• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

CTKM - Cam Tamburlu Kavurma Makinesi Malzeme Listesi ve Kurulum Detayları

umurpolat

Yeni Üye
Merhabalar, uzun zamandır fikir alıp, tasarlayıp, kurulumunu yapıp, ocak üstünde kahve kavurma denemeleri yaptığım makinemin detaylarını paylaşacağım. Benim yaptığım dönemdeki maliyetleriyle, artıları ve eksileri ile, geliştirilebilecek parçaları ile elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım. Tavsiyeleriniz çok kıymetli belki geliştirip daha sağlam ve kaliteli hale getirebiliriz, bu hali makinenin 3. Revizyonu ilk aşamada manuel kol ile çevriliyordu, ikinci aşamada kontra somun ayarlamaları ve kelebek somun geliştirmeleri yapıldı, son halini de şuraya iliştirip, hemen başlıyorum 😊 (Tüm yazının ve Detay fotoğraflarının olduğu PDF dosyasını yüklemeye çalıştım fakat dosya boyutu yükleme için yüksek geldi. Ulaşmak isteyenlere özel mesaj atarlarsa iletebilirim.)

1585222246889.png

Daha anlaşılabilir olması için İki farklı listem var. birisi sipariş listesi diğeri de malzeme listesi

Sipariş Listesini en ulaşılabilir haliyle internet sitesinden alınacak şekilde linklerle paylaşıyorum fakat ben bunların hepsini internet siteleri üzerinden almadım. Benim alımları parça parça ve makine geliştikçe eklenerek olduğu için bu kadar düzenli bir alım olmadı. Bu linklerden genel anlamda ihtiyacımız olan malzemeleri görebilirsiniz tam olarak o ürünü almak zorunda değilsiniz, bazı ürünleri aynı mağazada bulup tek kargo ücreti ile daha uyguna getirebilirsiniz ya da linkteki siteden almayıp nalbur tarzı yerlerden toparlayabilirsiniz(Nalburdan aldığım her ürün internet fiyatının en az 2 katı fiyata mal oldu). Alışveriş ve maliyetler konusunda tamamen kişisel yetenek ve dönemin şartları etkili oluyor.

Sipariş ListesiÖzellikMiktarMaliyetKargoToplamLink
Cam TamburTorex Lüküs Camı (Aygaz Bayislerinden) Çap: 11cm Boy: 11,5 cm
1​
₺ 16,00​
₺ -​
₺16,00​
TijMetrik 10 Boy: 100 cm
2​
₺ 5,00​
₺ 8,90​
₺18,90​
https://urun.n11.com/vida-civi-somun/metrik-disli-galvaniz-kapli-gijon-rot-saplama-P327851977
SomunMetrik 10 (50li Paket)
1​
₺ 22,00​
₺ -​
₺ 22,00​
https://urun.n11.com/vida-civi-somu...rik-beyaz-kaplamali-50-adet-fiyati-P328872512
Kelebek SomunMetrik 10 (25li Paket)
1​
₺ 28,00​
₺28,00​
https://urun.n11.com/vida-civi-somun/ayaz-kelebek-somun-m10-25-adet-100-adet-secenekli-P328841166
PulMetrik 10 (10lu Paket)
1​
₺ 5,00​
₺ 8,90​
₺13,90​
https://urun.n11.com/vida-civi-somun/norm-m10-inox-duz-pul-paket-10-lu-P389140077
Ahşap Çıta2x3 cm Boy:100 cm
1​
₺ 10,00​
₺10,00​
https://urun.n11.com/ahsaplar/ahsap-cita-ve-silinmis-kereste-P365428548
Ahşap Çıta1x2 cm Boy:100 cm
1​
₺ 5,00​
₺ 5,00​
https://urun.n11.com/ahsaplar/ahsap-cita-ve-silinmis-kereste-P365428548
KüllükPaslanmaz Çelik Çap: 12 cm (Linkteki satıcı 11cm göndermiş DİKKAT!)
2​
₺ 10,00​
₺ -​
₺ 20,00​
https://urun.n11.com/kulluk/restaur...12x2cm-ebatlarinda-paslanmaz-celik-P207702557
PervaneElek
1​
₺ 15,00​
₺15,00​
https://urun.n11.com/masaustu-set-ve-kalemlikler/ofica-yuvarlak-tel-kalemlik-gri-fts-01g-P387348883
LastikPaket Lastiği
4​
₺ -​
₺ -​
₺ -​
Motor ve Tekerlek3-9V 250 Rpm DC Motor+Tekerlek
1​
₺ 7,00​
₺ 8,90​
₺15,90​
https://urun.n11.com/arduino-urunle...torlu-motor-tekerlek-arduino-disli-P359326838
PWM3A PWM DC Motor Hız Kontrol 6V 12V 24V 28V
1​
₺ 20,00​
₺ -​
₺ 20,00​
https://urun.n11.com/arduino-urunle...hiz-kontrol-devresi-6v-12v-24v-28v-P247227482
Güç Kaynağı6V 1A PRİZ TİPİ ADAPTÖR
1​
₺ 26,00​
₺ -​
₺ 26,00​
https://urun.n11.com/adaptor-ve-cevirici/6v-1a-priz-tipi-adaptor-P406106649
Pil Yuvası2'li AA Pil Yuvası
2​
₺ 2,00​
₺ 8,90​
₺12,90​
https://urun.n11.com/diger/2li-aa-pil-yuvasi-pil-kutusu-pil-yatagi-arduino-P396798313
Mekanik Montajlar için tutkal, kıl testere ve matkap
Elektronik bağlantılar için kablo, elektrik bandı, tornavida, pense/yan keski

