• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

EV tipi, Dumansız, Kahve Kavurma Makinesi

valmont

Üye
İsim
Mehmet
mini-ev-kahve-kavurma-makinesi-hicbir-duman-kahve-pisirme-araclari-ab-tak-220-240v-kahve-degir...jpg

https://tr.aliexpress.com/item/4001...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Linkteki kahve kavurma makinası, ev tipi, dumansız bir model olduğu hakkında bilgi verilmiş ve yorumlar yapılmış. Makina bir ara Türkiye'de de satıştaymış. Kahve fiyatlarının artışı ve özellikle kavrulmuş çekirdek satışlarındaki nitelikli kahve çeşitinin azlığı, ev tipi kahve kavurma talebi arttırdığı için, ev tipi kavurma makinalarının imalatı ve ithalatı da artacaktır.

Son düzenleme:

Benzer başka bir ev tipi dumansız kavurma makinesi, her iki paylaştığım makinede de kavurulma anı videosunu eklemişler. Sürekli karıştırma , püskürterek karıştırma sayesinde homejen bir kavurma yapıyor gibi yani klasik tambur ile döndürmeden daha iyi bir karıştırma yapıyor gibi.

Son düzenleme:
bunlar ile ilgili sürekli araştıran birisi olarak bir çok yorumda evde yangın çıkartan ve güvensiz bir elektrik sistemi olan olduğuna dair uyarılar gördüm. Açıkçası yine aliyim dedim ama bu yorumlar farklı mecralarda tekrar görünce vazgeçtim.

Kelvin Roaster ve freshroast ilk olarak bunların temel aldığı tasarım baz alıyorlar ancak elektrik sistemine ve eve zarar vermemek adına güvenemedim. Yoksa fiyat performans açısından çok iyi.

bunlar ile ilgili sürekli araştıran birisi olarak bir çok yorumda evde yangın çıkartan ve güvensiz bir elektrik sistemi olan olduğuna dair uyarılar gördüm. Açıkçası yine aliyim dedim ama bu yorumlar farklı mecralarda tekrar görünce vazgeçtim.

Kelvin Roaster ve freshroast ilk olarak bunların temel aldığı tasarım baz alıyorlar ancak elektrik sistemine ve eve zarar vermemek adına güvenemedim. Yoksa fiyat performans açısından çok iyi.
Kullanıcı yorumlarında böyle bir şeyden bahsetmemiş, watt ı bundan çok daha yüksek elektrikli ev fırınları var. Actfry patates kızartma makinesi mantığı hazne küçüldükçe watt ın etkisi, ısının etkisi kavhelere daha homojen ve daha hızlı etki ediyor. Videoya bakılırsa Kelvin Roaster ile aynı mantıkta çalıyor. Kalitesi aynı olmayabilir tabi ki. Ama fiyat Kelvin Roaster'a a çok çok ucuz. Zaten, sanırım Kelvin Roaster 'ın Türkiye'ye kargolama yapmıyor.

Son düzenleme:
Yukarıdaki kavurma makineleri ve benzerleri üretilip arttıkça, bence seneye yeşil çekirdek aylım alımları forumca yapmaya başlanır.

Yukarıdaki kavurma makineleri ve benzerleri üretilip arttıkça, bence seneye yeşil çekirdek aylım alımları forumca yapmaya başlanır.

buna benzer bir makineyi mısır patlatma cihazı üzerinde az oynama yaparak siz de hazırlayabilirsiniz.

1610440248210.png
1610440278539.png

O dediğim yorumu net hatırlıyorum ama bulamadım. Almadan önce farklı pazaryerlerinde yorumlarada bakmıştım. aliexpress ürünleri farklı yerlerde mevcuttu oralarada aynı ürünü araştırırken bakmakta fayda var.

