• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Ekipmanlarınızı Nasıl Temizliyorsunuz?

İsim
Selçuk
Daha fazla  
İsim
Selçuk
Espresso Makinesi
Delonghi 411.B
Değirmen
K-Plus
Ekipmanlar
Hario Drip Kettle, İkea Moka Pot, Hario V60, Motta Termometre, Hassas Tartı, Hario Mizudashi
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Beşiktaş
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Levent
Merhabalar,

Dün akşam yaptığım demleme sonrasında aklıma bir soru takıldı. Şuanda v60 ile demleme yapıyorum ama yakında espressoya geçiş yapacağım.
Normalde her demle sonunda ekipmanlarımı çeşme suyundan geçiyor, değirmeni ise fırça ile temizliyorum.
Bulaşık makinesında veya elde deterjan ile yıkamak ekipmanlarda tat bırakır mı?

Normal bulaşıklarımızda deterjan tadı kalmıyor ama aklıma takıldı :)

Dripper: Hario V60 Switch Immersion Dripper kullanıyorum, kullanım sonrası cam v60’ı ayırıp, kilidi kapatıp (su akmaması için) kaynar su döküyorum. Yoksa 3-4 kullanım sonrası hem koku, hem de tat olarak kalıntılar belli ediyor.

Server: Kahveyi içtikten sonra kalan sıcak demleme suyunu server içine döküyorum, sonra bulaşık makinesi veya elle yıkıyorum. Hoş, art arda demleme veya gün içinde ise bazen sıcak sudan geçiriyorum sadece, that’s my sin.

Değirmen: Her öğütüm sonrası hava pompası ile içini, küçük fırça ile alt kısmı temizliyorum.

Dripperları gün içinde sıcak sudan geçirip akşam elde yıkayıp anında kurulayarak temizliğini sağlıyorum

Serverlar için kullanım sonu sıcak su ve akşam elde yıkayıp son durulama suyunu yine kaynar bir şekilde yapıyorum

Değirmen için fırça kullanıyorum (comandantenin kendi fırçası ile yumuşak diş fırçası) cam kısımlarıda elde yıkayıp o an kuruluyorum

Dripper ve server’ı demlemenin hemen ardından sıcak sudan geçirip kuruluyorum ve elimde yıkıyorum. Değirmenimin içini hava pompası, fırça ile temizleyip süpürge ile çekiyorum. Koku konusunda çok hassasım ve bulaşık makinesi inceden koku bırakıyor, o yüzden makineyi hiç tercih etmiyorum.

Kahveyle temas eden her ekipman, eğer suya temasa uygunsa, deterjan kullanmadan yumuşak bir süngerle sudan geçirip temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla kurularım. Geçmeyen leke olursa bulaşık makinesinde yıkanma uygunluğuna göre bulaşık makinesine atarım. Comandante kullandığım için her kullanımdan sonra hava pompası ve fırça yardımıyla temizleme işlemi ve haftada bir söküp detaylı temizlik yapıyorum.

Espresso da ise her shot sonrası sepeti sudan geçirme, grup başlığı (shower screen) temizliği, kullanıldıysa buhar çubuğu temizliği, tamper vb. yardımcı ekipmanların temizliği ve shot esnasındaki kahve sıçramalarının temizliğini yaparım. Buhar çubuğu sütle temas ettiği için ilave olarak belirli aralıklarla temizlenmesi daha uygun olur. ''Backflush'' olarak tabir edilen detaylı grup başlığı temizliğini ise kullanım yoğunluğuna bağlı düzenli bir şekilde gerçekleştirmek makinenin ömrü ve espressonun tadı açısından faydalı olacaktır.

Timemore için ilk kullanimda nasil bir temizlik yapmam gerekli?
İlk kullanımdan once su ile yikasam olur bir sıkıntı olurmu?

Tesekkurler

Tesekkurler
Kesinlikle yıkamayın. İlk kullanım öncesi kullanmayacaginiz kahveniz varsa 40-50 gram öğütüp atın. Sonra tüm değirmeni söküp fırça ve varsa hava pompası ile temizleyip geri takın.

dripper ve serverlar için sünger şişe fırçalarını öneririm. uzun kullanımda yüzeyde kalan kahve rengi izleri yok etmek için birebir. hatta değirmenin cam haznesi içinde kullanılabilir.

Farkettiniz mi bilmiyorum ama comandante her yerde kalitesini ve tasarimini konuşturmuş.Klik sisteminde çikintili bir yer olmadigi icin retansiyon az olurken timemorede yuvarlak cember miktanis gibi çekiyor kahveleri

V60'ı genelde içinde filtre ve kalan kahve yatağıyla lavabo üzerinde dinlenmeye bırakıyorum. Daha sonra içerisinden filtreyi alıp çöpe atarak V60'ı sadece sudan geçiriyorum.

