• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Coffee Sapiens

Sensei

Üye
İsim
Yasemin
Daha fazla  
İsim
Yasemin
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
İdealtepe
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Suadiye
İlk zamanlarından bu yana severek gittiğim ve sürekli çekirdek aldığım bir yer. Karaköy'e gittiğimde mutlaka uğrar kahvelerini içerim. Haliyle en sevdiğim kahvecilerden biri olduğu için konusunu açmak istedim :) Espresso'da en çok evolution blend, demlemede ise ethiopia limu grade 2 alıyorum. En büyük eksik yanı hep aynı çekirdekleri getirmeleri. Kavurma işinde gayet iyiler ve fiyatları da makul seviyede.

Yıllar Önce 1 Kere Çekirdeklerini denemiştim açıkcası kavrumları çok koyu ve dengesizdi şimdi ne alemdedirler bilmiyorum :D

Ben de iki yıl kadar önce kahhve comdan üç farklı çekirdek almış memnun kalamamıştım. Kavrum tarihleri de malum sitenin o sıralar pek umrunda değildi; çünkü ondan beri sitelerine uğramadım daha. Bir ihtimal düzeltmiş olabilirler kendilerini, bilenler bilgilendirir tabi.

Bir kaç kez çekirdek alır mıyım acaba diye Karaköydeki dükkânlarında kahveleriniden denedim ancak maalesef içtiklerim için iyi şeyler söyleyemeyeceğim, o nedenle çekirdek almak da gelmedi içimden... böyle bir iki yer daha vardır, ki bunlardan biri de maalesef Kronotroptur...

Espresso blendi ortalama üstündedir. Evolution blendi yıllardır alırım. Tabi çok iyi değil ama böyle bir kurda hala daha zam yapmaması takdire şayan (Kaç yıldır 250g 30tl). Kahveyi sütle çok tercih etmem ama edeceksem de evolution blendi alıyorum.

Satışta olan Brezilya kahvelerinden aldım ve denemeye başladım. Kavrum 11 Mayıs. Kavrumdan bir kaç gün sonra, ve 10 gün sonra farkı görebilmek adına denemelere başladım.

Sitio Betel ile aldığım tatları burada yazdım.

Santa Lucia'yı da denedim, onu da yazacağım.

Sırada çok övülen, Diquinho var.

İçtiyseniz, tecrübelerinizi ve reçetelerinizi yazarsanız, yardımcı olur diye düşünüyorum.

Karaköy dükkanlarını çok severim. Yolum düşerse tatlımı yer, kahvemi içerim. Ancak çekirdek alışverişi çok yapmadım.
Son dönemdeki kahvelerinden sadece Diquinho #2 aldım. Fiyat konusuna girersem çok şey söylerim o yüzden girmiyorum. Fiyatı haricinde başarılı çekirdek bence. Elimdeki bitince üzüleceğim. Çünkü tekrar almamayı düşünüyorum.
@campos Demleme reçetesi için instagramdan kendilerine ulaşmıştım. Önerdikleri V60 reçetesini aşağıya bırakıyorum. Umarım işinize yarar.
Kahve/Su Oranı: 20/300
Su Derecesi : 93 C
1. yöntem : 60 gr X 5 döküş aralarında 10 veya 20sn
2. yöntem : ilk döküş 120 gr sonra 60 gr X 3. 120 gr sonrası 20 veya 30 sn bekleme, 60 gr aralıklarında 10 veya 20 sn bekleme
Öğütüm : Comandante red clix 30-35, Normaldan ince öğütüm. Timemore kaça gelir bilemedim.

Karaköy dükkanlarını çok severim. Yolum düşerse tatlımı yer, kahvemi içerim. Ancak çekirdek alışverişi çok yapmadım.
Son dönemdeki kahvelerinden sadece Diquinho #2 aldım. Fiyat konusuna girersem çok şey söylerim o yüzden girmiyorum. Fiyatı haricinde başarılı çekirdek bence. Elimdeki bitince üzüleceğim. Çünkü tekrar almamayı düşünüyorum.
@campos Demleme reçetesi için instagramdan kendilerine ulaşmıştım. Önerdikleri V60 reçetesini aşağıya bırakıyorum. Umarım işinize yarar.
Kahve/Su Oranı: 20/300
Su Derecesi : 93 C
1. yöntem : 60 gr X 5 döküş aralarında 10 veya 20sn
2. yöntem : ilk döküş 120 gr sonra 60 gr X 3. 120 gr sonrası 20 veya 30 sn bekleme, 60 gr aralıklarında 10 veya 20 sn bekleme
Öğütüm : Comandante red clix 30-35, Normaldan ince öğütüm. Timemore kaça gelir bilemedim.