Ekli dosyayı görüntüle 8107
Ekli dosyayı görüntüle 8109

O dediğim yorumu net hatırlıyorum ama bulamadım. Almadan önce farklı pazaryerlerinde yorumlarada bakmıştım. aliexpress ürünleri farklı yerlerde mevcuttu oralarada aynı ürünü araştırırken bakmakta fayda var.
Maksat dumansız, ev tipi bir makine bulabilmek. Küçük de olsa alevli kavurucular çok fazla duman ve koku çıkarıyor. Ev tipi, dumansız kavurucuda ise araştırdığım kadarıyla sınırlı markada üretim bulunmakta. Nispeten kaliteli ev tipi kavurma makinaları da herhalde Türkiye'ye gönderi yapmamakta.

ilk birileri alsada sonra biz alsak :p

Max kaç dereceyi görüyor ki bu? Bence böyle bir makinenin kullanımının yaygınlaşması çok zor zira bu makine ile karvulmuş bir kahveden ne kadar performans ve keyif alınabilir tartışılır.

Ben eski teneke mısır patlatıcılar ile ocak üzerinde kavurma yapıyorum bileklerim ve kolum her ne kadar kahrolsa da değiyor 😅. Açık-Orta arası kavurmayı geçmeyecek şekilde duman farkedilir bir şekilde çıkmıyor anca çok fazla çekirdek kavurursam oluyor. Sonuçları da karşılaştırdığımda mutlu oluyorum. Dilerim ilerleyen günlerde kavurmaya olan ilgim azalmaz ve fırsat olduğunda ev tipi kavurma makinesi alabilirim. Her türlü öneriye açığım.

Ekli dosyalar

• photo_2022-02-02_19-34-30.jpg
    photo_2022-02-02_19-34-30.jpg
    193.8 KB · Görüntüleme: 79
Ben eski teneke mısır patlatıcılar ile ocak üzerinde kavurma yapıyorum bileklerim ve kolum her ne kadar kahrolsa da değiyor 😅. Açık-Orta arası kavurmayı geçmeyecek şekilde duman farkedilir bir şekilde çıkmıyor anca çok fazla çekirdek kavurursam oluyor. Sonuçları da karşılaştırdığımda mutlu oluyorum. Dilerim ilerleyen günlerde kavurmaya olan ilgim azalmaz ve fırsat olduğunda ev tipi kavurma makinesi alabilirim. Her türlü öneriye açığım.
Valla gözüme çok homojen geldi bence azalmasın ilginiz. 😂 Aliexpress de uygun alternatifler var ama vergi işi nasıldır bilmiyorum.

Valla gözüme çok homojen geldi bence azalmasın ilginiz. 😂 Aliexpress de uygun alternatifler var ama vergi işi nasıldır bilmiyorum.
Teşekkür ediyorum benim kahvecim de baya övdü öve öve bitiremedi. :D Nitelikli Çekirdeklerden falan da verdi onları da kavurdum bakalım umarım daha çok fırsatım olur bu konuda gelişmeye. :) Aliexpress üzerinden almak istemiyorum alırsam ikawa olabilir (yurtdışına çıktığımda) ilerleyen yıllarda ( Tabi bu alternatif çok kısıtlı bir araştırma sonucu bulduğum) belki de başka bir marka.

Teşekkür ediyorum benim kahvecim de baya övdü öve öve bitiremedi. :D Nitelikli Çekirdeklerden falan da verdi onları da kavurdum bakalım umarım daha çok fırsatım olur bu konuda gelişmeye. :) Aliexpress üzerinden almak istemiyorum alırsam ikawa olabilir (yurtdışına çıktığımda) ilerleyen yıllarda ( Tabi bu alternatif çok kısıtlı bir araştırma sonucu bulduğum) belki de başka bir marka.
Aaaa ikawa çok güzel şuan çoğu kavurucu numune kavrumlarini onda yapiyor çok heves ettiğim bir olay kavurma ama ona da atlarsam ucunu kaçırırım şuan ev demleyicisi iyidir 😂

Aaaa ikawa çok güzel şuan çoğu kavurucu numune kavrumlarini onda yapiyor çok heves ettiğim bir olay kavurma ama ona da atlarsam ucunu kaçırırım şuan ev demleyicisi iyidir 😂
Maalesef her şey çok çok masraflı o da bizi bir çok şeyden mahrum bırakabiliyor hiç adil bir durum değil eminim bir çok konuda başarıya ulaşabilecek kişiler var iken sırf maddi anlamdaki bu zorluklardan dolayı engeller de artıyor. Fakat bunun yanında güzel olan şey de yokluktan kaynaklı yaratıcılık artıyor. :) Artık ilerleyen yıllarda olur da kavurma yarışmalarına mısır patlatma makinesi ile gidersem şaşırmayınız. :D

