• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Ekipman önerisi

Viento

Yeni Üye
İsim
Batuhan
Daha fazla  
İsim
Batuhan
Bu işlemlere yeni başlayan biri olarak siz bilgili arkadaşlarımdan tavsiye almak istedim. Bütçem kısıtlı ve kendim için demleme yapacağım için Server almayı düşünmüyorum. Bu bağlam da V60, değirmen, tartı önerilerinizi alabilir miyim? Ekstra olarak kahve bardağı önerilerinizi de alabilirim. İyi forumlar.

Ben de öyle düşünüyorum. Konuyu inceledim herkes "şimdi ki aklım olsa clever dripper veya aeropress alır o kadar ekipman ile uğraşmazdım" demiş. Biraz daha araştırıp, ben de bu ürünlere yöneleceğim sanırım bu iki ürünün çalışma mantığı farkı ne onu öğrenmem gerekli.

Ben de öyle düşünüyorum. Konuyu inceledim herkes "şimdi ki aklım olsa clever dripper veya aeropress alır o kadar ekipman ile uğraşmazdım" demiş. Biraz daha araştırıp, ben de bu ürünlere yöneleceğim sanırım bu iki ürünün çalışma mantığı farkı ne onu öğrenmem gerekli.
Ben katılmıyorum o görüşlere. V60 ın zenginliği diğer iki ekipmanda da yok. Percolation demlemelerde (gerçi clever immersion+percolation gibi) en fazla imkan tanıyan ekipman v60 bence. Aeropress de demleme yöntemi açısından zengin ama ben hiç bir kahvenin peak notasını alamadım bu ekipman ile. Clever ise daha da zayıf bu konuda.

Ama çok daha rahatlar demleme konusunda. Hata tolere ediyorlar. Daha kolay demleyebiliyorsunuz, uğraştırmıyor. Bi ara sadece aeropress kullanmaya başlamıştım ben de kolay olduğundan. Ama yine v60 a geri döndüm 😄

Ben katılmıyorum o görüşlere. V60 ın zenginliği diğer iki ekipmanda da yok. Percolation demlemelerde (gerçi clever immersion+percolation gibi) en fazla imkan tanıyan ekipman v60 bence. Aeropress de demleme yöntemi açısından zengin ama ben hiç bir kahvenin peak notasını alamadım bu ekipman ile. Clever ise daha da zayıf bu konuda.

Ama çok daha rahatlar demleme konusunda. Hata tolere ediyorlar. Daha kolay demleyebiliyorsunuz, uğraştırmıyor. Bi ara sadece aeropress kullanmaya başlamıştım ben de kolay olduğundan. Ama yine v60 a geri döndüm 😄
Anlamadığım aeropress, v60 a göre beni hangi işlemden kurtarıyor hocam :) açıklarsanız sevinirim.

Ya da Delter alıp V60 zarifliğine yakın fincanları kolaylıkla yakalayabilirsiniz 😊

Ben de v60 da alamadığım tadı cleverda alıyorum ne yapacağız şimdi. Yeni başlayan birisine tavsiye verdiğimizi atlamayalım. V60 alınca yanına bir de kuğu boyunlu demlik alacak akış hızını ayarlamakla uğraşacak. Daha ince öğütüm istediği için Değirmeni iyi olacak vs vs. Bütçe yüksek ve zamanım çok yerim müsait dendiği noktada v60 a geçilmesini tavsiye edrim. Pratik ve ucuz maliyetle minimum eforla maksimum faydayı sağlayayım diyorsanız cleverden iyisi yok bence.

