• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar değirmenlerin öğütüm kaliteleri hakkında ne kadar fikir verir?

cemix

Üye
İsim
Cemil
Daha fazla  
İsim
Cemil
Değirmen
Lelit Fred, Molent Pocket
Vermez(?) Fikir vermez nokta desek bile çeşitli platformlardaki değirmen incelemelerinde doğal olarak insanlar kahve öğütüp gözle kalite yorumu yapıyorlar. Kameranın veya fotoğraf makinesinin çektiği kadar görüp biz de "homojen gözüküyor" diyebiliyoruz. İnceleme yapan arkadaşların öğütüm homojenliklerini daha net ve gerçekçi aktarmalarına katkı sağlamak için bu konuyu açıp bazı gözlemlerimi söylemek istedim.
  • İnceleme çalışmalarında video/fotoğraf çekimlerinde yetersiz ışık çoğu zaman öğütüm kalitesi hakkında fikir almamızı engelliyor.
  • Çekimin hareketli olması veya fotoğraf makinesinin sabitlenmeden fotoğraf çekmek kaliteyi düşürüyor.
  • Kahvenin konduğu zeminin rengi olumsuz etkileyebiliyor.
  • Kahvelerin sınırlanmamış alanda dağılmaları incelerken dikkati dağıtıyor.
Bu yukarıda saydıklarımdan başka etkenler gözlemleyeniniz olmuştur mutlaka. Ben bunları gözlemlemek için Lelit değirmenim ile bir kaç fotoğraf çekip inceleme yaptım. Aşağıda Lelit Fred değirmenimin 4.seviyesinde çekilmiş kahvelerin tepeleme dökülüp üstten ve yandan çekilmiş görüntüleri ve moka pot haznesinde çok hafif bastırılıp düzlenmiş fotoğrafları var. Mokapot haznesinde sınırlı bir alanda ve düzlenince öğütümün daha net ortaya çıktığını gözlemledim. İnceleme videosu çekecek arkadaşlar bu veya buna benzer yöntemler kullanırlarsa özellikle karşılaştırmalarda daha güzel incelemeler olur diye düşünüyorum. Bu konuda fikirleri olan arkadaşlar da konuya katkı sağlarsa çok güzel olur.

Şuralarda da Lelit Fred değirmenin farklı seviyelerinin karşılaştırmaları var:

Son olarak hepsi bir arada:
inCollage_20200821_151100795.jpg

Fotoğraflar yerini elek testine bıraktı aslında. Ne kadar elek üstü ne kadarı elek altı vb. Ama geçtiğimiz haftalarda elek testinin bardakta karşılığının olmadığını gördük. Bunun yanında sadece öğütüm kalitesi değil kullanışlılık da çok önemli. Bunu biraz daha açmak gerekirse 20gr kahve koyduğunuz da değirmen size kaç gr kahve veriyor? Filtrede belki çok önemli olmayabiliyor ama espresso demlemede ciddi tutarsızlık yaratıyor. Diğer bir konu içerisinde ne kadar kahve biriktirdiği. Kim ister öğüttüğü 20 gr kahvenin içerisinde 3-4 gr eski öğütmeden kalan bayat kahve olmasını.

Eleğimiz olsa da bol bol eleyip bol bol tatsak :) Bu arada Lelit içinde kahve bırakıyor. Değirmeni biraz sarsıp kapak hareketiyle hava basınca kahve çıkıyor. Kaç gr bırakıyor onu bilmiyorum seviyesine göre değişiyordur sanırım.

Göz ile kesin değil ama aşağı yukarı bir fikir sahibi olabileceğimizi düşünüyorum. Özellikle aşırı tutarsız öğütümlerin daha rahat anlaşılacağı düşünebilir. Çünkü bir yanda çok büyük parçalar olurken diğer yanda çok ince parçalar olacaktır. Ama iş iyi iki değirmen karşılaştırmaya gelince göz ile bir sonuca varmak belki de imkansız olacaktır.

Kahveyi moka pot haznesine koyarak fotoğraflamak gerekten güzel fikir. Belki tarif videolarında öğütüm örneği verirken sizin söylediğiniz yöntemi uygulamak çok işe yarayabilir.

Bunun haricinde göz ile değil ama fotoğrafları algoritmalar yardımıyla analiz ederek parçaçcık dağılımını ortaya çıkarmak mümkün ve baya iyi sonuçlar veriyor. Şurada ayrıntılı anlatımı da var https://coffeeadastra.com/2019/04/07/an-app-to-measure-your-coffee-grind-size-distribution-2/ .

Geçen Socratic de paylaştı, Android için fotoğraftan öğütüm analizi programı. Tabi örnek biriktirme için özellik var mı bilmiyorum, Gagne’nin programında csv log olarak sample biriktirip daha tutarlı bir sonuca ulaşılabiliyordu.

Göz ile kesin değil ama aşağı yukarı bir fikir sahibi olabileceğimizi düşünüyorum. Özellikle aşırı tutarsız öğütümlerin daha rahat anlaşılacağı düşünebilir. Çünkü bir yanda çok büyük parçalar olurken diğer yanda çok ince parçalar olacaktır. Ama iş iyi iki değirmen karşılaştırmaya gelince göz ile bir sonuca varmak belki de imkansız olacaktır.

Kahveyi moka pot haznesine koyarak fotoğraflamak gerekten güzel fikir. Belki tarif videolarında öğütüm örneği verirken sizin söylediğiniz yöntemi uygulamak çok işe yarayabilir.

Bunun haricinde göz ile değil ama fotoğrafları algoritmalar yardımıyla analiz ederek parçaçcık dağılımını ortaya çıkarmak mümkün ve baya iyi sonuçlar veriyor. Şurada ayrıntılı anlatımı da var https://coffeeadastra.com/2019/04/07/an-app-to-measure-your-coffee-grind-size-distribution-2/ .
Geçen Socratic de paylaştı, Android için fotoğraftan öğütüm analizi programı. Tabi örnek biriktirme için özellik var mı bilmiyorum, Gagne’nin programında csv log olarak sample biriktirip daha tutarlı bir sonuca ulaşılabiliyordu.

Çok güzel, bunlar geliştikçe herkes cebinden partikül şekillerini bile kolayca analiz edebilir inşallah.

Öğütüm kalitesi veya boyutu fotoğraflardan anlaşılır mı sorusuna bir örnek. Aşağıdaki resimde Lelit fred değirmeninde çekilmiş 2 farklı öğütüm ayarını görüyorsunuz. Hangisi 4 hangisi 5'te çekilmiştir sizce? Bence soldaki daha kalın gözüküyor ama soldaki 4, sağdaki 5 numara. Bir çok çekim şartının aynı olmasına rağmen azıcık farklılık farklı gözükmesine sebep oluyor.
Fotoğraf aynı cihazdan çekildi. Çekim mesafesi hemen hemen aynı. Ölçekler aynı ve kahveler ile çok yakın hizadalar.
Bunlara rağmen kahveler farklı, kahvelerin yükseklikleri az da olsa farklı. Bulundukları kapların çapları farklı. Çekim ortamı ve saatine bağlı ışık farklı.
Buradan kendimce çıkardığım sonuç, eğer iki farklı çekimi karşılaştıracaksak, her parametrenin aynı olması çok önemlidir. İnternetteki değirmen incelemelerindeki öğütümlere bakıp yorum yapmak oldukça yanıltıcı olabilir.

lelit d b.jpg

Geri