Bu liste ise kurulum aşamasına geçildiğinde ölçüleri alınıp ve kesilmesi, delikleri delinmesi ve tamamen montaja hazır hale getirilmesi gereken ürünlerin listesi.

Kurulum ListesiAçıklama Miktar
Ahşap ÇıtaSilinmiş Kereste 2x3 cm Boy: 12 cm4
Ahşap ÇıtaSilinmiş Kereste 1x2 cm Boy: 5 cm4
Ahşap ÇıtaSilinmiş Kereste 1x2 cm Boy: 12 cm2
Ahşap ÇıtaSilinmiş Kereste 1x2 cm Boy: 30 cm2
Cam TamburTorex Lüküs Camı (Aygaz Bayislerinden) Çap: 11cm Boy: 11,5 cm1
TijM10 Boy: 42 cm1
TijM10 Boy: 28 cm4
KüllükPaslanmaz Çelik Çap: 12 cm - Ortası ve çevresi delinmiş halde2
PervaneKalemlik veya Elek kullanılabilir En:3,5 cm Boy 10 cm2

at​

Son düzenleme:
Kurulum

Gelelim en çetrefilli ve detayları konuşacağımız aşamaya… Anlaşılır olabilmesi için yarı demonte parçalara isim vererek ilerlemeyi doğru buluyorum.

Ahşap Ayak

Ahşap Ayaklar Bacak Tij’lerin oturduğu ve tüm makineyi taşıyan ahşap yapılarımız. Amacı net olarak belli ve tasarım değişikliklerine oldukça açık durumdadır. Benim makinedeki ayaklar 3 farklı parçadan oluşuyor; Paket Lastiği, 12cm boyunda 2x3 ve 5 cm boyunda 1x2 çıtalar. 2x3 olan çıtaların görevi eşit aralıklarla açılmış deliklere Tijlerin oturup makinenin dengede durabilmesidir. 1x2 olan çıtaların görevi ise tamamen dengeyi yardımcı olmaktır. Paket Lastiklerin görevi ise makineyi kaymaz hale getirmektir. İlk tasarımda 1x2 çıtalar ve lastikler yoktu fakat ocağa koyduğumda hareket ettiğini ve dengesizliğe sebep olduğunu görünce sisteme eklendiler. Montaj esnasında her bacağa 1 somun atıyoruz ki dengeye katkı sağlasın. İsteyen çıtayı delip öbür taraftan tifi çıkartıp çift taraflı somun atıp daha sağlam bir mekanizma kurabilir.

Ahşap Gövde

Ahşap Gövde parçaları matkap ile yapılacak en hassas işçiliğin olduğu kısım, kalın delmeler komple çıtayı kaybetmeye sebep olabilir. Üzerinde 3 farklı delik var, ikisi Bacak Tij’lerin geçeceği üçüncü de Omurga Tij’in geçeceği delikler. Omurga Tij’in geçeceği delik farklı eksen de bulunuyor ve sistemin tüm ağırlığını taşıyacağı için olabildiğince orta noktadan delinmeli yoksa çalışma esnasında ağırlığın etkisi ile kırılıp hassas parçaların da zarar görmesine sebep olabilir. Montaj esnasında alttan kelebek somun ile birlikte pul üstten düz somun kullanıyorum. Kelebek somun tercihi hızlı müdahale yeteneği sağlamasından kaynaklı, kavurmaya başlamadan önce istenirse kelebek somunlar ile tambur ısı kaynağına yaklaştırıp uzaklaştırılabilir. Kelebek somun alt taraftan gevşetildiğinde üstteki düz somun da boşa çıkıyor böylece uzaklaştırılmak istendiğinde gereksiz yere kelebek somun kullanılmamış oluyor.