Maalesef her şey çok çok masraflı o da bizi bir çok şeyden mahrum bırakabiliyor hiç adil bir durum değil eminim bir çok konuda başarıya ulaşabilecek kişiler var iken sırf maddi anlamdaki bu zorluklardan dolayı engeller de artıyor. Fakat bunun yanında güzel olan şey de yokluktan kaynaklı yaratıcılık artıyor. :) Artık ilerleyen yıllarda olur da kavurma yarışmalarına mısır patlatma makinesi ile gidersem şaşırmayınız. :D
Gurur verici olur her imkan olup kavuranlardan ziyade imkansızlıklar içinde yaratıcı kavrumlar daha değerli bence, onu da göz önünde bulundururlar, latte art yarışmasında french press ile süt köpürtmek, buharla köpürtmekten ekstra puan içeriyordu mesela. 😁

YouTube da mısır patlatma makinesi ile kavuranlar gördüm, ancak tad olarak aynısı olurmu bilemiyorum.

YouTube da mısır patlatma makinesi ile kavuranlar gördüm, ancak tad olarak aynısı olurmu bilemiyorum.

Bu şekilde çekirdekler baya dengesiz kavrulmuş görsele eklediğim teneke ile kavuruyorum ben. Bunda daha homojen kavruluyor tabi kavrulacak çekirdekler de çok önemli mesela etiyopya yirgacheffe çekirdek boyutları biraz farklı diğer kavurduğum çekirdeklere göre zorluyor. Isı ayarı zaman ayarı çekirdek bilgisi vb bir çok diğer etmen sonucu etkiliyor. En son kavurduğum yirgacheffe karşılaştırması yaptım bir kaç farklı yerin kavrumu ile sonra da profesyonel bir kavurucuya yorumlattım. Bence şu ana kadar diğer evde kavurma aletleri içerisinde en iyisi bu teneke üstelik çok ucuz :D

Ekli dosyalar

• 10417713479730.jpg
    10417713479730.jpg
    14 KB · Görüntüleme: 42
Bu şekilde çekirdekler baya dengesiz kavrulmuş görsele eklediğim teneke ile kavuruyorum ben. Bunda daha homojen kavruluyor tabi kavrulacak çekirdekler de çok önemli mesela etiyopya yirgacheffe çekirdek boyutları biraz farklı diğer kavurduğum çekirdeklere göre zorluyor. Isı ayarı zaman ayarı çekirdek bilgisi vb bir çok diğer etmen sonucu etkiliyor. En son kavurduğum yirgacheffe karşılaştırması yaptım bir kaç farklı yerin kavrumu ile sonra da profesyonel bir kavurucuya yorumlattım. Bence şu ana kadar diğer evde kavurma aletleri içerisinde en iyisi bu teneke üstelik çok ucuz :D
Ben bu iki yöntemi de tercih ediyorum. İki yöntemin de kendine göre avantajı ve dezavantajları var.

Mısır patlatma makinesinde en fazla 60 gram kavrum yapılabiliyor. Fazlasında homojenlik kayboluyor. Kavrum süresi ise oldukça kısa sürüyor klasik kavrumlara göre. O yüzden kavrum takibini çok dikkatli yapmak gerekiyor. Bir anlık dalgınlıkta kahve kömüre dönüşebiliyor.

Mısır patlatma tenekesinde ise homojen bir kavrum için 150 gr civarında çekirdek kullanmak gerekiyor. Uygun ateş ayarında ön ısıtma yapmadan belirli bir hızda çevire çevire kavruluyor. Bu da haliyle biraz yorucu oluyor. Ama kavrum çok daha homojen oluyor.

Ben iki yöntemi de seviyorum. Ara ara ikisini de kullanıyorum.

Geri