• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Cold Drip İçin Ekipman Önerisi

aztec

Üye
İsim
Eşref
Merhaba Arkadaşlar,
Daha önce cold brew ile denemeler yaptım fakat bana göre olmadığına karar verdim. İstediğim tadı yakalayamadım. Cold drip metodu ise ev baristaları için ekipmansız zor fakat denemek istediğimde birtakım ekipmanlar karşıma çıktı. Hario shizuku ve dripster arasında araştırmalar yaptım ve kahhve.com un yaptığı indirimle dripster fiyat avantajı kazandı.
Dripster ın yeni bir versiyonu da var hem brew hem drip olarak 2 in 1 şeklinde gösteriliyor ve 200 tl gibi bir fiyat farkı var.
Acaba kullanan arkadaşlar fikirlerini beyan edebilir mi? Başka bir ekipman tavsiyesi de olabilir.
Teşekkürler.

Merhaba
Dripster kullanıyorum memnunum .Damlama ayarlamanıza göre 2,5 - 3 saat arasında kahve hazır hale geliyor. Evde hazırladığımız cold brew yöntemine göre tabi arada çok aşırı bi fark yok ama temiz güzel soğuk kahve çıkarıyor. Cold brew yöntemine göre daha kısa sürede hazır olması zaman açısından bi avantaj gibi görülebilir . Herhangi bir süzme işlemi ihtiyacı duymuyorsunuz bu da pratiklik sağlıyor. Haznesi çekirdeğine göre 40-50 gram arası kahve alıyor. 600 ml su kullanabiliyorsunuz. Aklınıza takılan başka soru varsa sorarsanız ona göre cevaplarım.

Aeropress varsa puck puck isimli cihaza bakabilirsiniz

Hario shizuku bence cold brew için iyi bir ekipman değil. Kendi süzgeçi içinde sıkışıyor kahve ve su ile tamamen içi içe geçemiyor. Sonuç olarak gövdesi düşük ve lezzetsiz bir kahve oluyor. Bana soracak olursanız drip ve immersion yöntemleriyle yapılan soğuk kahveler genel olarak lezzetsiz oluyorlar. Onun yerine v60 ile güzel bir oranla japon usulü cold brew, en iyi soğuk demleme yöntemi :)

Merhaba
Dripster kullanıyorum memnunum .Damlama ayarlamanıza göre 2,5 - 3 saat arasında kahve hazır hale geliyor. Evde hazırladığımız cold brew yöntemine göre tabi arada çok aşırı bi fark yok ama temiz güzel soğuk kahve çıkarıyor. Cold brew yöntemine göre daha kısa sürede hazır olması zaman açısından bi avantaj gibi görülebilir . Herhangi bir süzme işlemi ihtiyacı duymuyorsunuz bu da pratiklik sağlıyor. Haznesi çekirdeğine göre 40-50 gram arası kahve alıyor. 600 ml su kullanabiliyorsunuz. Aklınıza takılan başka soru varsa sorarsanız ona göre cevaplarım.
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Dripster a daha yakınım. Siz ilk dripster sahibisiniz sanırım. 2 in 1 hakkında bilginiz var mı? Bir de cam musluklu olan ilk modelde bu musluğun bozulması gibi bir durum başınıza geldi mi? Yedek parça durumları nasıl acaba?

Hario shizuku bence cold brew için iyi bir ekipman değil. Kendi süzgeçi içinde sıkışıyor kahve ve su ile tamamen içi içe geçemiyor. Sonuç olarak gövdesi düşük ve lezzetsiz bir kahve oluyor. Bana soracak olursanız drip ve immersion yöntemleriyle yapılan soğuk kahveler genel olarak lezzetsiz oluyorlar. Onun yerine v60 ile güzel bir oranla japon usulü cold brew, en iyi soğuk demleme yöntemi :)
Çok teşekkürler, dediğiniz yöntemi bir kaç yerde daha duydum. Mutlaka araştıracağım. Teşekkürler:)

Bir de şunu eklemek isterim.Eger soguk demlemeyi sevmediyseniz soğuk damlamayı da sevmeyebilirisiniz.Ben denemedim ama çok farkli bir deneyim sunmadığını okudum.Tabi ki farklar varmış ama v60 ile kalita gibi düşunebiliriz.Ben soguk demlemeyi çok severim onun dışında iced americano , v60 ile soğuk kahve de yaparım ve severek içerim.Yani 500-600 tl gibi rakamlar vermeden önce denemenizi tavsiye ederim.
Ekleme: 3 saatte elde etmek avantaj demiş bir arkadaş ama 3 saatte elde ettiğin soguk damlatma ile 12-24 saatte demlenen kahve aynı nitelikte midir acaba? Soguk damlatmalarda da damlatma sıkliğı , demleme süresi ve homojen demlemesi önemli.Basınç değişikliğine bağlı akışın stabil olmama durumu var

Bir de şunu eklemek isterim.Eger soguk demlemeyi sevmediyseniz soğuk damlamayı da sevmeyebilirisiniz.Ben denemedim ama çok farkli bir deneyim sunmadığını okudum.Tabi ki farklar varmış ama v60 ile kalita gibi düşunebiliriz.Ben soguk demlemeyi çok severim onun dışında iced americano , v60 ile soğuk kahve de yaparım ve severek içerim.Yani 500-600 tl gibi rakamlar vermeden önce denemenizi tavsiye ederim.

