• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
  Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Spada Coffee Roastery olarak seçildi. Bu konudan Mayıs ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

French Press Hakkında Her Şey

jackjoker

İyi Bilinen Üye
Konum
Turkey
Daha fazla  
Ekipmanlar
Delter Coffee Press, Aeropress, Comandante c40, V60, Konchero, Hario Tarti
Herkesin mutlaka kahve hayatında ilk kullandığı ekipmandır. Kimi çok sever bırakamaz kimi ise bir köşeye bırakır.
Aslında kahve içinde ki aromalar konusunda çok başarılı sonuçlar üretebilen bu ekipmanın da konusu olmalı diye düşündüm.
Kahve demleme olayına yeni başlayanlar ya da doğaya çıkan maceraperestler.
Kullandığınız french press yöntemleri var mı?

Örneğin ben metal filtre kısmına ekstra kağıt filtre geçirerek kullanıyorum. Hem daha temiz sonuçlar çıkarıyor hemde biraz daha sağlıklı ( kolestrolü olanlar dikkat :) )
 

orneken

Aktif Üye
Geçen yaz kardeşimin hatasıyla 8 yıllık chambord demleyicimin camı kırılmıştı. Yerine kavanoz kesip koyacaktım ama ekipman eksikliği ile proje rafa kalktı. Bugün İkea'ya gittim ve uppheta (ya da onun gibi birşey) isimli ürünü inceledim. Yanıma eski aletin parçasını alıp karşılaştırdığımda fitrenin örgüsünün aynı olduğunu gördüm. Çapı da uyduğu için satın aldım. Eve gelip incelediğimde çubuk kısmındaki vidanın dişlilerinin de birbirine uyduğunu gördüm. Ürün muhtemelen Bodum'a fason yaptırılmış.Bodum Portekizde , Uppheta Çekya da imal edilmiş. Kalite aynı olmasa da parça uyumluluğu için alınabilir.
 

ulaspresso

İyi Bilinen Üye
İsim
Ulaş Yiğit Önay
Daha fazla  
İsim
Ulaş Yiğit Önay
Espresso Makinesi
Lelit Bianca / Wacaco Picopresso / Beko 2170
Değirmen
Eureka Mignon Single Dose / 1zpresso J-Max
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul / Tekirdağ
Bu başlığın bu kadar pasif kalmasına anlam veremiyorum. Nitelikli kahve için süper bi yöntem olmasa da en erişilebilir ekipman French Press sonuçta. Kesinlikle bu başlıkta kendi metotlarımızı paylaşıp French Press'i hak ettiği konuma getirmeliyiz :)

James Hoffmann'ın metodu
Kahvedelisi'nin tavsiye ettiği metot:

Başka başlıklarda ''efenim benim şöyle muhteşem French Press deneyimlerim oldu'' diyen @Kahveciningalaksirehberi 'ni de bu başlığa davet ediyorum :ROFLMAO:
 

kahveyeniden

Aktif Üye
İsim
kahveyeniden
Favorim pourover yöntemleri olsa da frenchpress ile yapılan kahveleri de severdim, hala severim ancak değirmeni değiştirip timemore a geçince uygun öğütüm yapamadığımdan iyi sonuçlar alamadım ve uzun süredir kullanmadım.
 

kursad42

Aktif Üye
Konum
Ankara
İsim
Kürşad
Daha fazla  
İsim
Kürşad
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Çankaya
French press ile kahve demleme tecrübem 2005-6'da Starbucks'ın Türkiye'ye ilk geldiği dönemde aldığım Bodum marka French press ve yine Starbucks'tan aldığım öğütülmüş kahvelerle başladı. Bodum kutusundan çıkan ölçeği kullanarak yıllarca kahve demledim. Kişi başına yani 250-300 ml kahve için bir ölçek kullanıyordum. Sonra yakın dönemlerde gittiğim nitelikli kahvecilerden ara sıra aldığım öğütülmüş çekirdeklerle düşük frekansta da olsa French press demlemeye devam ettim. Ta ki bu yıl pandemi döneminde dışarıdaki kafeler kapanıncaya kadar. Bu dönemde evde kahve merakımı derinleştirdim. V60, Aeropress, Hario değirmen vs aldım. Bu arada, Bodum French pressten çıkan ölçeğin kaç gram öğütülmüş kahve aldığına bakayım dedim, sadece 9 grammış! Meğer ben yıllardır 27:1 oranında kahve demliyormuşum!

