• Nisan Ayı Kahve Kulübü Toplu Alımı
    Sevgili Ziyaretçi Nisan ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Celsius Coffee olarak seçildi. Bu konudan Nisan ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı ve Instagram adresimizden bizi takip etmeyi unutmayın.

Comandante C40 Nitro Blade Nasıl Temizlenir | Videolu Anlatım

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Comandante c40 Nitro Blade, Baratza Encore
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Gününüz güzel olsun.

Nitelikli kahve içmek için kullandığımız ekipmanlarda işleyiş ve bakım da oldukça önem arz ediyor. Çok büyük meblağlara aldığımız ekipmanların ömrünü uzatmayı da hepimizin isteyeceğini düşünüyorum.

Comandante'yi ilk aldığım zaman büyük bilgi kirliliğine maruz kalmıştım temizlik konusunda. Öyle ki aldığım marka bile "ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz." diyerek yönlendirmişti. Ürünün suyla temas etmesi konusu aklıma yatmayınca hem internette araştırarak hem de @raistlin ile iletişime geçerek doğru temizleme yöntemini öğrendim ve hemen hemen her 100 gramda bir temizlemeyi alışkanlık edindim.

Comandante kullananlar ve yeni satın alanlar için yönlendirici bir video oluşturmak istedim ve bugün detaylı bir temizleme videosu paylaştım.

İlgilisine sunuyorum:

uralavci

İyi Bilinen Üye
İsim
Ural AVCI
Rulmanların içine kahve tozu kaçıyor mu? Aslında oraların 8-10 bar basınçlı hava ile temzilenmesi gerekiyor gibi görünüyor. Sürtünen parçalar çok hızlı aşınır. Hele ki içerisine, arasına toz kaçar, yağsız kalırsa. Dikkat etmek lazım.

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Comandante c40 Nitro Blade, Baratza Encore
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Rulmanların içine kahve tozu kaçıyor mu? Aslında oraların 8-10 bar basınçlı hava ile temzilenmesi gerekiyor gibi görünüyor. Sürtünen parçalar çok hızlı aşınır. Hele ki içerisine, arasına toz kaçar, yağsız kalırsa. Dikkat etmek lazım.
Ben hiç böyle bir şey yaşamadım.

Sadece ilk temizlememde pullarda paslanmaya benzer oksitlenmeler olmuştu(kahveden kaynaklı), biraz daha sert bir fırçayla temizleyince sorun ortadan kalkmıştı. İlk temizlememi, biraz uzun süre kullandıktan sonra yapmıştım, ondan sonra 100-150 gramda bir temizleyince bir daha aynı durumla karşılaşmadım.

NitroBlade

Yeni Üye
İsim
Tunca aksu
Bence celik parcalara ciplak elle temas edilmemeli eldivenle yapilan bir temizlik daha iyi olacaktir

fottoguz

Yeni Üye
İsim
A. Oğuzhan Akkaş
Daha fazla  
İsim
A. Oğuzhan Akkaş
Değirmen
Comandante C40, Hario Smart G
Ekipmanlar
Hario Immersion Switch, Hario V60 Plastik, Moka Pot, French Press
Evet oluyor. Zor yoldan öğrendim. Benim değirmenimde şaft rulmanlar a takılıyor ve ancak rulmanları hareket ettirerek giriyor ve çıkıyor. Çıkarken neyse de girerken alt rulman yerinden oynuyor ve yerleştiremiyorum.

uralavci

İyi Bilinen Üye
İsim
Ural AVCI
Evet oluyor. Zor yoldan öğrendim. Benim değirmenimde şaft rulmanlar a takılıyor ve ancak rulmanları hareket ettirerek giriyor ve çıkıyor. Çıkarken neyse de girerken alt rulman yerinden oynuyor ve yerleştiremiyorum.

Hocam rulmanların deliklerini üfleye üfleye muhakkak, her söktüğünüzde temizleyin. Ayrıca aksı da, klik ayarı yaptığımız vida dişlilerine zarar vermeden (o kısma bez vs. sararak) bulaşık süngerinin inatçı kirleri çıkarmaya yarayan yeşil tarafıyla boydan boya silin (üst segmandan vida dişlilerine kadar olan orta kısmı) (yaklaşık 1-2 dakika kadar). Bu aksı silme işlemi bir süre sonra onu daha rahat takmanıza sebep olacak. Öyle olduğunda kuru, herhangi bir bezle silerek kullanmaya devam edebilirsiniz.
Rulmanlardan birinin yerinden oynaması durumunda, uygun delikli sert, plastik bir malzemeyle (kalın, etli bir pipet gibi) rulmanı yerine, aks içerisindeyken de takabilirsiniz. Tavsiyem böyle bir yerinden kayma durumunda rulmanı yerinden tamamen çıkarıp, aksa yerleştirerek, merkezinde takmanız olur. Aksi halde rulmanın oturduğu plastik parça zorlanmaya bağlı aşınabilir. Yine rulmanı söktüğünüzde gireceği yeri de temizlemeyi ihmal etmeyin.
Geçmiş olsun.

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent
Hocam rulmanların deliklerini üfleye üfleye muhakkak, her söktüğünüzde temizleyin. Ayrıca aksı da, klik ayarı yaptığımız vida dişlilerine zarar vermeden (o kısma bez vs. sararak) bulaşık süngerinin inatçı kirleri çıkarmaya yarayan yeşil tarafıyla boydan boya silin (üst segmandan vida dişlilerine kadar olan orta kısmı) (yaklaşık 1-2 dakika kadar). Bu aksı silme işlemi bir süre sonra onu daha rahat takmanıza sebep olacak. Öyle olduğunda kuru, herhangi bir bezle silerek kullanmaya devam edebilirsiniz.
Rulmanlardan birinin yerinden oynaması durumunda, uygun delikli sert, plastik bir malzemeyle (kalın, etli bir pipet gibi) rulmanı yerine, aks içerisindeyken de takabilirsiniz. Tavsiyem böyle bir yerinden kayma durumunda rulmanı yerinden tamamen çıkarıp, aksa yerleştirerek, merkezinde takmanız olur. Aksi halde rulmanın oturduğu plastik parça zorlanmaya bağlı aşınabilir. Yine rulmanı söktüğünüzde gireceği yeri de temizlemeyi ihmal etmeyin.
Geçmiş olsun.
Comandante yi sökerken rulmanın çıktığı da oldu. İlk başta şaşırmıştım, sonra Timemore da da, özellikle G1 de denk gelmiştim.

Dediğin gibi rulman kritik bir parça ve kahve parçalarından kaynaklı sürtünmeler, uzun vadede performansı etkileyebilir. Teşekkürler detaylı bilgiler için.