• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Dark Roast Çekirdekler için Demleme Tekniği

İsim
utku
Daha fazla  
İsim
utku
Değirmen
Comandante C40 MK3
Ekipmanlar
Fellow Stagg EKG Kettle,Hiroia Jimmy, Hario tartı, Hario V60, Kalita dripper, Delter Press, Aeropress, Moccamaster, Origami cup, Flower dripper, Timemore Crystal Eye,Hario immersion
İnstagram da gördüğüm, (dark roast çekirdek için) denediğim ve iyi sonuç aldığım bir demleme şeklini paylaşmak istedim:
*15 gr ince öğütüm
*150 gr 94 derece suyu bir seferde dök (22-25 sn arası) ve su 1 dk da süzülecek.İşlem bittikten sonra,
*94 derece 70 ml su bypass edilir. Ardından karıştır.

İnstagram da gördüğüm, (dark roast çekirdek için) denediğim ve iyi sonuç aldığım bir demleme şeklini paylaşmak istedim:
*15 gr ince öğütüm
*150 gr 94 derece suyu bir seferde dök (22-25 sn arası) ve su 1 dk da süzülecek.İşlem bittikten sonra,

İlginç. Bypass açık kavrumda işe yarıyor evet, ama koyu kavrumda nasıl olur merak ettim. Çok tercih etmem ama sırf deneme adına... Elimde kalitesiz bir koyu kavrum çekirdek vardı, onda bypass yapmış olabilirim ama sonucu unuttum.

Bu arada hangi çekirdekle denediniz acaba?

İlginç. Bypass açık kavrumda işe yarıyor evet, ama koyu kavrumda nasıl olur merak ettim. Çok tercih etmem ama sırf deneme adına... Elimde kalitesiz bir koyu kavrum çekirdek vardı, onda bypass yapmış olabilirim ama sonucu unuttum.

Bu arada hangi çekirdekle denediniz acaba?

1-1.5 ah önce deneme amaçlı Coffeemamma dan aldığım Honduras baya koyu kavrum geldi.Yanık bir koku ve tat olmasına rağmen birkaç method ile yine de demledim fakat tabiki hoş sonuçlar çıkmadı ortaya.Çekirdeği atmaya kıyamadım öyle köşede duruyordu.Tesadüfen bugün bahsettiğim yöntemi gördüm ve denedim gayet içilebilir bir tat verdi.
(Hikâyede)

1-1.5 ah önce deneme amaçlı Coffeemamma dan aldığım Honduras baya koyu kavrum geldi.Yanık bir koku ve tat olmasına rağmen birkaç method ile yine de demledim fakat tabiki hoş sonuçlar çıkmadı ortaya.Çekirdeği atmaya kıyamadım öyle köşede duruyordu.Tesadüfen bugün bahsettiğim yöntemi gördüm ve denedim gayet içilebilir bir tat verdi.
(Hikâyede)

Kahveye göre dökülecek su oranının bir kısmını bypass'a ayırmak gibi bir şey oluyor yani; bu yöntem memnun kalınmayan başka çekirdeklerde de iyi sonuç verir belki, teşekkürler.

*15 gr ince öğütüm

Koyu kavrum çekirdeklerde benim reçetem de şu şekilde... her zaman işe yaramıyor ama denemeye değer :)
  • V60 ayarında öğütüyorum.
  • 88-90 derece ile 2:00-2:15, bazen 2:30 dakikada demliyorum.
  • 15-20% bypass yapıyorum.
Daha da adam olmazsa, soğuk demleme :)

Koyu kavrum çekirdeklerde benim reçetem de şu şekilde... her zaman işe yaramıyor ama denemeye değer :)
  • V60 ayarında öğütüyorum.
  • 88-90 derece ile 2:00-2:15, bazen 2:30 dakikada demliyorum.
  • 15-20% bypass yapıyorum.
Daha da adam olmazsa, soğuk demleme :)

Denemek lazım. Paylaştığım tarifi deneyin derim.Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Denemek lazım. Paylaştığım tarifi deneyin derim.Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Kesinlikle yarın deneyeceğim. Çok mantıklı geliyor kulağa. Çok teşekkürler.

Sanırım mantığı da şu şekilde...

Çözünenler zaten ilk 90 saniye gibi bir sürede suya karışıyorlar. Süreyi kısa tutmak da, asitleri, yağları ve melanoidinleri (şekerleri) çözüp, acı tat katacak olan karbonhidratları çözmeden demlemeyi bitirmek için.

En son da konsantreye su ekleyip ekstraksiyonu ayarlıyoruz.

Orkun Üstel bir canlı yayında koyu kavrumlar için 1e 10 veya 12 gibi bir oranda demleyip, bypassla istenilen orana tamamlayı tavsiye etmişti, denedim ve memnun kaldım ben de bu yöntemden. Ayrıca daha kalın bir öğütüm de tavsiye etmişti.

Teşekkürler. Ben bunu v60ın dış noktasına yakın bir şekilde döküm yaparak gerçekleştiriyorum, dış çeperde kalan partiküllerden de nasiplenmiş oluyorum.

Teşekkürler. Ben bunu v60ın dış noktasına yakın bir şekilde döküm yaparak gerçekleştiriyorum, dış çeperde kalan partiküllerden de nasiplenmiş oluyorum.

Fakat bu yaptığınız işlem kanallanma ve düşük çözünme ile istenmeyen tatlara sebep olabilir diye düşünüyorum.

Hayır maalesef böyle olmaz. Oluşan çıktı içecekteki kahve konsantresini düşürmeye yarıyor bu işlem, direk kahvenin üzerine dökmeniz gerekir bypass için.

Yanlış anlaşılmasın, bir şey olur tabi, ama bunun adı bypass değil.

Geri