• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Build Log: Espresso makinesi yapıyorum.

Flow control amaçlı vana mantığı ile çalışacak bir parça koyamaz mısınız? Lelit biancada max akış 6ml/sn

Flow control amaçlı vana mantığı ile çalışacak bir parça koyamaz mısınız? Lelit biancada max akış 6ml/sn
Olabilir aslında, yani bu problemi çözmenin birkaç yolu var. En temizi elektronik olarak yapmak (otomatik-kapsüllü cihazların yaptığı gibi) ancak elektronik kısmı karmaşıklaştırıyor. Mekanik olarak da ilk akla gelen iki çözüm var, bir tanesi bu şekilde bir vana-lever mekanizması (kendi içinde dezavantaj ve avantajları var), diğeri de giglör kullanmak.

Giglörde açıklık hep sabit olduğu için akışa müdahale etmek mümkün değil, bir sweet-spot tutturmak en iyi çözüm oluyor giglör için. Lever olursa zaten adaptif ve her şey kullanıcıda bitiyor yani oldukça esnek. Vana tarzı bir çözümde ekstra hidrolik ekipman, parça, fitting ve yer işgali konuları öncelik kazanıyor, giglörü grubun içine gömeceğim ve varlığı ile yokluğu arasında bir fark olmayacak cihazda kapladığı yer açısından. Bu da benim oldukça işime geliyor çünkü kasam baya kompakt :)

Selamlar, yine uzun bir aradan sonra başlığa son gelişmeleri aktarıyorum.

Coffex sonrası gelen geri bildirimleri göz önüne alarak bir süreliğine atölyeye kapattım kendimi.

Şu an anakart tasarımı yapılmakta. Anakart tasarımı tamamlandığında eklenecek özelliklerden bahsedeyim,
-Grup ve kazan PID ile kontrol edilecek. Aslında bir bakıma saturated group head'i simüle etmiş olacağım bu şekilde.
-Pompaya dimmer geliyor, istenen basınçta demleme ve preinfusion yapılabilecek.
-Pompa 20 barlık bir modelle güncellendi. Ancak tabii bu değerlere çıkmayacağız, sadece limitlerde kullanmamış olmak ve boştayken daha düşük debi sağladığı için böyle bir değişikliğe gidildi. Dolayısıyla giglör de ortadan kalkıyor.
-Bluetooth haberleşme olacak, akıllı telefondan grup, kazan sıcaklığı anlık olarak belirlenip, preinfusion süresi ayarlanabilecek. (İlk etapta yalnızca android için) Ek özellikler eklenebilir örneğin filtre kahve için düşük debide istenen sıcaklıkta su sağlama gibi.
-Grup contası silikon yapıldı ve artık portafiltreyi sıkmak için kontra kolu bulunmuyor
-Backflush için solenoid eklendi
-Damlama tepsisini ayna paslanmazdan imal ettirip naked filtrenin demleme sırasında görülmesi için açılandırılmış bir lip ekleniyor.
-Kasayı kaynaksız üretilecek şekilde dizayn edip üretim ve servis için kolaylaştırıcı bir tasarım yapıldı. (artık birkaç vidamız görünüyor maalesef)

Eksikler:
-Hala buhar yok
-Su deposu tasarım ve üretimi yapılacak.

Şimdilik bu şekilde, anakart tamamlandıktan sonra güncel halinden içerik paylaşacağım. Sonrası test-test-test.

Elinize sağlık harika haberler fuar işe yaramış :)

Selamlar, Şu an seyahatteyim yolda bir durum güncellemesi paylaşmak istedim, fotoğraf/video çekmek aklıma gelmedi makineyle uğraşırken, daha sonra onları da ekleyeceğim.

Anakart üretimi yapıldı bir yandan anakart testleri bir yandan da yazılım üzerine çalışıyorum.

Yazılımsal olarak tamamlanan kısımlardan bahsetmek gerekirse:
Pompa kontrol kısmı tamamlandı. Basıncı minimum 2,5 bar olmak üzere istediğim değere ayarlayabiliyorum. Maksimum değeri ise 10,5 bar olarak belirledim.

