• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Spada Coffee Roastery olarak seçildi. Bu konudan Mayıs ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Cold Brew Evde Demleme

Buyukalpelli

Aktif Üye
Konum
Izmir
İsim
Suleyman
Daha fazla  
İsim
Suleyman
Espresso Makinesi
Breville Bes810
Değirmen
BCG820 and Timemore C2
Merhabalar,
Cold brew kahveyi evde demleme şansımız var mı?
Hangi tip çekirdek kullanılmaktadır?
 

LPRKYY

Yeni Üye
Konum
konya
İsim
Alper Okyay
Daha fazla  
İsim
Alper Okyay
Değirmen
molent g50, sözen
Ekipmanlar
hario v60, güral v60, timemore black mirror, nurgaz kuğuboynu demlik
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
konya
merhabalar,
ev yapımı coldbrew ben de demliyorum bir süredir, okuduklarım ışığında ve demlemelerimden çıkan tecrübelerime göre coldbrew ile demlemelerde pourover yöntemlerdekiler gibi asidite ve tatlılık alınmıyor, ben genelde soğuk filtre kahve ayarında ama daha yumuşak içimli bardaklar alabildim.

Evde yapılan, ciddi ekipman ve profesyonel bilgi barındırmayan demlemelerde efsaneler yaratmak imkansıza yakın, genelde karamel, bitter, toprak belki fındık tatları alındığını okudum ki ben Moliendo Ethiopia Yirgacheffe ile karamel ve bitter haricinde bir tat yaratamadım.

Forumdaki demlemelerden "kavanoz ile kavanoz kapağı arasına v60 filtresi sıkıştırma yöntemi" denediklerimin en iyisi oldu. nisan ağcanın hibrid demlemesini de denedim -çekirdek ve öğütümden de kaynaklanabilir- ama fark yarattığımı söyleyemem :(

Çekirdek seçimi için ise genelde yaklaşık aynı tatlar alındığı için ya fazla kavrulmuş ya da artık bayatlamaya başlamış herhangi bir çekirdek seçilmesinin en mantıklısı olduğu yönünde, yok eğer taze çekirdek kullanılacaksa soğuduğunda tadında değişim olmayan ya da acılaşan seçenekler seçilmeli ki bunlar da fazla kavrulmuş kategorisinde...

biraz uzun olmuş ama en azından hangi çekirdek sorusuna cevap oldu sanırım, sağlıklı günler...
 
Üst