• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Film Önerileri, İnceleme ve Eleştirileri

Sensei

Üye
İsim
Yasemin
Daha fazla  
İsim
Yasemin
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
İdealtepe
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Suadiye
Burada film önerileri, inceleme ve eleştirileri paylaşabiliriz.
Ben bir kaç yıldır criticker'de izlediğim filmleri puanlamaya çalışıyorum. Tabi arada unuttuklarım oluyor. Öneri için listeme bakabilirsiniz :
https://www.criticker.com/ratings/anexilea

Gelelim beni en çok etkileyen filmlere:

İlk sıramda Pan's Labyrinth var. Meksikalı yönetmen yonetmen guillermo del toro'nun 2006 yapımı filmi. Ayrıca filmin müziklerini yapan Javier Navarrete ile tanışmamı da sağlamıştır. Bahsederken bile tüylerimi diken diken eden bir film. Ufak bir kızın kendini ispanya iç savaşı, faşist bir üvey baba, hasta bir anne arasında bulması ve kendine çıkış için bir masal dünyası yaratmasına değiniyor ama malesef bu masallar da karamsar gerçek dünyasındaki hayatı gibi.

İkinci sıramda BenX var. Film Belçika yapımı. Biraz oyun sevgimden dolayı, biraz da ezilmiş ve zorbalık gören bir karakteri yansıtan konuları sevdiğim için bu filmden çok etkilendim. Film yine iki dünyayı harmanlıyor. Archlord adında online oyun oynayan otistik bir gencin, oyunda tanıştığı platonik aşkın peşinden gitmesi bir yandan da okulda zorbalık görmesini anlatıyor. Kendi gerçek dünyasını da oyunun içerisinde yaşıyor. Empati, eleştiri, duygu yüklü bir film. Ayrıca filmde Sigur Ros - Svefn G Englar şarkısı da efsane bir sahneye sahip.

Sevgili Sensei ve Suat bey,
İspnayolca öğrendiğim zamanlarda izleyip aklıma kazınan iki filmi de ayrı ayrı koydunuz buraya.
El Labirento Del Founo - Pan'ın Labirenti
Mar Adentro- İçimdeki Deniz
İnanılmaz yapıtlardır. İzlemeyen herkese şiddetle tavsiye olunur.
Çok teşekkürler.

Laberinto del Fauno müthiştir gerçekten. Ben de uzun bir liste yapabilirim ama kıymeti kalmaz, o yüzden bir "yüz güldüren" (Captain Fantastic), bir gerilim harikası (Jacob's Ladder), bir de salya sümük ağlatan film (Le Huitieme Jour) önereyim yetsin şimdilik :)

Düzeltme: Hollywood yerinde duramayıp Jacob's Ladder'ı da yeniden çekmiş. Orijinal filmden bahsediyorum elbette, Adrian Lyne'ınkinden.

Son düzenleme:
knivesoutf.jpg

Dün akşam izledim, polisiye romanları severek okuyan birisi olarak senaryoyu beğendim. Yer yer mizah unsurları da eğlenceliydi. Tavsiye ederim.

madem sinemaya dair bir başlık var ben de şöyle bir şeyden bahsedeceğim; Çalı Köy Filmleri Festivali, duyanlarınız belki olmuştur belki olmamıştır festivalin direktörlerindenim, festivalin bu yıl temmuz ayında 5.sini gerçekleştireceğiz, kamplı bir festival ve yazlık sinema mantığında açık havada çam ormanı içinde doğa ile başbaşa gerçekleşen bir festival ve festivalim tüm gösterimleri,söyleşileri,atölyeleri ücretsiz(bunun hep böyle devam edebilmesi için elimizden gelen tüm çabayı harcıyoruz:) gösterimi olan filmlerin tamamını bağımsız sinemadan seçiyoruz ve bir kısa film seçkimiz oluyor bir başvuru süreci sonunda yaklaşık 10 ila 20 arası kısa film belirlenip gösterimini gerçekleştiriyoruz ayrıca yönetmenlerini de konuk ediyoruz

