• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Flat Bed Kandırmaca mıdır?

Merhaba arkadaşlar, başlığın kendini anlattığını düşünüyorum, ama kendimi açıklamama da izin verin.

**Scott Rao'nun veya neredeyse tüm profesyonellerin bilmediğini iddia etmiyorum tabi ki, haddime değil, ama düşünceye açık bir konu olduğunu da düşünüyorum.

Böyle bir görüntünün (normal şartlar altında, şans eseri iyi olabilir, genelde güzel olmuyor) dengesiz ve hatalı bir demleme olduğuna hemfikiriz sanırım.

chemex-high-and-dry.jpg

Peki şöyle bir görüntü?

img_8515-48.png

Güzel görünüyor değil mi? "Flat Bed" dediğimiz, ve doğal olarak istediğimiz bir kahve yatağı. Ama biz genelde son görüntüye bakıyoruz, yani suyu dökmeyi bitirdik, dripper'a tıklattık ve/veya salladık, süzülme aşaması bitince 2. fotoğraftaki gibi bir görüntü oluştu. Peki şöyle bir senaryo düşünelim, dairesel şekilde su dökmedik, sadece kahve yatağının sağ tarafına suyu bocaladık, tek döküm yaptık, sonra Rao swirl/spin yaptık, yine kahve yatağı düz gözüküyor. Ama tadına bakıyoruz, görüntüsü kadar güzel değil.

Son zamanlarda hiç swirl spin hareketi yapmıyorum, kenarda kahve kalmaması adına dökümlerimi merkezden uzak çemberler çizerek girdap oluşmasını sağlıyorum, spin/swirl yapmadan dümdüz bir kahve yatağı elde ediyorum.

Swirl/spin yapmadan düz bir yatağa ulaşmak hedefimiz olmalı değil mi? Spin yaptıktan sonra her kahve yatağı düz olur; dengeli bir şekilde döküp dökmediğimizi, dengeli bir çözünme geçirip geçirmediğini her demleme sonunda spin yaparak görüntüyü tabir doğruysa montajlarsak nasıl anlayacağız? Yorumlarınızı bekliyorum.

Valla seninle aynı fikirdeyim sanırım gerçi üstünde düşünmemiştim ama ben sürekli telkin edinenin aksine hiç swirl/spin yapmadım/yapmıyorum.
Bence de asıl olay suyu dengeli dökerek eşit bir demleme sağlamak. Bu arada Melodrip kullanıldığında zaten düz yatak işten bile değil. :cool:

Demleme bitmesine yakın spin atılırsa kandirmaca olur.Ben 2 aşamada döktugum için her aşama sonunda yemen çok kuçuk bir spin atıyorum.Hem yatak duz oluyor hem tum demleme boyunca etkisi oluyor.Diger turlu dediginiz gibi son anda yapilan spinin ne faydasi olabilir gorselden baska

Herşeyi yanlış yapıp son döküşten sonra birkaç tur çevirme ile yatağı düz ve kenarları tertemiz yapmak mümkün. yalnız bu sadece gözü tatmin eder damağı değil :)

Önemli olan dediğiniz gibi bunların yapılmadığı durumda hala düz bir yatak elde edecek kadar kontrollü ve homojen dökebilmek.

Benim her zaman amacım en basit ve mudahelesiz şekli ile güzel kahve demlemek. Kalita da 90% den fazla hiç müdahele etmiyorum. V60 da bu oran düşüyor ama sondaki çevirmeye kadar aynı şekilde gelip ellemeden yatağı kontrol ettiğim çok oluyor.

Gözlemim şöyle, 500ml ile demleme yapıyorsanız ve 1-2 döküşte bitiriyorsanız ister istemez duvarlarda kahve kalıyor. Ya iyice duvara yakın döküş yapmanız lazım veya döküş sayısını arttırıp yatağın fazla yükselmemesini sağlamanız.

Önemli olan sonuç diye düşünüyorum, görseli dümdüz olmuş olmamış diye illa müdahele yapmak bence yanlış, deneyip müdahelenin olumlu katkısı olursa yapılmalı yoksa ellememek daha iyi.