Ben de v60 da alamadığım tadı cleverda alıyorum ne yapacağız şimdi. Yeni başlayan birisine tavsiye verdiğimizi atlamayalım. V60 alınca yanına bir de kuğu boyunlu demlik alacak akış hızını ayarlamakla uğraşacak. Daha ince öğütüm istediği için Değirmeni iyi olacak vs vs. Bütçe yüksek ve zamanım çok yerim müsait dendiği noktada v60 a geçilmesini tavsiye edrim. Pratik ve ucuz maliyetle minimum eforla maksimum faydayı sağlayayım diyorsanız cleverden iyisi yok bence.
E o zaman düzgün bi french press ya da american press alırsınız olur biter. Cleverda v60dan daha iyi sonuç alıyorsanız sizden kaynaklı bir sorun vardır. Mesajımda da dediğim gibi cleverın hata tolere payı daha yüksek, kullanıcıya pek bir iş bırakmıyor zaten. Ama kahve üzerinde çok oynamaya da izin vermiyor. Hario switch belki daha iyi olabilir bu konuda

Anlamadığım aeropress, v60 a göre beni hangi işlemden kurtarıyor hocam :) açıklarsanız sevinirim.
Hocam kabaca, aeropresste kahveyi koyup üstüne suyu koyup karıştırmak yetiyor denebilir 😄 kettle döküşünden sizi kurtarması zaten büyük bi şey. Çünkü v60 demlemelerinde en çok yapılan hatalardan biri döküş hataları.

E o zaman düzgün bi french press ya da american press alırsınız olur biter. Cleverda v60dan daha iyi sonuç alıyorsanız sizden kaynaklı bir sorun vardır. Mesajımda da dediğim gibi cleverın hata tolere payı daha yüksek, kullanıcıya pek bir iş bırakmıyor zaten. Ama kahve üzerinde çok oynamaya da izin vermiyor. Hario switch belki daha iyi olabilir bu konuda
ilk cümleniz zaten sonuna kadar dogru.

Starbuckstan nitelikli kahveye gecen biri en cok keyfi frenchpressten alir cunku gövde her zaman vardir ve alisilmistir.
Tabii french press “havali” degildir.. :(

Yeni baslayan bir nerd degilse, v60 ona yük olur..

indirimde bir adet clever dripper ve tarti + migrostan filtre alip, cevrenizdeki nitelikli kahveciden 50-100gr kahve ogutturerek tadimlamaya baslamalisiniz..
hosunuza giderse bir adet degirmen alip herhangi bir kahveciden paketler almaya baslarsiniz..

French press alırsınız olur biter ne demek. Aynı mantıkla mı çalışıyor bu aletler?
Keşke sizin yapacağınız v60 ile demleme ile benim cleverda demlemeyi kıyaslayabilsek de hangisinde daha iyi tat alacağız anlayabilsek. V60 ile demleme tekrar ediyorum filtredinden tutun öğütüm ayarına demliğine kadar her yeri problemli bir demleme metodur. Yeni başlayan birisini kahveden soğutur.

Evet clever french press + v60 mantığıyla çalışıyor. Bu yüzden percolation + immersion dedim zaten. French pressi v60dan süzerseniz, clever işleminin benzerini gerçekleştirirsiniz. V60 anlattığınız kadar sıkıntılı bir metot değildir. Basit bir şekilde öğrendikten sonra, çözünmeyi istediğiniz gibi şekillendirebildiğiniz bir metot. 1 hafta uğraş verip temelini öğrenince sonrası zaten geliyor. Neden 'v60 ile başlayan kahveden soğur' algısı var anlayamıyorum.

Ayrıca birisi, nitelikli kahveye ilgisi olup olmadığını anlamak için eve ekipman vs almak yerine dışarıda, düzgün bir mekanda 5 10 kahve içmesi daha mantıklı değil mi? Ne olduğunu, demlemesinin sonucunun ne olması gerektiğini görür hem. Hatta imkanı varsa aynı mekanda aynı çekirdek ile bir çok ekipmanın çıktısını denese daha güzel olur

