• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Gaggia Cadorna Prestige Puck

drfca

Yeni Üye
Gaggia Cardona Prestige makineden aldığım puck fotoğrafı. Sizce değirmeni nasıl? Lezzet olarak çok memnun kaldım.

Bir ince ayara geçsem mi?
Puckı daha iyi görmeniz için elimle dağıttım.

IMG_20210314_111529.jpg

Selamlar @drfca

Öğütüm derecesi konusunda açıkçası bir diyeceğim yok çünkü kendim hiç espresso demlemedim ve bu nedenlede öğütüm hususunda bir deneyimim olmadı.

Fakat gerçekten "çok memlun kaldım" dediğiniz bir çıktı alabildiyseniz yerinizde olsam tüm değişkenleri memlun kalıdığınız çıktıda kullandığınız parametrelere sabitlerdim.Fakat yinede içinize sinmeyen bir nokta var ise yada "bence bu çekirdeğin/kahvenin daha iyisi için potansiyeli var"diyorsanız daha ince ayara girişmenizde fayda olabilir.

Sürçil ihsan ettiysem yada oyaladıysam afola,kahve ile kalın :giggle:

Deneye deneye bu ayarı buldum, ama sıfır bilgi ile girdiğim için belki daha iyi bir tavsiye alabilirim dedim.

Su miktarı, kahve miktarı ve öğütüm derecesini değiştirebiliyorum.

Değerli yorumlar için teşekkürler.

Dışardan bakınca bana biraz kalın geldi. Ama süre çıktı önemli bu değerler. Kaç gr girdiniz kaç gr çıktı kaç saniye de aldınız. Afiyet olsun

Kullandığınız makine tam otomatik olduğu için öğütüm kalınlığının uygunluğu hakkında net bir şey söylemek doğru olmaz, ancak yarı otomatik bir makine için oldukça kalın bir öğütüm gibi duruyor. Su seviyesini oynamadan öğütümü bir miktar daha inceltip deneyebilirsiniz. Eğer içimi sert gelecek olursa, aynı incelikte ama bu sefer su oranını bir miktar arttırıp deneyebilirsiniz 👍

Son düzenleme:
Kullandığınız makine tam otomatik olduğu için öğütüm kalınlığının uygunluğu hakkında net bir şey söylemek doğru olmaz, ancak yarı otomatik bir makine için oldukça kalın bir öğütüm gibi duruyor. Su seviyesini oynamadan öğütümü bir miktar daha inceltip deneyebilirsiniz. Eğer içimi sert gelecek olursa, aynı incelikte ama bu sefer su oranını da bir miktar arttırıp deneyebilirsiniz 👍
Tam otomatik olması bu konuda negatif bir veri midir? Bu arada referans noktası koymamışım, makro çektiğim. bir fotoğraf. Belki kağıt havlunun gözenekleri referans olabilir.

Tam otomatik olması bu konuda negatif bir veri midir? Bu arada referans noktası koymamışım, makro çektiğim. bir fotoğraf. Belki kağıt havlunun gözenekleri referans olabilir.
negatif veri olmasa da, ölçülebilirliği zor maalesef tam otomatik makinelerin. normalde yarı otomatik makinelerde 18 gr kahveden 25-30 sn de yaklaşık 36-54 gr aralığında espresso almanız beklenir ideal koşullarda. otomatik makinede kahve miktarına müdahale edebiliyor musunuz bilmiyorum, ancak kahve miktarını bilmeden makinenin kendi programındaki sürede elde ettiğini espressonun ideal oranlarda olup olmadığını bilmek pek mümkün değil. resimde biraz kalın öğütülmüş gözükmekle birlikte makinede basınçlı sepet kullanıldığı da düşünüldüğünde çok da kalın olmayabilir. sonuç olarak siz tadından memnun kaldıysanız sıkıntı yok bence.

Cok tesekkur ederim. Denemeye devam =)

Not:
Suyu ml cinsinden... Kahve miktarini da 1 2 3 4 5 gibi bes secenek ile belirleyebiliyorum. Puck kalınlığını değiştiriyo. 1 - 5 arasi...

Geri