Geçtiğimiz günlerde kusura bakmasın adını hatırlayamadım. Bir barista düz bir yatak paylaşarak 'Swirl değil, bilek + tecrübe' tarzı bir paylaşımını gördüğümde buna benzer bir şey düşünmüştüm. Swirl genel mantığında sanırım süreyi tutturmak için yapılıyor. Ani su akışında swirl akışı yavaşlatıyor. Ama genel olarak baristalar dökümlerde tabanı düzlemek için kullanıyor. Aşırı sallayıp, sifon bitiş tarzı görüntü elde eden de görmüştüm.

Valla seninle aynı fikirdeyim sanırım gerçi üstünde düşünmemiştim ama ben sürekli telkin edinenin aksine hiç swirl/spin yapmadım/yapmıyorum.
Bence de asıl olay suyu dengeli dökerek eşit bir demleme sağlamak. Bu arada Melodrip kullanıldığında zaten düz yatak işten bile değil. :cool:

İşte Melodrip’te spin yapmadığımız için aslında dengeli dökmüyoruz diyebilirim. Ben ilk o demlemelerimde farkettim, arazi yolu gibi kahve yatağı, dikkatli bir şekilde yapılırsa melo ile de düz yatak elde edilebiliyor.

Demleme bitmesine yakın spin atılırsa kandirmaca olur.Ben 2 aşamada döktugum için her aşama sonunda yemen çok kuçuk bir spin atıyorum.Hem yatak duz oluyor hem tum demleme boyunca etkisi oluyor.Diger turlu dediginiz gibi son anda yapilan spinin ne faydasi olabilir gorselden baska

Dökümler sonrası channeling’i azaltmak için süper çözüm, ama belirsizlik ilkesi gibi, ya channeling azaltacağız, ya da düzgün demleyip demlemediğimizi göreceğiz.

Herşeyi yanlış yapıp son döküşten sonra birkaç tur çevirme ile yatağı düz ve kenarları tertemiz yapmak mümkün. yalnız bu sadece gözü tatmin eder damağı değil :)

Önemli olan dediğiniz gibi bunların yapılmadığı durumda hala düz bir yatak elde edecek kadar kontrollü ve homojen dökebilmek.

Benim her zaman amacım en basit ve mudahelesiz şekli ile güzel kahve demlemek. Kalita da 90% den fazla hiç müdahele etmiyorum. V60 da bu oran düşüyor ama sondaki çevirmeye kadar aynı şekilde gelip ellemeden yatağı kontrol ettiğim çok oluyor.

Gözlemim şöyle, 500ml ile demleme yapıyorsanız ve 1-2 döküşte bitiriyorsanız ister istemez duvarlarda kahve kalıyor. Ya iyice duvara yakın döküş yapmanız lazım veya döküş sayısını arttırıp yatağın fazla yükselmemesini sağlamanız.

Önemli olan sonuç diye düşünüyorum, görseli dümdüz olmuş olmamış diye illa müdahele yapmak bence yanlış, deneyip müdahelenin olumlu katkısı olursa yapılmalı yoksa ellememek daha iyi.

Art arda görsel ve süre olarak noktasına kadar benzer, ama dengesiz extraction aldığım için düzgün bir şey yapmam gerektiğini farkettim. Kahve yatağını yükseltmezsem sıcaklıktan kayıp, yüksek tutup spin atmazsam high-and-dry kahveler ile karşılaşılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde kusura bakmasın adını hatırlayamadım. Bir barista düz bir yatak paylaşarak 'Swirl değil, bilek + tecrübe' tarzı bir paylaşımını gördüğümde buna benzer bir şey düşünmüştüm. Swirl genel mantığında sanırım süreyi tutturmak için yapılıyor. Ani su akışında swirl akışı yavaşlatıyor. Ama genel olarak baristalarda dökümlerde tabanı düzelemek için kullanıyor. Aşırı sallayıp, sifon bitiş tarzı görüntü elde eden de görmüştüm.