Aeropress de demlemeden sonra tekrar kullanma ihtiyacım olmadığı için soğuyana kadar kenarda bırakıp, posasını attıktan sonra sadece suyla temizliyorum.

Serverları da genelde gün içerisinde hızlıca bir durulama yeterli oluyor. Gün bitimiyle bulaşık makinesine atıyorum. Makineden çıkardığımda kahve demlemeden önce yine de içini suyla tekrar duruluyorum deterjan tadı geçmesin diye.

Timemore C1 değirmenimi de fırçasıyla altını ve haznesini temizliyorum, 6 aydır kullanıyorum, ne olur ne olmaz diye hiç sökmedim. Ama bir tane hava pompası alacağım.

Bende dripper server falan hepsini elde yıkayıp kuruluyorum ama bulalık deterjanı kullanıyorum. Sorun olmuyordur heralde, yakın zamanda comandante de alacağım için onuda fırçayla temizlerim diye düşünüyordum. Hava pompası dediğiniz nedir acaba 🙄

Son düzenleme:

Tesekkurler

Su ile yıkamanızı tavsiye etmem. Değirmeni söküp, parçalarını nemli bez ile silip, güzelce kurutup bekletebilirsiniz. Daha sonra da montajını yaparsınız.

Ardından, gözden çıkardığınız bir kahve ile 20-30 gram öğütüp, tekrar söküp, temizleyip, takmanızı tavsiye ederim.

Ardından, yine 20-30 gram öğütüp, söküp, hafif nemli bez ile silip, kurutup, montajını yapıp, güzelce kullanabilirsiniz :)

Kahve haznesini yıkamanızda bir sakınca yok. Sadece iyice kurutun derim. Dışını da güzelce silebilirsiniz.

Güzel günlerde kullanın.

Merhabalar,

Dün akşam yaptığım demleme sonrasında aklıma bir soru takıldı. Şuanda v60 ile demleme yapıyorum ama yakında espressoya geçiş yapacağım.
Normalde her demle sonunda ekipmanlarımı çeşme suyundan geçiyor, değirmeni ise fırça ile temizliyorum.
Bulaşık makinesında veya elde deterjan ile yıkamak ekipmanlarda tat bırakır mı?

Normal bulaşıklarımızda deterjan tadı kalmıyor ama aklıma takıldı :)

V60, server i sıcak sudan geçirip, kağıt havlu ile iyice siliyorum. Kahve lekeleri kalıntıları varsa güzelce temizliyor :)

İçim rahat etmezse, cam ekipmanları organik deterjan ile bulaşık makinesinde ya da sıcak suyla elde yıkıyorum.

Değirmenimi her kullanımdan sonra fırça ile temizliyorum. Üşenmezsem, elektrik süpürgesi ile 2-3 günde bir çekiyorum :) Haftada bir de muhakkak söküp, fırça, nemli bez ve elektrik süpürgesi ile detaylı temizlik yapıyorum.

Tecrübem: Koyu kavrum kahve kullanılmadığı sürece, değirmende bir koku, ya da leke oluştuğunu görmedim. Bu da kahvenin yağından kaynaklı bir durum tabi.

V60 ve Server İçin Böyle Plastik Bpa İçermeyen bir fırçam var onla güzelce en ince detayına kadar demler demlemez temizliyorum ve sonrasında mikrofiber bir bezle kurluyorum hemen.

Değirmeni her kullandıktan sonra hava pompası ve kendi fırçasıyla temizliyorum 2-3 Haftada birde komple söküp detaylı temizlik yapıyorum fırçasıyla :) .

Su ile yıkamanızı tavsiye etmem. Değirmeni söküp, parçalarını nemli bez ile silip, güzelce kurutup bekletebilirsiniz. Daha sonra da montajını yaparsınız.

Ardından, gözden çıkardığınız bir kahve ile 20-30 gram öğütüp, tekrar söküp, temizleyip, takmanızı tavsiye ederim.

Ardından, yine 20-30 gram öğütüp, söküp, hafif nemli bez ile silip, kurutup, montajını yapıp, güzelce kullanabilirsiniz :)

Kahve haznesini yıkamanızda bir sakınca yok. Sadece iyice kurutun derim. Dışını da güzelce silebilirsiniz.

Güzel günlerde kullanın.

Tesekkurler

Gıda ile uyumlu olduğu için ben herşeyi kahve içtiğim termos dahil puly cuff ile temizliyorum.

Yine masrafa girecegiz @NoDRaC :) bide su puly cuff a bakalim
da bunun neyini aliyoruz tabletmi ?

Son düzenleme:
Geri