Çok teşekkür ederim detaylı reçete ve mesajınız için. Bu reçete ile verilen tadım notlarını ne kadar derecede alabildiniz? Sizin denediğiniz başka bir reçete oldu mu?

Fiyat konusunda artık bir şey diyemiyorum. Umarım keyifli bir kahve olur ve fiyat düşüneceğim en son şey olur.

Bu aralar RAF Serkan Sağsöz'ün reçetesini kahvelerde kullanıyorum ve genelde güzel sonuç veriyor. Bu reçeteyi de notlarım arasına alayım :)

Satışta olan Brezilya kahvelerinden aldım ve denemeye başladım. Kavrum 11 Mayıs. Kavrumdan bir kaç gün sonra, ve 10 gün sonra farkı görebilmek adına denemelere başladım.

İçtiyseniz, tecrübelerinizi ve reçetelerinizi yazarsanız, yardımcı olur diye düşünüyorum.
Diquinho çok güzeldi fiyatı da yüksek evet ancak diğer firmalarda da çok ucuz değil kaliteli çekirdekler. Arada biraz çıta üstüne çıkmak hoş oluyor:)

Demlemede iddialı değilim, belki çok basit hatalar bile yapıyorumdur demlerken, ama Sapiens Duqinho’su bir yıldır içerken zevk aldığım bir iki çekirdekten biri oldu.

Ramazan da girince araya günde en fazla bir, iki kere kahve içiyorum, bazen de içiyorum. Günde tek tük kahve içip de hep acı, içimi kötü kahveler elde ettikten sonra beni mutlu etti Duqinho.

Keşke forumda insanların beğendiği her çekirdeğe atlamak yerine böyle az ama farklı çekirdek alsaymışım diyorum kendime şu an.

Öyle aşırı kahve tüketimim yok, ama artık çok iyi kampanya olmadığı sürece her çekirdeğe atlamayı bırakıp, bir tık pahalı olsun ama hiçbir demlemede beni üzmeyecek, ben 10 dakika bu kahve için mi uğraştım dedirmeyecek çekirdek almayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Kahvelerini denemedim uzun zamandir. En son 2016 yilinda icmistim. Fiyatlari konusunda uygun fiyata da kahveler var. Demekki brezilyalar gelisi oldukca yuksek. Deneyenler hak edip etmedigini soylerse biz de aliriz 👍

Bence brezilyalardan 3x100 deneme paketi yapsınlar herkes tatmış olur.

Mail ve Instagram üzerinden iletişime geçmeye çalıştım ama cevap vermediler, sanırım bize küsmüşler.

İnstagram dmlerine genelde hızlı dönüş yapıyorlar, bana hep kısa sürelerde cevap vermişlerdi.

Diquinho'nun paketini açar açmaz özel bir çekirdek ile bir arada olduğunuzu anlıyorsunuz. Çekirdeklerin kokusu tüm odayı sarıyor; karamelize bisküvi kutusu açmış gibi bir his. Hiçbir acı tat almanız mümkün değil. Tatlı vişne asiditesi baskın gerçekten. Baskın ama hiç rahatsızlık vermiyor. Boxx'ın Finca la Conchita'sını çok anımsattı hindistan cevizi notaları ile. Origami Dripper&LilyDrip ile 1/15 oranında Comandante'yle 21 klik öğüterek demledik. Blooming'i gramajın üç katını baz alarak ve 40-45 sn arasında süreyle gerçekleştiriyorum. Ardından yavaşça tek seferde tamamlıyorum demlemeyi. 33,3 gr'da bile 3 dakikayı hiç geçmedi demleme süresi. Nefis bir çekirdek.
Bu çekirdekle demleme yaparken ilgimi çeken başka bir husus, kahvenin çözülmesini çok net görüyor olmamdı; ilgimi çekecek kadar net.
Demleme sonrası gözlemlerinizi bekliyoruz.

Geri