Bir arkadaşın forumda ara sıra dediği gibi, "çay gibi" kahve içiyormuşum :))
 

serbes

İyi Bilinen Üye
V60 ve Kalita'ya geçtikten sonra hiç kullanmadığım bir ekipmana dönüştü.
Arada da olsa french press i denemekte fayda var sanırım.
CMD kullanan arkadaşlar FP için kaç klikte öğütüm yaptıklarını yazabilirler mi?
Herkese keyifli demlemeler.
 

Enzo

İyi Bilinen Üye
Konum
İstanbul
İsim
İl
Daha fazla  
İsim
İl
Espresso Makinesi
Lelit
Değirmen
Comandante c40
Ekipmanlar
, kalita 185 dripper, hario v60 plastik, aeropress ve french press
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
V60 ve Kalita'ya geçtikten sonra hiç kullanmadığım bir ekipmana dönüştü.
Arada da olsa french press i denemekte fayda var sanırım.
CMD kullanan arkadaşlar FP için kaç klikte öğütüm yaptıklarını yazabilirler mi?
Herkese keyifli demlemeler.

Ben genelde 32 33 klik arası french press de demleyeceksem kullanıyorum.
James Hoffman yöntemi ile 24 26 arası
 

ert--exxen

İyi Bilinen Üye
Nitelikli kahve dünyasına ilk adımı attığım bir çok kişinin de ilk adımını attığını düşündüğüm ekipman. Demlemeye merak salan ve nereden başlayacağını bilmeyen arkadaşlarımız için hep oldukça ucuz hem de güzel sonuçlar ortaya çıkaran bir yöntem. Etrafınızda "french press kahveyi öldürüyor" diye bu ekipmana sallayan kişileri kaile almadan denemelerinize devam edin, bu yönteme alışırsanız gerisi zaten gelecektir. Forumdaki değerli demleme Üstatlarımızda bu başlığın hakkını verebilirlerse bu dünyaya yeni giren arkadaşlara epey fayda sağlayacaklarını düşünüyorum. Kullandığınız ve sevdiğiniz bir yöntem mutlaka olmuştur. Burada paylaşabilirseniz seviniriz. Benim kullandığım yönteme gelince, ben kahveyi orta'dan biraz daha kalın şekilde öğütülmüş olarak ve 1:16 oranı ile kullanıyorum. Kullandığım Bodum marka french press'in hacmi 360 ml, bu orana denk gelen kahve miktarı da 22,5 gr. Kahveyi hazneye döktükten sonra, düzleşmesi için hafif sallıyorum ve çaydanlıkta kaynamış suyu yarım dk beklettikten sonra yavaşça döküşe başlıyorum. frnech press kapağı ile üzerine bastırmadan kapatıyorum ve 4 dk sonra kapağı açıp, kürdan ile yukarıdaki kahve tanelerini karıştırıyorum ve tekrar pistonu bastırdaman cam haznenin üzerine kapatıyorum, toplamda 5-5:30 dk arası değişen sürelerde pistonu yavaşça itiyorum ve kahve içmeye hazır hale geliyor. Bu yöntem Hoffman'ın yöntemi tabi kendisi tercihen 8 dk'ya kadar bekletebileceğimizi de söylemiş. Dileyenler Youtube'dan James Hoffman ultimate french press diye aratıp bakabilirler. Bazıları suyu cam haznenin yarısına kadar döküp cam veya tahta kaşık yardımı ile karıştırdıktan sonra 25-30 sn bekleyip suyun geri kalanını döküp toplamda 4-4;30 dk sonra pistonu bastırıyorlar. Çeşitli yöntemler mevcuttur sizlerde deneme yanılma yöntemi le kendi yönteminizi bulursunuz, şimdiden iyi demlemeler.
 

orgomelih

Aktif Üye
İsim
Melih Öztürk
Daha fazla  
İsim
Melih Öztürk
french press'in filtrenin üstüne v60 için kullandığım filtreyi kesip denedim, tatlılığın ön plana çıktığı sonuçlar elde ettim yoğunlukla. bu yöntem nisan ağca'nın yöntemi. yabancı bir yerde bu yöntemi kullanan var mı hiç bilmiyorum.

suyu koyup ardından 4 dakika bekleyip, pistonu çıkartıp birkaç kere karıştırdıktan sonra tekrar yerine takıp 3 dakika bekledikten sonra demlemeyi bitirdiğim reçetede çok daha güzel sonuçlar elde ettim diğer french press yöntemlerine göre.

geçen yıl çok az kullandım bu yöntemi. bu sefer daha sık kullanıyorum ve hoşuma gitti.
 

Ekli dosyalar

 • 1.jpeg
  1.jpeg
  185 KB · Görüntüleme: 44
 • 2.jpeg
  2.jpeg
  138.7 KB · Görüntüleme: 44
Üst