1 hafta uğraş verip temelini öğrenince sonrası zaten geliyor. Neden 'v60 ile başlayan kahveden soğur' algısı
siz herkesi kendiniz gibi kahveye hevesli sanıyorsunuz..
çözünmeyi istediğiniz gibi şekillendirebildiğiniz bir metot.
yeni başlayan kişi ne şekillendirmesi yapacak yahu. "2 klik inceltirsem daha farklı lezzet yakalarım" olayı yeni üyenin düşündüğü bir şey değil..
Ayrıca birisi, nitelikli kahveye ilgisi olup olmadığını anlamak için eve ekipman vs almak yerine dışarıda, düzgün bir mekanda 5 10 kahve içmesi daha mantıklı değil mi?
bu da doğru. "evde kahve içicem" diyen birinin önüne bardak hazır ve bir standartta gelmiyor ama..
kahvecide baristayı izleyip 10 saniyede değirmeni profesyonel öğütücüde öğüttüğünü, bloom+döküş kırk beşinci saniyede işlemi tamamladığını gören "kolaymış, ben bunu evde yaparım" diyip sonra üşenebiliyor.. çünkü evdeki hesap çarşıya uymuyor: bir profesyonel öğütücü elde edilemeyip el değirmeni çık çık öğütmek sıkıcı ve yorucu geliyor, normal kettle ile cafe'deki gibi bir döküş yapılmıyor, etraf batıyor, heves kaçıyor.. sonuç, evde kahve demlenmeyip cafe'ye gidiliyor :))

bütün ekipmanlar hazır baştan alınsa dahi ilk kahveler hiçbir zaman cafe'de içilen gibi olmuyo, bi öğrenme ve sabretme süreci gerekiyor. bu da herkese uygun bir şey değil. o yüzden v60 ile başlamayınız.. en ucuz ve pratik yoldan güzel bir fincana nasıl ulaşırım diye baktığınızda french press, mokapot, aeropress veya clever alınmalı..
ben en azından arkadaşlarıma böyle tavsiye ediyorum :))

Son düzenleme:
v60 clever falan bilmem ama aeropress çok zengin bir ekipman bir sürü tarifi var. ben sizin yerinizde olsam aeropress alırdım yanında da başlangıç için molent g50 yada onada yetmiyosa bütçe pocket alırdım. aeropress bazen indirimle 300 tl oluyor. bi sürü de filtre çıkıyor içinde bence çok ucuz bir yöntem. 350 tane v60 filtresinden daha ucuza geliyor alet.

Özetle yeni başlayan birisi için bu forum kafa karıştırmaktan öteye geçemez tezim bu başlıkla doğrulandı.

Teşekkürler dostlar :)

French Pressini alıp farklı kahvelere bak, oranlarla oyna. Bardaklar arası farkları anlamaya çalış. ‘Hmmm şu kahvedeki şu asiditeyi keşke daha arttırabilsem’ ‘ üf çok gövdeli oldu keşke yumuşatabilsem’ gibi hisler oluşmaya başlarsa oradan yoluna bakarsın. Benim tavsiyem bu olur. Burada yazılan nerdeyse tüm ekipmanı zamanında satın alıp sonradan dağıtmış birisi olarak, öncelikle kahveyle oynamaktan keyif alacak mısın onu keşfetmeni öneririm. Kahveyi anladıkça ekipman kendini belli ediyor zamanla.

2,5 yılın arından şu an sadece Origami (v60 da olur. Ben asidite sevdiğim için Origamiciyim) ve AeroPress yetiyor (Demleyici olarak). Bir sürü daha ekipman var diye arada şımarıklıklar yapıyorum. Ama şu ikisi kahve keşfi için yeterli. Kafein bağımlılığım olsa (kahve içmeden ayılamama vs.) bir de ortalama filtre kahve makinesi alırdım hızlı dem için ama zaten günde 2 bardak içiyorum.

Yoksa 2 ay sonra sarmayıp ekipman satmak için başlık açan arkadaşlardan olursun. Önce bir oynamak sana uzun süreli keyif verecek mi ona bak derim tekrardan.

