• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Etiyopya insanları

Haploit

Yeni Üye
İsim
Eren Şimşek
Daha fazla  
İsim
Eren Şimşek
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İSTANBUL
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
ÜSKÜDAR
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
KADIKÖY
Merhabalar,
Forumda böyle bir konu göremediğim için soru sormak istiyorum.
Şuan elimizde çok fazla Etiyopya kahvesi var. Benim merak ettiğim bu insanların kahve içi ve dışında nasıl yaşadıkları neyle geçimlerini sağladıkları. Kahvenin bu gelir düzeyine etkileri, inançları, okuma düzeyleri vs. gibi bilgilerinin bulunduğu bir Türkçe kaynak varmı bilginizde olan yada sizin kendi bilgilerinizi ufak ufak bu başlık altına paylaşabilirmisiniz. Ufak bir kahve sohbeti edası ile bir konu olursa çok çok daha güzel olabilir. Teşekkür ederim şimdiden herkese

Selamlar Dostum,

Ben İzmir de yaşan ve bir sigorta şirketinde hasar operasyon ekibinde çalışan birisiyim.Lise bitince üniversiteye devam etmeyince 2007 yılında çalışma hayatına atıldım.Özellikle sessiz ve sakin ortamlarda kahvemi içerken kitap okumak beni en çok mutlu eden alışkanlığım.Nitelikli kahve ile olan ilişkim yaklaşık olarak 6 aydır seviyeli şekilde devam etmektedir :)

Galiba sahiden şimdiye kadar beni en çok mutlu eden çekirdekler Etiyopya çekirdekleri.

Senide tanıyalım dostum.

Konuyu netleştirmek adına sormak istedim, bilgi edinilmek istenilen kitle "Etiyopya ülkesinde yaşayan yerel halk mı yoksa Etiyopya kahveleri tüketen forum üyeleri mi?" Sanki bir yanlış anlaşılma mevcut gibi :)

Merhabalar eren ben,
Bende şuan için istanbulda yaşıyorum. Kozyatağı coffeenutz da baeistalık yapıyorum. Yaklaşık 9 senedir baristayım ve işimi çok severek yapıyorum. Nitelikli kahve yapma işine yaklaşık 4 sene önce coffetopia da çalışmaya başladığımda atıldım. Sonra ara vermek zorunda kaldım ama şimdi severek nitelikli kahve işine devam ediyorum.
Etiyopya çekirdekleri benimde çok hoşuma gidiyorlar. Bazı çekirdekleri çok farklı tatlar verebiliyor. Acaba burada yaşayan insanlar tüm nüfusun gelir durumu nedir merak ediyorum. O kadar kahve içiyoruz severek ellerinden, ama acaba kim bu insanlar naeıl geçinirler. Kahve sektörü dışında yaşamları nasıl merak ediyorum.

Konuyu netleştirmek adına sormak istedim, bilgi edinilmek istenilen kitle "Etiyopya ülkesinde yaşayan yerel halk mı yoksa Etiyopya kahveleri tüketen forum üyeleri mi?" Sanki bir yanlış anlaşılma mevcut gibi :)
Çok doğru söylemişsin. Yerel halkı sormuştum aslında ama forum üyeleri de kendi görüşlerini kenara koyarsa daha da güzel olur :)

Acaba etiyopyada insanlar ne yer ne içer. Hangi dine mensuplar, ülkede kahve sektörü gibi başka önemli gelir kaynağı alanları nelerdir. Yaşam standartları evleri nasıldır falan gibi bir sürü uzar gider...
Bir gün karşılıklı sohbet esnasında bu bilgilerle merak eden insanlara kaynak olmak konusunu düşünmek bile heyecanlandırıyor beni :)
Sonuçta nitelikli kahve dediğimiz böyle birşey sadece rakım, ağaç türü, işlenme tesisi, varyete, tadım notları yeterli değil gibi geliyor bana. Bunlarında ucundan azıcık tutmak geliyormuş gibi geliyor bana :)

Etiyopya neredeyse 2004 yılına kadar yabancı ülkelerden destek alan bir ülkeydi. Ancak son 17 yıldır kendileri bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Ülkede 80’den fazla etnik grup var. Bu yüzden de olarak 80 farklı dil konuşuluyor Etiyopya'da.

Etiyopya neredeyse 2004 yılına kadar yabancı ülkelerden destek alan bir ülkeydi. Ancak son 17 yıldır kendileri bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Ülkede 80’den fazla etnik grup var. Bu yüzden de olarak 80 farklı dil konuşuluyor Etiyopya'da.
Neden bu kadar etnik grup var biliyormusun?

Küçük bir araştırmayla en azından soruların bazılarına yanıt verebileceğimi düşündüm :)

Etiyopya
Dünya kahve ihracatı sıralaması (2019-2020): 8.
Dünya kahve piyasasındaki payı: %3
Geçimini kahveden sağlayan nüfus: Yaklaşık 15 Milyon (Tahmini) - Toplam Nüfus: 109 Milyon (2018 tahmini verilerle)
Kahve ihracatının toplam ihracattaki payı: %30 (2018-2019)
Kişi başına hasıla: 974$ (Dünyada 161.) - Türkiye: 9.126$ (Dünyada 67.)
Kaynak: https://www.coffeehunter.com/coffee-country/ethiopia/
Nüfus verisi Vikipedia'dan alınmıştır.

