• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

El Değirmenleri Öğütüm Hızı Karşılaştırması

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent
Merhaba arkadaşlar,

Kullandığımız el değirmenleri ile ilgili paylaştığımız öğütüm süreleri, aslında tek başına doğru bir referans değil ve kullanıcının çevirme hızına göre değişecektir. @Kahveciningalaksirehberi ile konuştuğumuzda, öğütüm referansının tur sayısı olarak verilmesi, daha doğru olabilir dedik.

Bir el değirmeni ortalama saniyede 2-3 tur çevrilebiliyor.

Timemore Slim ve Comandante ile ilgili yaptığım çalışmayı da paylaşıyorum. Sizler de deneyip, yazarsanız ortak bir dil geliştirebiliriz.

Timemore C1 ile de, filtre öğütümde benzer aralıklar elde ettim. Bu karşılaştırma öğütüm kalitesi ile ilgili değildir :)

Timemore Slim:
  • 5 gram/37 adet kahve çekirdeği
    • 8 klik – Türk Kahvesi/Espresso – 42 tur
    • 18 klik V60 – 16 tur
  • Farklı 3 çekirdek ile 18 klikte 15 gramı yine sırasıyla 37 , 39 ve 44 turda öğüttüm
Comandante :
  • 5 gram/38 adet kahve çekirdeği
    • 10 klik – Türk Kahvesi/Espresso – 38 tur
    • 21 klik V60 – 32 tur
  • Farklı çekirdeklerile 21 klikte 15 gramı 90-110 turda öğüttüm.

programmer

Üye
İsim
Ümit
Daha fazla  
İsim
Ümit
Değirmen
Delonghi KG49, Sözen tip
Ekipmanlar
Sifon, moka, french press
Bir de sağlak veya solak oluşunuza göre değişir hız.) Solaklara göre öğütücüye denk gelmedim hiç. Neyse ki bir solak olarak Sözen tipi değirmenlerle idmanliyim küçüklükten beri. Henüz ölçmedim ama hızım fena değil Timemore C2'de