Festivalin aslında bir çıkış hikayesi var ondan da biraz bahsedeyim festival Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı mahallesinde gerçekleşiyor. 1934 yılında burada bir film çekilmiş ''Aysel,Bataklı Damın Kızı'' bu film Türkiye'nin ilk sesli köy filmi olma özelliğini taşıyor yönetmenliğini Türk sinemasının Batı sinemasıyla ilişkisini sağlayan ilk yönetmen, Muhsin Ertuğrul yapmıştır. Filmin senaryosu, İsveçli Yazar Selma Lagerlöf (1858-1940)’un bir hikâyesinden yola çıkılarak Nâzım Hikmet tarafından yazılmıştır. Müziklerini Cemal Reşit Rey, görüntü yönetmenliğini Remzi Ar ve Cezmi Ar yapmıştır ve başrolünde de ilk kadın yıldız Cahide Sonku bulunmuştur.

yani Çalı mahallesi yıllardır sinemayla iç içe yaşamış dedelerimizin annneannelerimizin babaannelerimizin masal gibi anlatdığı hatta kimilerinin çocuk yaşlarında bu filmde figuran olarak yer aldığı hafızalarda böyle yer edinmiş eski bir köy aslında, biz de torunları olarak yıllar sonra yaklaşık 50 kişiye yakın çoğunun öğrenci olduğu gençlik derneğimizle(Çalı Çevre ve kültür Derneği) bu festivali başlattık ve sonrasında bölge ilçesi Nilüfer belediyesinin destekleriyle de her yıl üzerine koyarak yürüttüğümüz bir festival oldu

daha fazla uzatmadan demem o ki Kahve Kulübü de bu heyecanla kurduğumuz yüz yüze tanışmamış olsak bile güzel arkadaşlıklar edindiğim bir platform ve tüm kulüp fertlerini festivalimizde görmek ve ağırlamaktan çok hoşnut olurum kahve, doğa ve sinema her zaman iyi arkadaştır :) tek yapmanız gereken çadırınızı sırtlanıp gelmeniz, bol sinemalı ve kahveli günler...

madem sinemaya dair bir başlık var ben de şöyle bir şeyden bahsedeceğim; Çalı Köy Filmleri Festivali, duyanlarınız belki olmuştur belki olmamıştır festivalin direktörlerindenim, festivalin bu yıl temmuz ayında 5.sini gerçekleştireceğiz, kamplı bir festival ve yazlık sinema mantığında açık havada çam ormanı içinde doğa ile başbaşa gerçekleşen bir festival ve festivalim tüm gösterimleri,söyleşileri,atölyeleri ücretsiz(bunun hep böyle devam edebilmesi için elimizden gelen tüm çabayı harcıyoruz:) gösterimi olan filmlerin tamamını bağımsız sinemadan seçiyoruz ve bir kısa film seçkimiz oluyor bir başvuru süreci sonunda yaklaşık 10 ila 20 arası kısa film belirlenip gösterimini gerçekleştiriyoruz ayrıca yönetmenlerini de konuk ediyoruz

Festivalin aslında bir çıkış hikayesi var ondan da biraz bahsedeyim festival Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı mahallesinde gerçekleşiyor. 1934 yılında burada bir film çekilmiş ''Aysel,Bataklı Damın Kızı'' bu film Türkiye'nin ilk sesli köy filmi olma özelliğini taşıyor yönetmenliğini Türk sinemasının Batı sinemasıyla ilişkisini sağlayan ilk yönetmen, Muhsin Ertuğrul yapmıştır. Filmin senaryosu, İsveçli Yazar Selma Lagerlöf (1858-1940)’un bir hikâyesinden yola çıkılarak Nâzım Hikmet tarafından yazılmıştır. Müziklerini Cemal Reşit Rey, görüntü yönetmenliğini Remzi Ar ve Cezmi Ar yapmıştır ve başrolünde de ilk kadın yıldız Cahide Sonku bulunmuştur.