Cold drip çok daha yoğun ve lezzetlidir. Cold brew içtiğim kafelerde genelde birkaç yudumdan sonra tüm yoğunluğunu kaybetmiş oluyor su içiyorum. Ama özellikle bir kafede içtiğim cold drip vardı ki gerçekten yoğun, gövdesi tam, herkese göre olmayan bir kahveydi :)

Cold drip çok daha yoğun ve lezzetlidir. Cold brew içtiğim kafelerde genelde birkaç yudumdan sonra tüm yoğunluğunu kaybetmiş oluyor su içiyorum. Ama özellikle bir kafede içtiğim cold drip vardı ki gerçekten yoğun, gövdesi tam, herkese göre olmayan bir kahveydi :)
Kahvesine göre vs çok değisir ama bu.İkisini aynı parametrelerle deneyip de aynu yorumu yapan varsa benim de aklimda olsun bu damlatma olayı

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Dripster a daha yakınım. Siz ilk dripster sahibisiniz sanırım. 2 in 1 hakkında bilginiz var mı? Bir de cam musluklu olan ilk modelde bu musluğun bozulması gibi bir durum başınıza geldi mi? Yedek parça durumları nasıl acaba?
Rica ederim 2 in 1 olan modeli ilgimi çekmedi cold brewi geleneksel kavanoz yöntemiyle yapıyorum çünkü :) Musluk kısmı cam değil sadece en alt kısım cam diğer kısımlar ve musluk sağlam bi yapıda plastik kolay kolay bişey olacak gibi durmuyor darbe olmadığı takdir de.Yedek parça çok yaygın değil galiba google da aratırsanız bulunuyor bir sitede.

Merhaba, aeropress im yok delterpress im var. Sanırım puck puck delterpress e de uyumlu fakat hiç uygulama video su ya da bilgi bulamadım verimli mi ya da tam uyumlu mu diye.
Teşekkürler.

https://cleancup.coffee/magaza/ekipman/puckpuck/
İthalatcida Delter uyumlu yazıyor. @batugen ‘e danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

PuckPuck ile ilgili Sadece AeroPress deneyimim var, Delter için yorum yapamayacağım ancak Puckpuck’ın genel olarak oldukça başarılı, kolay kullanılan bir ürün olduğunu düşünüyorum. Çıkan sonuçlardan da oldukça memnunum.

Ben kendim yaptım. Forumda daha önceden yapan arkadaşlardan @KaraSinek , @Colove örnek alarak. Mini arıtma vanası ve 90mm bühner aldım. 110mm bühner de aldım. Onu da 1 litre nin üstünde demleme yapmak için. Daha dengeli demlemesi için 3 adet mini vana kullandım. Genel olarak memnun kaldım sistemin çalışmasından ve maliyet yönünden. Ama çıkan sonuç beni pek tatmin etmedi. 3-4 demleme yaptım şimdilik farklı çekirdeklerle de. Ama sek olarak içmek istediğimde rahatsız edici bir koku ve tad var çözemediğim. Sütle karıştırınca nispeten daha iyi. Cold brew yaptığımda böyle bir koku tad almamıştım. Neden olabilir acaba? V60 ayarında öğütüyorum. Daha ince mi öğütmeliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20200909_174902.jpg
    IMG_20200909_174902.jpg
    79.1 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20200909_174841.jpg
    IMG_20200909_174841.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 77
Ben kendim yaptım. Forumda daha önceden yapan arkadaşlardan @KaraSinek , @Colove örnek alarak. Mini arıtma vanası ve 90mm bühner aldım. 110mm bühner de aldım. Onu da 1 litre nin üstünde demleme yapmak için. Daha dengeli demlemesi için 3 adet mini vana kullandım. Genel olarak memnun kaldım sistemin çalışmasından ve maliyet yönünden. Ama çıkan sonuç beni pek tatmin etmedi. 3-4 demleme yaptım şimdilik farklı çekirdeklerle de. Ama sek olarak içmek istediğimde rahatsız edici bir koku ve tad var çözemediğim. Sütle karıştırınca nispeten daha iyi. Cold brew yaptığımda böyle bir koku tad almamıştım. Neden olabilir acaba? V60 ayarında öğütüyorum. Daha ince mi öğütmeliyim.
Vanalardan olabilir.Kahvesiz şekilde su danlatin suyu için bakalım.

Geri