• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Cafe Tasarım Olarak Beğendiğiniz Yerler

mvscoffee

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Uğur Tunçer
Daha fazla  
İsim
Uğur Tunçer
Espresso Makinesi
Cafflano Kompresso
Değirmen
Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Kalita, Aeropress, Indian Woodneck, Syphon, French Press,Decanter v60
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Buca
Twitter
mvscoffee
Ben sadelikten yanayım ama bu yeri de her gördüğümde de hayranlık ile baktığım sıradaşı kahve dükkanı

Ceren Aksu

İyi Bilinen Üye
Daha fazla  
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hiroia Jimmy, Fellow Stagg Ekg, Origami Dripper, Delter Press, V60 Kasuya Dripper, V60 Dripper, Aeropress
Valla şu dönemde beğendiğim yerleri de hatırlamıyorum ki. Gitmeyeli o kadar çok oldu ki beğendiğim herhangi bir kahveciye 🤗

mvscoffee

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Uğur Tunçer
Daha fazla  
İsim
Uğur Tunçer
Espresso Makinesi
Cafflano Kompresso
Değirmen
Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Kalita, Aeropress, Indian Woodneck, Syphon, French Press,Decanter v60
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Buca
Twitter
mvscoffee
İstanbulda gözde mekanım montag her zaman, izmir'de maalesef kıyak mekan pek yok

1healthpoint

Aktif Üye
İsim
mahmut
Daha fazla  
İsim
mahmut
Espresso Makinesi
kompresso
Değirmen
molent g50
Ekipmanlar
v60, aeropress, chemex
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
nilüfer
Bursada nordic coffee ve harvel’s coffee beğendiğim sık gittiğim yerler

thewind

Aktif Üye
İsim
Ali
Daha fazla  
İsim
Ali
Değirmen
C40 / Lido-3 / Baratza Virtuoso
Ekipmanlar
V60 /Origami Dripper / Aeropress / Americanpress / Mokapot / Kruve / Gabi Master B
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Maltepe
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Petra - merkez

Gerçekten farklı bir mekan. Bu tarz yerlere çok fazla gittiğimi söyleyemem ama güzeldi.

Şubat-2017

0EC2122F-BB7C-4BDF-B28D-5FA362C53FBD.jpeg

cagrierdogan

İyi Bilinen Üye

Bu kuleyi görmüştüm ben de evvelden, çok beğenemedim ama sade tasarımı ilginç tabii :)

Kafelerin/kavurucuların tasarımı konusunu pek bilmem; zira kendine haslığıyla öne çıkan bir mekana denk gelmedim henüz. Birbirlerinden ayırt etmek çok mümkün olmuyor mekanları. Elbette doğrudan buna dair bir araştırma yapmadığımdan dolayı bilgim de kısıtlı.

Bununla beraber, kavurucu/kafe isimlerinde tüm dünyada hakim olan bir İngilizce etkisi mevcut. Avrupa'da ve Asya'da da kavurucular kendi dillerinden ziyade İngilizce kullanımına meylediyorlar. Türkiye'de de durum böyle tabii. Ülkemizde Türkçe/yerli isimle faaliyet gösterenler arasında aklıma ilk anda sadece Zümrüt Karaca geliyor, o da sahibinin ismi sanırım. Bir zamanlar şöyle düşünürdüm: Kafelerin/kavurucuların hepsinin tasarımı ve havası, doğrudan Starbucks'ın hipster-yavaş yaşantı karışımı bir yorumu gibi. Biraz -söz gelimi- "yeni Anadolu mutfağı" esintisi taşıyan, daha yerli bir yorumla piyasaya atılmak gerekiyor. Üsküdar'da Sahibülçay Asaf Osman Efendi vardı, bilmiyorum hâlâ duruyor mu ama, orası bu açıdan incelenmeyi hak eden bir mekandı.

(Müstakil bir başlık açıp, uzun uzun yazarak tüm kavurucuları sıralayacaktım ama vazgeçtim; bu konu da tasarımla dolaylı da olsa alakalı olduğu için buraya yazayım dedim.)

whiscoffeer

Aktif Üye
İsim
Gürkan
Daha fazla  
İsim
Gürkan
Espresso Makinesi
Nespresso DeLonghi EN97W
Değirmen
Rommelsbacher EKM200, Porlex
Ekipmanlar
Hario V60, Bialetti MokaPot, Nespresso Frother, BiggDesign 1lt FrenchPress, termometreli Epinox kettle, cezveler.
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kadıköy
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kartal
Facebook
whiscoffeer
Twitter
whiscoffeer
Santral'i beğeniyorum ben bu konuda. Ama genel görüşte de olduğu gibi, hepsi hemen hemen birbirinin aynı aslında.
Walter's Coffee dizi konseptinde fena girmedi, ama eskidi tabi.
(ilk posttaki görsel de tam hayalleri süsleyecek cinsten 😆)

mimds

İyi Bilinen Üye
İsim
Denizhan

Nitelikli kahve dükkanlarının neredeyse her ülkede birbirine benzeyen ic mekan tasarım mantığını kavramak için yukarıdaki linki biraz karistirabilirsiniz... Bizim kahve dükkanları tam da bu 'loft' konseptinin moda olduğu 2000lerde ortaya çıktığı ve sevildiği için genel geçer bir dekorasyon dili ve imgesi olarak benimseniyor.

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim

Nitelikli kahve dükkanlarının neredeyse her ülkede birbirine benzeyen ic mekan tasarım mantığını kavramak için yukarıdaki linki biraz karistirabilirsiniz... Bizim kahve dükkanları tam da bu 'loft' konseptinin moda olduğu 2000lerde ortaya çıktığı ve sevildiği için genel geçer bir dekorasyon dili ve imgesi olarak benimseniyor.

Denizhan abi bir mimar olarak bilgisini konuşturmuş :) abi bir ara mimari ile ilgili bir konu mu açsak

Sensei

İyi Bilinen Üye
İsim
Yasemin
Daha fazla  
İsim
Yasemin
Şu sayfada paylaşılanların neredeyse hepsi çok güzel.

Türkiye'de de en çok Petra'nın Gayrettepe şubesinin tasarımını seviyorum.

mimds

İyi Bilinen Üye
İsim
Denizhan
Şu sayfada paylaşılanların neredeyse hepsi çok güzel.

Türkiye'de de en çok Petra'nın Gayrettepe şubesinin tasarımını seviyorum.
Ben de, Maslak ve Nişantaşı da oldukça hoş... aslında tek bir konseptleri yok, hepsi farklı karakterde dekorasyon anlayışına sahip ve buldukları sempte göre biçimlenmişler sanki... bilinçli bir tercihse takdir ederim doğrusu......