bahce içinde bir ev yaşantısı hayal ettim...Şimdi uzaktan da olsa ofis işlerini halledip , yaşadığım minik balıkcı köyünde domates biberimi yetiştirebiliyorum.
Hayallerinizi ertelemeyin... 😘

Son düzenleme:

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
bahçeniz yoksa da çöpe gitmesinler bence, bahçelere, parklara, ya da bahçesi olan sitelerin görevlisine bırakabilirsiniz. bu işlerle uğraşanlar zaten ne yapacaklarını biliyorlar ;)

İsim
bayram soylu
Daha fazla  
İsim
bayram soylu
Değirmen
Timemore C1
Ekipmanlar
V60
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Küçükçekmece
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Bağcılar
Böyle bir konuyu görmek beni çok mutlu etti. Bir üründen maksimum fayda sağlamak ve bunu doğa için yapmak çok güzel. Konuyu başlatan ve bilgilendiren @whiscoffeer 'e şahsım adına çok teşekkür ederim.

Takeaway

Aktif Üye
İsim
Engin
Daha fazla  
İsim
Engin
Espresso Makinesi
Arçelik k-3185
Değirmen
Peugeot Kronos
Ekipmanlar
Hario V60-02 , Chemex 3 cup, Knnmaster, French Press
Geçtiğimiz sene görevli olduğum okulda öğrencilerimin bir projesi vardı. Kafein in bitki büyüme hızına etkisiyle ilgiliydi. Belirli bir miktara kadar verilirse iki kata kadar büyüme hızını arttırıyor, çok verilmesi de bitkiyi kurutuyordu.

orneken

Üye
Ben de annemin çiçeklerinin saksılarında kurumaya bırakıyorum filtre ve posaları. Kurursa canımı okur onları ayrı kaba alayım o zaman. Bir de hindistan cevizi posalarından cocopeat denen bitki takviyeleri yapılıyor sıkıştırıp kalıba sokarak. Belki bunlardan da yapan vardır.

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
ev ve balkonlardaki saksı bitkilerinde 2 litre toprağa 1 ila 2 çorba kaşığı kadar katılması öneriliyor. bu oran da bitkinin asidik toprak sevmesiyle orantılı. yani garantide olmak için 2 litre toprak için 1 çorba kaşığı diyebilirim.bitkiyi kurutma riski olmadan beslenmesine destek olunabilir.

bu da elde çokça biriken kahve artıklarının çevreyle paylaşılmasını gerektiriyor :D

appa

Üye
Daha fazla  
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Hario v60,Aeropress,Soy Cezve,Bialetti Dripper
Selamlar,ben de hem çay hem kahve posalarımı bahçemde oluşturduğum komposta atıyorum. Hario v60 filtre kağıdının komposta karışıp karışmayacağını gözlemliyorum (Bir ay içinde buraya not düşerim). Bazı ürünlerin üzerinde compostable gibi bilgilendirmeler oluyor keşke hario bir bilgilendirme yazsaymış. Kahve posasını direkt olarak ise böğürtlen ve ahududu bitkilerimin üst yüzeyine döküyorum. Ahududu,böğürtlen ve maviyemiş asidik toprağa bayılıyor. Bitkinin üst yüzeyindeki kahve malç görevi görüyor,yabani otlar çıkmıyor ve toprak sürekli nemli kalıyor. :) Bitkinizin asidik toprak sevip sevmediğine bakarak eklemenizi öneririm. Harika konu olmuş. :love:

PepukKahve

İyi Bilinen Üye
İsim
İsmail Gökcan
Daha fazla  
İsim
İsmail Gökcan
Espresso Makinesi
Arçelik K3185
Değirmen
Comandante, Eureka Mignon Perfetto, Severin KM 3873, Sözen
Ekipmanlar
Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, DelterPress, Melodrip, Lilydrip, Phin Filter-Vietnameese Coffee Filter
Ben de bahçeye döktüm bir sıkıntı olmadı. Ancak saksı dibine koyup karıştırdığımda, ertesi gün bir baktım toprak taş gibi olmuş. Sulamama rağmen çiceğin toprağı 3 günde bozuldu :(

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut C1 - Severin KM3873
Ekipmanlar
V60-V60 İmmersion-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso-Beko 2170
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi
Burdan Aynı Yöntemleri Kullanan birisi olarak Ufak bir dip Not Veriyim Özellikle Domates Asidik ortamı sever domateslerinizede verebilirsiniz gerçi mevsimi geçti ama :) Hatta Muz kabuklarınıda ekleyebilirsiniz. :)

Yumurta kabuklarınızıda Kesici blendır ile toz haline getirip sonrasında Sirke ile Kalsiyumunu çözdürüp tepkimeye Sokup tekrar kuruttuktan sonra Fidanlarınızın topragına yarım avuç atarsanız saksı bahçeciligi vs yapıyorsanız bütün kalsiyum ihtiyacıda karşılanacaktır :)

Son düzenleme: