• Eylül
    Sevgili Ziyaretçi Ekim ayı gelmesi ile birlikte Kahve Kulübü kahve alım anketini sonuçlandırdık. Sizlerin oyları ile belirlenecn firmadan Ekim ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Ekim ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Cold Brew Evde Demleme

İsim
Suleyman
Daha fazla  
İsim
Suleyman
Merhabalar,
Cold brew kahveyi evde demleme şansımız var mı?
Hangi tip çekirdek kullanılmaktadır?

LPRKYY

Yeni Üye
İsim
Alper Okyay
Daha fazla  
İsim
Alper Okyay
Değirmen
molent g50
Ekipmanlar
v60
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
konya
merhabalar,
ev yapımı coldbrew ben de demliyorum bir süredir, okuduklarım ışığında ve demlemelerimden çıkan tecrübelerime göre coldbrew ile demlemelerde pourover yöntemlerdekiler gibi asidite ve tatlılık alınmıyor, ben genelde soğuk filtre kahve ayarında ama daha yumuşak içimli bardaklar alabildim.

Evde yapılan, ciddi ekipman ve profesyonel bilgi barındırmayan demlemelerde efsaneler yaratmak imkansıza yakın, genelde karamel, bitter, toprak belki fındık tatları alındığını okudum ki ben Moliendo Ethiopia Yirgacheffe ile karamel ve bitter haricinde bir tat yaratamadım.

Forumdaki demlemelerden "kavanoz ile kavanoz kapağı arasına v60 filtresi sıkıştırma yöntemi" denediklerimin en iyisi oldu. nisan ağcanın hibrid demlemesini de denedim -çekirdek ve öğütümden de kaynaklanabilir- ama fark yarattığımı söyleyemem :(

Çekirdek seçimi için ise genelde yaklaşık aynı tatlar alındığı için ya fazla kavrulmuş ya da artık bayatlamaya başlamış herhangi bir çekirdek seçilmesinin en mantıklısı olduğu yönünde, yok eğer taze çekirdek kullanılacaksa soğuduğunda tadında değişim olmayan ya da acılaşan seçenekler seçilmeli ki bunlar da fazla kavrulmuş kategorisinde...

biraz uzun olmuş ama en azından hangi çekirdek sorusuna cevap oldu sanırım, sağlıklı günler...