• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Gaggia New Classic vs Carezza Deluxe vs Viva Style

Harmanyeri

Üye
Konum
İstanbul
İsim
Hamza
Daha fazla  
İsim
Hamza
Espresso Makinesi
Philips EP2231/40
Değirmen
Commandante C40
Ekipmanlar
Konchero gooseneck kettle
iyi akşamlar kahve dostları🙂
Ben normalde süt bazlı şeyler içmiyorum, evde tek kullanıcıyım (madde kullanıcısı gibi oldu:))
Ve çoğunlukla max 2 double shot alırım.

3 bin liraya classic almak yerine 1800'e carezza alsam ne eksisi olur acaba? Hatta bilgisi olan için 1200 lira olan Viva Style modelini de sorayım, fark açısından. Şimdiden teşekkürler.

 

bahadr

Üye
Konum
Tekirdağ
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Anna
Değirmen
Eureka Mignon, Comandante,Lido 3
Ekipmanlar
Delter,V60.
Ben olsam sadece espresso da içeceksem içeceğim espresso az da kaliteli olsun diyorsam Gaggia Classic tercih ederdim.Diğerlerini incelemedim.Fırsatım olmadı.Ama basınçlı sepet kullanıyorlar sanki.Basınçlı sepet de kahvenin notalarını baskılıyarak sahte krema üretiyor.Yani kahve kötü de olsa krema çıkıyor bayat da olsa.Yıllar önce delonghinin benzer bir aletin kullandım.Gaggia Classic ise 58 mm portafiltresi,üç yollu selonid valfi ile klasik ev tipi bir espresso makinesi.Yıllar önce Gaggia üretimi Beko kullanırdık.Gaggia Classic bunun bir üst modeliydi.Bekocuların hoşuna giden ve zamanında hayalini süsleyen bir makine olmuştur Classic.Tabii o zamanlar ülkemizde satışı yoktu.Satışı başlayalı bir sene falan olmuştur ülkemizde.
 
Yaklaşık 6 ay önce aynı sizin gibi üç model arasında kalıp Classic almıştım üstelik bende evde tek kullanıcıyım ve en fazla 2-3 double shot alıyorum.

3’ü arasında en zayıf halka Vivastyle modeli basınçlı poltrafiltresi var Carezza ise istendiğinde basınçlı poltrafiltre basınçsıza dönüştürülebiliyor Classic ise basınçsız -istendiğinde basınçlı hale getirilebilen-58mm poltrafiltresi ile öne çıkıyor.

Tüketiminiz süt ağırlıklı olacaksa Carezza modeli belki tercih edilebilir ama daha çok sütsüz olarak tüketecekseniz imkanınızda varsa Classic doğru seçim olacaktır.
 

frturk

Aktif Üye
Konum
İzmir
Daha fazla  
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Comandante C40 / Red Clix
Ekipmanlar
Hiroia Jimmy Brewing Scale, Delter Coffee Press, Origami Dripper, Bonavita Immersion Dripper, V60 Dripper, Konchero Kettle
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bayraklı
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Bornova
Nitelikli kahve peşindeyseniz ve nitelikli kahveyi heba etmeyecek bir değirmeniniz var ise bu sorunun tek cevabı Classic modeli olacaktır. ;)
 

Harmanyeri

Üye
Konum
İstanbul
İsim
Hamza
Daha fazla  
İsim
Hamza
Espresso Makinesi
Philips EP2231/40
Değirmen
Commandante C40
Ekipmanlar
Konchero gooseneck kettle
@bahadr @Mehmetali @frturk
faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim. umarım bir ömür mutlulukla kullanırsınız:)

acaba bir lelit grace yada anna'dan altta kalır yanı, biz ev kullanıcıları için, olur mu? mutlaka karşılaştırmışsınızdır.

 
@Harmanyeri Classic güzel bir makine ev tüketicisini mutlu edecek sütlü sütsüz kahveler yapabilirsiniz elbette, sizin bahsettiğiniz modeller ek özellikleriyle biraz daha sivrilen ürünler.

Lelit makine kullanmadım ama aynı kişi aynı öğütücü aynı kahve ile alınan espressolarda “bence” aradaki fiyat farkına değecek bir lezzet farkı oluşmayacak.

Lelit ürünler ise basınç kontrolü, sıcaklık ayarı ön demleme, kazanlarında kullanılan materyal -Classic’de insan sağlığına zararsız alüminyum kullanılıyor- gibi özellikleriyle Classic’den biraz daha öndeler ve bu özellikler sizin daha iyi espresso almanıza yardımcı olabilir.

Eğer ekonomik gücünüz elveriyorsa Lelit tercih edebilirsiniz ve bu tercihinizi yaparken en az makine kadar hatta daha önemli olan öğütücüye harcayacağınız parayıda göz önünde bulundurarak bu makinelerden birini tercih edebilirsiniz.

Son olarak forumda Lelit kullanan arkadaşlarımızdan biri makinesini satacaktı ikinci elde düşünebilirsiniz çünkü yeni gelecek Lelit modeller için 20-25 Aralık arası kargolanacağını yazmış Gelbura.
 

Harmanyeri

Üye
Konum
İstanbul
İsim
Hamza
Daha fazla  
İsim
Hamza
Espresso Makinesi
Philips EP2231/40
Değirmen
Commandante C40
Ekipmanlar
Konchero gooseneck kettle
@Mehmetali faydalı bir karşılaştırma olmuş

Yarı manuallerde sonucu etkileyen değişken çok faktör olması, öğrenilecek görece çok şeyin olması, beklentimin sadece her seferinde yeterli kalitede olup standardize edilmiş bir espresso olması ve annemin vs de rahatça kullanabilmesi için otomatikleri gündemime aldım. Ne dersiniz? 🙂

Classic ile yaklaşık aynı fiyatlarda
 
Son düzenleme:
@Harmanyeri kafa karıştı tabi hocam :)

Yarı otomatik makineler bazen kullanıcıyı zorlayabiliyor, öğütüm aralığı, tamper, makinenin doğru sıcaklığa gelmesi gibi çok değişken var buna ilaveten ülkemizde gerçekten güzel espresso çekirdek bulmanın zorluğu eklenince bu kadar para ve emek verip alınan kahve mutlu etmediğinde insana koyabiliyor.

Tam otomatik makine kullanmadım pek bir bilgim yok ve bu forumda arkadaşların pek tavsiye edeceğini sanmıyorum. Fakat arada annenizde kullanacaksa, sabah uğraşmadan kahvemi yapayım çokta bir beklentim yok diyorsanız bence otomatik kahve makinesi tercih edilebilir.
 

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut C1 - Severin KM3873
Ekipmanlar
V60-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi
Carezza Deluxe ve Viva Style ' dan iyi bir Espresso beklemeyin açıkcası o makineler süt bazlı kahveler için espresso kısmına gelince çuvallıyorlar. İyi bir Espresso için Alınacaksa minumum Gaggia Classic Pro alınmalı. Bütçe Yükseltilebilirse Lelit Anna vb modellerede bakılabilir.
 
Üst