Süreyi azaltmak için tıkamak ne kadar mantıklı bir çözüm bilmiyorum, hoş, süreyi tutturmak diye bir şey de saçma, tutması gereken bir süre mi var, espresso mu bu 😆

Bence de swirl şart değil ancak insanlar gerektiğinden çok fazla yapıyor. Bloomda 5 saniye civarı swirl yapıyorum ancak döktükten sonra çok ufak bir swirl yapıyorum, sanırım ufak da olsa kanallaşmayı önlüyor. Bu aşırı uzun ve agresif swirler tıkanmaya yol açtığından biraz kötü bir itibarı var sanırım.

Süreyi azaltmak için tıkamak ne kadar mantıklı bir çözüm bilmiyorum, hoş, süreyi tutturmak diye bir şey de saçma, tutması gereken bir süre mi var, espresso mu bu 😆

Tarifte yazan hedef süreyi tutturmak için kullanılıyor. Bende bitişlerde yapıyorum. Fincanda artı yada eksi yansıması için açıkçası yorum yapamam alışkanlık oldu :)

İşte Melodrip’te spin yapmadığımız için aslında dengeli dökmüyoruz diyebilirim. Ben ilk o demlemelerimde farkettim, arazi yolu gibi kahve yatağı, dikkatli bir şekilde yapılırsa melo ile de düz yatak elde edilebiliyor.

Dökümler sonrası channeling’i azaltmak için süper çözüm, ama belirsizlik ilkesi gibi, ya channeling azaltacağız, ya da düzgün demleyip demlemediğimizi göreceğiz.

Art arda görsel ve süre olarak noktasına kadar benzer, ama dengesiz extraction aldığım için düzgün bir şey yapmam gerektiğini farkettim. Kahve yatağını yükseltmezsem sıcaklıktan kayıp, yüksek tutup spin atmazsam high-and-dry kahveler ile karşılaşılabiliyor.
Kontrollü demleme ve tekrar edilebilirlik için aslında basit bir yöntem var. Her 10ml su için 1 tur. 5 tur içten dışa 5 tur dıştan içe toplam 100ml bir tam tur. 200-300-400-500 için aynı şekilde devam.
Bir de örneğin morgonun demleme şekli tekrarlanabilirlik için iyi. Her 30 saniyede 100ml. Böyle olunca fazla sıcaklık kaybı olmuyor (biraz yüksek başlamak lazım tabi), yatak yüksekliği hep limitli bir yerde kalıyor ve kontrollü dökülürse yatak oldukça düz oluyor.

Kontrollü demleme ve tekrar edilebilirlik için aslında basit bir yöntem var. Her 10ml su için 1 tur. 5 tur içten dışa 5 tur dıştan içe toplam 100ml bir tam tur. 200-300-400-500 için aynı şekilde devam.
Bir de örneğin morgonun demleme şekli tekrarlanabilirlik için iyi. Her 30 saniyede 100ml. Böyle olunca fazla sıcaklık kaybı olmuyor (biraz yüksek başlamak lazım tabi), yatak yüksekliği hep limitli bir yerde kalıyor ve kontrollü dökülürse yatak oldukça düz oluyor.

Güzel fikir deneyeyim hocam :) Melodrip ile düz yatak zor ama sonuçları çok keyifli oluyor

Ha spin dediğin o mu? Pardon o zaman ben spin yapıyorum swirl yapmıyorum. Ben melo ile sürekli geziyorum yatağın üzerinde. Ve yatak hep düz oluyor.

Şöyle bir durum da var ; Ben bazı çekirdeklerde kahve yatağını bozmadan demlesem dahi extraction ve süreyi dengelemesi adına bitişte swirl yaptığım oluyor. Bu konu dışında konuşacak olursak ; yapılan küçük döküş hatalarının telafisi olarak görüyorum swirl olayını. Tabi foşur foşur su döküp en son bir swirl ile kahve yatağını düzleyende var 😄

Geri