Ben farklı bir öneri ile konuyu daha da karıştırayim.
Kuğu boyun Kettle+ pahalı tartı +demleme aracı ( V60 veya clever veya ... ) + Öğütücü yerine = Moccamaster + öğütücü bence yeterli hatta forumda moccamaster a çok yakın olduğu söylenen ara ara stoklara giren su ürünle olay daha da ucuzluyor ve kolaylaşıyor

Not; ben clever ve aeropress i sevemedim. V60 demleme yöntemini daha lezzetli buluyorum. Ancak ben V60 ile başladım sonradan aeropress ve clever edindim. Belki de alışkanlıklar yüzünden böyle düşünüyorum. Gövde ne kadar az hissedilirse o kadar lezzetli oluyor kahve bence. Üstelik mokapotta çok sevdiğim bir demleme yöntemi ve bu yöntemde kahveler daha gövdeli oluyor. Bunda bile olabildiğince gövdesi az diğer aromaları fazla kahveler elde etmeye çalışıyorum

siz herkesi kendiniz gibi kahveye hevesli sanıyorsunuz..

yeni başlayan kişi ne şekillendirmesi yapacak yahu. "2 klik inceltirsem daha farklı lezzet yakalarım" olayı yeni üyenin düşündüğü bir şey değil..

bu da doğru. "evde kahve içicem" diyen birinin önüne bardak hazır ve bir standartta gelmiyor ama..
kahvecide baristayı izleyip 10 saniyede değirmeni profesyonel öğütücüde öğüttüğünü, bloom+döküş kırk beşinci saniyede işlemi tamamladığını gören "kolaymış, ben bunu evde yaparım" diyip sonra üşenebiliyor.. çünkü evdeki hesap çarşıya uymuyor: bir profesyonel öğütücü elde edilemeyip el değirmeni çık çık öğütmek sıkıcı ve yorucu geliyor, normal kettle ile cafe'deki gibi bir döküş yapılmıyor, etraf batıyor, heves kaçıyor.. sonuç, evde kahve demlenmeyip cafe'ye gidiliyor :))

bütün ekipmanlar hazır baştan alınsa dahi ilk kahveler hiçbir zaman cafe'de içilen gibi olmuyo, bi öğrenme ve sabretme süreci gerekiyor. bu da herkese uygun bir şey değil. o yüzden v60 ile başlamayınız.. en ucuz ve pratik yoldan güzel bir fincana nasıl ulaşırım diye baktığınızda french press, mokapot, aeropress veya clever alınmalı..
ben en azından arkadaşlarıma böyle tavsiye ediyorum :))
Kafede 5 10 bardak kahve içmeyi ekipmanın kolaylığını göstermek için söylemedim zaten. Sadece nitelikli kahvenin kişiye hitap edip etmediğini görmek için söyledim. V60ın potansiyelini görünce evdeki denemelerin sıkıntılarını da görüp potansiyel kavranabilir. Aynısı diğer ekipmanlar için de geçerli. Tabii ki kafedeki kadar hızlı ve temiz olmaz ama en azından kişi, neyi sevdiğini daha iyi kavrayabilir

Bu işlemlere yeni başlayan biri olarak siz bilgili arkadaşlarımdan tavsiye almak istedim. Bütçem kısıtlı ve kendim için demleme yapacağım için Server almayı düşünmüyorum. Bu bağlam da V60, değirmen, tartı önerilerinizi alabilir miyim? Ekstra olarak kahve bardağı önerilerinizi de alabilirim. İyi forumlar.
Özel bardağa gerek yok, Hario plastik V60 ve 40'lı filtre edinin. Tartı olarak Kaan tartı iş görüyor yorumları var, demlemeyi de bardağa yapın. Değirmen olarak da Molent Pocket için yorumlar genel olarak olumlu...
Kazboyun ısıtıcılar ocak üstü olanlar iş görüyor; hazırlık safhası biraz konforsuz, elektriklileri de iş görenler 700 lira civarında... 150 200 liraya ocak üstü ikinci elleri iş görecektir.

Bütçem kısıtlı dediğiniz için naçizane önerilerim bunlar... İyi çekirdekle, bu komboyla her türlü keyif alırsınız.

Geri