Ahşap Köprü

Ahşap Köprü 4 parçadan oluşuyor ve bu da makinenin dengesi ve taşıma kolaylığı için çok değerli bir ara ürün. İlk tasarımda bulunmuyordu fakat ciddi bir dengesizlik olduğunu fark edince böyle bir çözüm buldum ve estetik de göründüğünü düşünüyorum. Montaj esnasında alttan düz somun üstten kelebek somun kullanıyorum, demonte esnasında kolaylık sağlıyor, tamamen düz somun da kullanılabilir. Bu ara ürünnün montajı dengeyi en iyi test edeceğimiz safhadır. Bacak Tijler diğer ahşap parçalardan geçmiş ve belli bir form kazanmış durumda, ek olarak omurga tij ve tambur da yerleşmiş durumda, bu esnada çıtalarda kasma olmayacak pozisyonda ve tamamen dengeli şekilde somunlar ile sağlam bir şekilde sıkılması gerekiyor.

Bacak Tij

Bacak Tijler benim makinede 28 cm boyutunda ve bunun hiçbir bağlayıcılığı yok. İstediğiniz ölçüde kesebilirsiniz, tek tavsiyem iki ucunun da çok düzgün olması, somun giriş çıkışında sorun yaşanmaması çok önemli. Montaj esnasında neler yapıldığı ahşap parçalarda anlatıldı.

Omurga Tij

Omurga Tij tek parça gibi görünse de çok kritik ve tasarım esnasında çok hata yapmaya sebep olan bir ara ürün. Benim makinede 42 cm boyunda ocaklar için ideal boyut tabi ki siz dilediğiniz ölçüde yapabilirsiniz. Montaj esnasında en çok sorunun yaşandığı kısım burası çünkü mekanizma tijlerin vida adımı kadar her turda yürümeye çalışıyor bunu engellemek için de Ahşap Gövde’ye somun atarken boşluk bırakıyoruz(zaten somunları tam sıktığımızda Omurga Tij dönemez). Ve en önemli noktalardan biri buralara tek somun atmak yetmiyor çünkü dönme hareketi ile somunlar ahşap gövde parçalarına yapışıp beraber ilerliyorlar ve sistem kitlenene kadar devam ediyor ve kitlendiğinde kriz patlıyor(kavurma esnasında olduğunda kafayı yiyorsunuz) bu sebeple kontra yapılmış çift somun atmak gerekiyor, bu somunların basit bir güç ile tijde yürümesini engelliyor. Muhtemelen çok karışık geldi izninizle fotoğraf ile açıklayayım.

1585227958603.png

Tambur

Cam parça Aygaz bayilerinden bulunabiliyor, ismen Lüküs camı diye geçiyor. Buna tam uygun şekilde üretilmiş olan paslanmaz küllükler her japon pazarında bulunabiliyor ben tanesini 3-4 Tl gibi bir tutara almıştım. 11 cm çapındaki cam tambur 12 cm çapındaki küllük ile harika eşleşiyor. Bu makinedeki en zor işçiliğim küllüklerin delinmesinde oldu, paslanmaz çelik ve et kalınlığı az değil tabi matkap ucu da biraz kördü, haliyle uzun sürdü ama bir şekilde delinmiş oldu. Bu delikler hava akımı/duman çıkışı ve kabuk atılması için çok faydalı oluyor. Montaj esnasında bir tarafı seçip kahveleri koyacağımız kısmı netleştiriyoruz çünkü o taraftaki somunlar olabildiğince esnek hareket edebilmeli, bu sebeple kelebek somun kullanıyoruz fakat diğer taraf makinenin sabit kalması gereken kısmı orayı kontra yapılmış çift somunlarla sabitliyoruz çünkü hiç oynamayacak. Tamburun içerisinde benim kalemlikten kesip çıkarttığım ama kalın delikli eleklerle revize etmeyi düşündüğüm pervaneler mevcut bunları da kıvırarak tije tutturuyoruz ve somun ile sıkıp sabitliyoruz. Bu pervaneler çekirdeklerin kavrum esnasında sabit kalmayıp sürekli hareket etmesini sağlıyor.

Not: Kontra yapmak somunları iki pense ile ters sıkıp birbirine kilitlemek, pense olmadan o iki somun tekrar açılmamış oluyor.