Bu arada çok basit Google'a yazarak bulabileceğimiz bir sürü konu oluşabilir ama Google dan okumaktansa sizden gelecek bilgilere çok daha açım :)

Ben de merak etmiştim bir ara bir çok belgesel, vlog, market fiyatları gibi videolar mevcut youtube da 250 gram kahveye ödediğimiz fiyatlarla burayı karşılaştırınca garip hissediyorum
Bu videonun 17.dakikasında bir kahve hazırlama kısmı da mevcut

Ben de merak etmiştim bir ara bir çok belgesel, vlog, market fiyatları gibi videolar mevcut youtube da 250 gram kahveye ödediğimiz fiyatlarla burayı karşılaştırınca garip hissediyorum
Bu videonun 17.dakikasında bir kahve hazırlama kısmı da mevcut

Mükemmel bir bilgi ilk müsait anımda izleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Ben de gireyim o zaman... Aslında Etiyopya'da neler olup bittiğini öğrenmek için orayı görmüş birilerinin bizi aydınlatması iyi olur. Geçen sene Etiyopya'da çalışan Şems adında bir arkadaşımız vardı, bir süreliğine ortak bir iş yapmayı düşündüğümüzden Etiyopya ile ilgili bana bazı aktardıkları oldu; kabile savaşları, yabancılarla olan karşılıklı güvensizlikleri ama Türkiye'nin ayrı bir yere konulması gibi hikayeler çok... Ama esas önemli nokta, kahve özelinde konuşursak; Etiyopya'nın kendi pazarını yaratma konusunda artık istekli olması, girişimcilerinin oluşmaya başlamış olması... Hatta kendi kahvelerini kavurup dünyaya satma isteği taşıyan girişimcileri de var. Yani uyanıyor ve kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar. Elbette işin siyasi, ekonomik, kültürel boyutları anlat anlat bitmez bunu Enis Bey'e de sormalıyız, bir ara davet ederiz o anlatır, bildiğim kadarıyla kendisi zamanında orada yaşamış ve babasının oradaki işi nedeniyle iyi bir çevreye de sahip...

Bilgiler için çok teşekkür ederim Ömer bey biraz daha kurcalandığında çok önemli bilgiler çıkacağına eminim :)

Bir aralar Etiyopya'da ikinci (Çin'den sonra) en büyük yabancı yatırımcı ülkenin Türkiye olduğu söyleniyordu. Teyit etmedim ve ayrıntılarını da bilmiyorum.

Liman mahrumiyetleri ise onlar için daha ciddi bir konu. Cibuti üzerinden liman faaliyetlerini yürütüyorlar ve Cibuti'de yabancı ülkelerin (ABD, Çin, Suudi Arabistan, Japonya, İtalya, İspanya) askerî üsleri yan yana. Bir de Mısır'la yaşadıkları baraj krizleri var son zamanlarda. Savaş kelimesi sıkça zikrediliyordu.

Ben de gireyim o zaman... Aslında Etiyopya'da neler olup bittiğini öğrenmek için orayı görmüş birilerinin bizi aydınlatması iyi olur. Geçen sene Etiyopya'da çalışan Şems adında bir arkadaşımız vardı, bir süreliğine ortak bir iş yapmayı düşündüğümüzden Etiyopya ile ilgili bana bazı aktardıkları oldu; kabile savaşları, yabancılarla olan karşılıklı güvensizlikleri ama Türkiye'nin ayrı bir yere konulması gibi hikayeler çok... Ama esas önemli nokta, kahve özelinde konuşursak; Etiyopya'nın kendi pazarını yaratma konusunda artık istekli olması, girişimcilerinin oluşmaya başlamış olması... Hatta kendi kahvelerini kavurup dünyaya satma isteği taşıyan girişimcileri de var. Yani uyanıyor ve kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar. Elbette işin siyasi, ekonomik, kültürel boyutları anlat anlat bitmez bunu Enis Bey'e de sormalıyız, bir ara davet ederiz o anlatır, bildiğim kadarıyla kendisi zamanında orada yaşamış ve babasının oradaki işi nedeniyle iyi bir çevreye de sahip...
@Haploit

Enis Bey (Ulusal Gıda) ile bir yayın yapmıştık ve Etiyopya hakkında da bazı konulara değinmiştik. Youtube'dan o yayına da hızlıca göz gezdirebilirsiniz. Sorularınızın bir kısmına ilk ağızdan yanıt olabilir.

Para kazanmak için Sudan'a giden bir kesim var. İşsizli baya büyük yani.

Bir de dağlara kazınarak inşa edilmişçok acayip kiliseler var, bir google aramasıyla görebilirsin (cave church in ethiopia diye aratıp görsellere bakabilirsin, bir de carved church var o da fantastik)

Fotoğraflardan gördüğüm halkı çok renkli giyiniyor. Forrest Walker'ın harrar da çekilmiş çok güzel fotoğrafları var : https://shooterfiles.com/2018/05/7-...hiopia-from-a-street-photography-perspective/

Yves Vernin'in de var ama bulamadım.

Bir insanlık tarihi ve evrimle ilgili çok önemli bir yere sahip. Ethiopia 2.5milyon yıl önce yaşamış bir insanoid (ya da insansı mı demeli emin değilim), australopithecus fosiline ev sahipliği yapıyor. Yani çok çook çooooooooook çook uzak atalarımız etiyopya'da da yaşamış.

Görmek istediğim bir ülke etiyopya, sadece kahveyle olan bağı da değil, insnalık tarihi için de önemli bir yer. Buraya dair başka aklıma gelen bilgi olursa yazarım

@Haploit

Enis Bey (Ulusal Gıda) ile bir yayın yapmıştık ve Etiyopya hakkında da bazı konulara değinmiştik. Youtube'dan o yayına da hızlıca göz gezdirebilirsiniz. Sorularınızın bir kısmına ilk ağızdan yanıt olabilir.
Tamamdır o yayın tekrarına da bakayım teşekkür ederim.

Geri