yani Çalı mahallesi yıllardır sinemayla iç içe yaşamış dedelerimizin annneannelerimizin babaannelerimizin masal gibi anlatdığı hatta kimilerinin çocuk yaşlarında bu filmde figuran olarak yer aldığı hafızalarda böyle yer edinmiş eski bir köy aslında, biz de torunları olarak yıllar sonra yaklaşık 50 kişiye yakın çoğunun öğrenci olduğu gençlik derneğimizle(Çalı Çevre ve kültür Derneği) bu festivali başlattık ve sonrasında bölge ilçesi Nilüfer belediyesinin destekleriyle de her yıl üzerine koyarak yürüttüğümüz bir festival oldu

daha fazla uzatmadan demem o ki Kahve Kulübü de bu heyecanla kurduğumuz yüz yüze tanışmamış olsak bile güzel arkadaşlıklar edindiğim bir platform ve tüm kulüp fertlerini festivalimizde görmek ve ağırlamaktan çok hoşnut olurum kahve, doğa ve sinema her zaman iyi arkadaştır :) tek yapmanız gereken çadırınızı sırtlanıp gelmeniz, bol sinemalı ve kahveli günler...
Bu platformda ne kadar zenginiz hakikaten! o son paragraftaki temennileri kulüp olarak ilk fırsatta gerçekleştirmek lazım!

Kişisel en iyi filmler listem;

- Vesikalı Yarim
- Oldboy
- Papillon
- American Beauty
- The Truman Show
- Das Leben der Anderen
- Il buono, il brutto, il cattivo
- Lawrance of Arabia
- Ben-Hur
- Good Will Hunting
- Matrix
- Shutter Island
- V for Vandetta
- Monster, Inc.
- Finding Nemo
- Ant Z
- Space Jam
- Wanted
- Indiana Jones Trilogy

Bugün izlediğim film, en iyi değil ama izlediğim en ilginç filmlerdendi. Başkalarının mutsuzluğundan beslenip mutlu olan bir psikopatın yaptıkları olarak özetlenebilir. Tavsiye ederim.

Bu günlerde uyku tutmuyor ve bitirmem gereken işleri de yapamıyorum, kafam almıyor. Hal böyle olunca kafa dağıtmak için oyun oynamak, film izlemek, yemek yapmak gibi şeylerle kendimi oyalıyorum. Fakat az önce izlediğim bu filmi izleyerek kendime işkence ettim. Yanlış anlaşılmasın film iyi :) Fakat oldukça moral bozucu.
İnsani değerlerin hiçe sayıldığı, duyarsız, bencil, kapitalist bir toplumda bir marangozun yaşamaya çalışma hikayesi. Eleştiri yüklü bir film. Vermek istediği duyguyu basit ama iyi yansıtıyor.

Kafamdan atamıyorum! Panik halindeyim sürekli. Unutmak için oyuna ve filme verdim kendimi bu ara.

Şimdi yazacağım film benim manyaklığımın göstergesi. Çünkü tam tamına Bugün dahil 16 kez izledim 🥺 Herhalde bu dönemde 20'yi görürüm.

33 beatles şarkısının bu kadar güzel bir hikaye oluşturması resmen hayal gücünün eseri. Beatles hayranı olan herkes izlemeli bu eseri. Film boyunca beatles'ı yaşıyor, anlıyorsunuz. Tam bir görsel şov.
Üstelik Dana Fusch ile tanışmamı sağlayan filmdir. En alta bırakıyorum kendisini.

Son düzenleme:
Kafamdan atamıyorum! Panik halindeyim sürekli. Unutmak için oyuna ve filme verdim kendimi bu ara.

Şimdi yazacağım film benim manyaklığımın göstergesi. Çünkü tam tamına Bugün dahil 16 kez izledim 🥺 Herhalde bu dönemde 20'yi görürüm.

33 beatles şarkısının bu kadar güzel bir hikaye oluşturması resmen hayal gücünün eseri. Beatles hayranı olan herkes izlemeli bu eseri. Film boyunca beatles'ı yaşıyor, anlıyorsunuz. Tam bir görsel şov.
Üstelik Dana Fusch ile tanışmamı sağlayan filmdir. En alta bırakıyorum kendisini.

https://m.imdb.com/title/tt0445922/

Across The Universe??? Link açılmadı da...

Her anlamda darmadağın etmişti Lübnan yapımı bu film beni. İzleyeli sanırım bir ayı bulmuştur, ama hala aklımdan atamadım.

Tokat gibi bir film. Başrolde oynayan Zain Al Rafeea'yı ileride daha çok duyacağız gibi geliyor.

dp77088.jpg

Burada "Letterboxd" hesaplarımızı da paylaşabiliriz bence. 2 haftadır fazlaca zamanımı alıyor, çok sevdim ben uygulamanın sadeliğini. letterboxd.com/tolilow

Geri