Motor

Motor 3V-9V arası çalışıyor ve Max. 250 RPM(60 Saniyede 250 Tur) ve bu motordaki dönüş hareketini yanında gelen tekerlek ile aktarıyoruz. M10 somunlardan birini güzelce ısıtıp tekerleğin tam merkezine hafifçe kontrollü şekilde bastırarak yerleştiriyoruz, ne kadar merkezi koyarsak dönüş esnasında yalpalama o kadar az olur. Eğer el yeteneğiniz ve parça bilginiz varsa başka motorları kullanıp aktarım kolu yaparak M10 tije dönüş hareketini aktarabilirsiniz. Benim kullandığım somunu ısıtıp plastik tekerleğe entegre etme fikri en pratik ve az bilgi ile yapılabilecek olan gibi geliyor.

Elektronik Devre

Bendeki güç kaynağı elimde olan bir parça tekrar para harcamak istemediğim için adaptör almadım bunu kullanıyorum. Elinizde 6V-9V arası bir adaptör yada güç kaynağı varsa kullanabilirsiniz eğer bulamadıysanız 6V’luk bir adaptör almak en ucuz ve kolay yol. 6V Motor ve PWM’in kesiştikleri ve bizim için yeterli olan en minimum değer. Eğer ben güç kaynağı ile uğraşmiyim pille yaparım devreyi diyorsanız 2 adet 2li Pil yatağı alıp, seri bağladığınızda 4 pil takarak 6V değerini yakalamış ve sistemi çalıştırabilmiş oluyorsunuz. Her iki şekilde de sistemi denedim çalışıyor, kritik nokta 6V’u yakalamak. (Şunu belirtmeliyim ki pilli sistemde çok paranoyak oldum, acaba pil biter mi? Ne kadar dayanır? Ya 1-2 kavrum yaptıktan sonra tam kavrum esnasında biterse naparım? diyerek kendimi yoracağıma direk prizden beslenecek bir sistemi tercih ederim.) Bağlantı olarak da ana beyin PWM devresi, güç kaynağı ve motorun kablolarını bağlıyoruz, pot ile de hız ayarı yapıyoruz.

Dezavantajlar/Geliştirilmesi Gerekenler üzerine:

• Çekirdeklerin tambura girişi oldukça zorlayıcı bir süreç, %60 ihitmalle tambura dökerken kenardan kaçıp yere düşenler oluyor. Tambura yapılması gereken ön ısıtmanın ardında çekirdek eklenmesi gerekiyor, bunu yapabilmek için ısı geçirmeyen eldivenler lazım. Benim planladığım çözüm ise küllüklerden birinin deliğini büyütmek ve orayı elek gibi bir metal parça ile açılır kapanır hale getirmek.
  • Motoru şu aşamada elimle tutuyorum ve bu biraz sinir bozucu ben tamamen otomatik olsun istiyorum. Motoru bıraktığımda kabloların dayanımı kadar motor dönmeye devam ediyor ama bu yıpranmayı izlemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun çözümü motoru ve devreleri bir arada tutacak ayrı bir gövde tasarımı yapmak gibi geliyor.
  • Tambura giren hava akışını yönetebilmek için basit bir fan eklemeyi planlıyorum. Ne kadar etkili olacağını bilmiyorum ama bir çok kavurma makinesinde mevcut. Başlangıçta Ahşap Gövdeden tambura doğru hava üfleyen basit bir laptop fanı iş görebilir.
Lütfen tavsiyeleriniz paylaşın ve geliştirilmesine yardımcı olun. Revizyonlar yaptıkça konuyu güncelleyeceğim. Umarım içinizden birileri bu makinenin aynısını yada bundan ilham alarak daha başarılı makineleri yapar. Ben Yeşil çekirdek alımları yaptığımız whatsapp grubumuzdan paylaşılan tasarımlardan derleyip toparlayıp bunu yaptım ve geliştirmeye de çalışıyorum. Gruptakilere de katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Kullanmadığınız yazıcı varsa içinde çok kaliteli motor, kayış, mil sistemleri var. Onlara bakabilirsiniz.

Harika bir bilgi, aklıma gelmemişti gerçekten yazıcılardan böyle bir geri dönüşüm olabileceği :) genelde yazıcılar bi kenarda tozlar içerisinde atıl kalırlar. Ben bir bakınırım etrafımdakilerden çözebilmek için.

Maşallah projeden emek akıyor, güzel iş çıkarmışınız.👋

Çok değerli bir yazı olmuş hocam. Umarım blog ta da görünür (y):giggle:

Ev kavuruculuğuna giriş, buna çekirdek kavurmaya giriş, kavrum aşamaları da eklenirse forumdaki bu boşluk tamamlanmış olur.
Slogan “Ev baristalarının ve kavurucularının buluşma noktası” :)

Büyük emek. tebrikler

Teşekkürler arkadaşlar geliştirmeye devam ediyoum, fikirleriniz çok kıymetli benim için.

Ev kavuruculuğuna giriş, buna çekirdek kavurmaya giriş, kavrum aşamaları da eklenirse forumdaki bu boşluk tamamlanmış olur.
Slogan “Ev baristalarının ve kavurucularının buluşma noktası” :)

Büyük emek. tebrikler

Hocam "bugün içtiğim kahve" başlığını örnek alırsak "bugün kavurduğum kahve" başlığı ile güzel bir ivme yakalanabilir aslında

bu kadar çalışma, emek ve detaylı yazınız için ellerinize sağlık. evde kavurma yapacaklar için hem bilgi hem de cesaret olacaktır.(y)

"yok yok çık aklımdam, bunu da yaparsan hanım seni evden kovar. "

beynimin bana söyledikleri :)))

Paylaştığınız bilgiler çok kıymetli, elinize sağlık. Paslanmaz delerken iki önemli şey kaliteli titanyum kaplı uç ve tam dik olması için tezgah matkabı ile delmek. Dik olmayınca çok zordur delmesi
Küllüklerden birine bir pencere açıp (dremel tarzı bir alet ve kesici disk ile) sonra bu çıkan parçayı ufak menteşe ile yerine geri monte ederseniz kahve ekleme işi kolaylaşır. Hatta küllüklerden bu kapaklı olan sabit olur cam içinde dönebilirse, sabit olana bu açılan pencereye uygun paslanmaz sac ile konik bir huni eklenebilir.

Paylaştığınız bilgiler çok kıymetli, elinize sağlık. Paslanmaz delerken iki önemli şey kaliteli titanyum kaplı uç ve tam dik olması için tezgah matkabı ile delmek. Dik olmayınca çok zordur delmesi
Küllüklerden birine bir pencere açıp (dremel tarzı bir alet ve kesici disk ile) sonra bu çıkan parçayı ufak menteşe ile yerine geri monte ederseniz kahve ekleme işi kolaylaşır. Hatta küllüklerden bu kapaklı olan sabit olur cam içinde dönebilirse, sabit olana bu açılan pencereye uygun paslanmaz sac ile konik bir huni eklenebilir.

işte teknik cevaplar geliyor :D maalesef titanyum uçlu matkap yoktu o esnada biraz da kör bir metal uç ile baya zorlandık, hatta delerek değil yakarak geçtik öbür tarafa çünkü matkap ucu ısıdan kor oluyordu :D eski bir uç olduğu için feda edilebilir bir parçaydı. Keşke daha profesyonel aletlerle çok daha hızlı yapabilseydim.

Küllüklerden birine pencere açmak en pratik ve ilk akla gelen çözüm gibi duruyor. Ben de orayı elek teli ile açılır kapanır yapmayı düşünüyordum ilk aşamada, dramel ve kesici disk yok maalesef daha amatör bir çözüm bulmalıyım :)

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Sizin ahşapla yaptıklarınızın yarısını yapabilsem çok daha kaliteli işler çıkar ortaya :)

Çok kıymetli bir yazı olmuş. Sizin yazınıza istinaden ben de ekipmanları topladım. :) Coronado günlerinde dışarı çıkmaK zor olduğu için verdiğiniz linkleri kullandım. Başka almak isteyen çıkarsa diye biri iki ekleme yapmak isterim. Sizin verdiğiniz linkteki küllük 12 cm olarak belirtilmesine rağmen satıcı 11 cm yolladı. Başka satıcılara bakmakta fayda olabilir. Ben artık dışarı çıktım, çarşıda buldum. Kolay bulunabilen bir şey aslında. Aygaz bayisi uzak olduğu için internette yaptığım araştırma sonucunda Lüks camı şu linkten aldım. Emeğiniz için teşekkür ederim. @umurpolat (y)

Linkler zamanla ölecek zaten onları güncel tutmaya çalışırım fakat bazı(küllük ve cam tambur) ürünleri internet üzerinden almak yerine gidip görerek almakta fayda var. Bu ikili dışında benim gözlemlediğim kadarıyla internet avantajlı ve risksiz gibi duruyor. Yapmaya başladığınızda iletişimde olalım, her türlü desteği vermek isterim.

Geri