Ekstraksiyonu yazılımsal olarak üç faza ayırdım.
İlk faz -> Pre-infusion yani ön demleme
İkinci faz -> Asıl ekstraksiyon kısmı
Üçüncü faz -> Ekstraksiyon bitişi

Kullanıcı bu üç faza istediği gibi müdahale edebilecek. Müdahaleden kastım her 3 faz için ayrı ayrı basınç ve süre ayarı yapıldıktan sonra kendi ayarını (preset) oluşturabilecek ve tek tıklamayla bu profilde çalışabilecek. Buradaki ayarı kullanıcı ister espresso için isterseniz de drip tarzı demlemeler için debi cinsinden ayarlayarak kullanabilir.

Ve son olarak grup ve kazan sıcaklıkları bağımsız olarak kontrol edilebiliyor, buradaki aralık da 88-96 olarak belirlendi.

Daha sonra da bir backflush senaryosu hazırlayacağım ve makine otomatik olarak backflush yapabilecek (Tabii ki temizleyici malzemeyi kör sepete kullanıcı koyacak 😄)

Konuyu ilgiyle takip eden herkese sevgiler, mutlu sona yaklaşıyor gibiyiz. (Belki de bu yeni bir başlangıç olur)
İyi forumlar :)

Selamlar, Şu an seyahatteyim yolda bir durum güncellemesi paylaşmak istedim, fotoğraf/video çekmek aklıma gelmedi makineyle uğraşırken, daha sonra onları da ekleyeceğim.

Anakart üretimi yapıldı bir yandan anakart testleri bir yandan da yazılım üzerine çalışıyorum.

Yazılımsal olarak tamamlanan kısımlardan bahsetmek gerekirse:
Pompa kontrol kısmı tamamlandı. Basıncı minimum 2,5 bar olmak üzere istediğim değere ayarlayabiliyorum. Maksimum değeri ise 10,5 bar olarak belirledim.

Ekstraksiyonu yazılımsal olarak üç faza ayırdım.
İlk faz -> Pre-infusion yani ön demleme
İkinci faz -> Asıl ekstraksiyon kısmı
Üçüncü faz -> Ekstraksiyon bitişi

Kullanıcı bu üç faza istediği gibi müdahale edebilecek. Müdahaleden kastım her 3 faz için ayrı ayrı basınç ve süre ayarı yapıldıktan sonra kendi ayarını (preset) oluşturabilecek ve tek tıklamayla bu profilde çalışabilecek. Buradaki ayarı kullanıcı ister espresso için isterseniz de drip tarzı demlemeler için debi cinsinden ayarlayarak kullanabilir.

Ve son olarak grup ve kazan sıcaklıkları bağımsız olarak kontrol edilebiliyor, buradaki aralık da 88-96 olarak belirlendi.

Daha sonra da bir backflush senaryosu hazırlayacağım ve makine otomatik olarak backflush yapabilecek (Tabii ki temizleyici malzemeyi kör sepete kullanıcı koyacak 😄)

Konuyu ilgiyle takip eden herkese sevgiler, mutlu sona yaklaşıyor gibiyiz. (Belki de bu yeni bir başlangıç olur)
İyi forumlar :)
Merakla bekliyoruz. Başarılar :)

Boya öncesi son ürünün deneme montajından birkaç kare paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20211123_230951.jpg
    IMG_20211123_230951.jpg
    77 KB · Görüntüleme: 123
  • IMG_20211123_231302.jpg
    IMG_20211123_231302.jpg
    54.2 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG_20211123_221500.jpg
    IMG_20211123_221500.jpg
    73.8 KB · Görüntüleme: 126
Basınç profilleme için yapılan pompa kontrolünü gösterdiğim iki video ekliyorum. Bir tanesi boşta-yüksüzken su akışının nasıl değiştirilebildiğini gösteren, diğeri de basınç değerini gösteren video.

Arkada gaviscon biraz manidar oldu ama olsun :)

Basınç profilleme için yapılan pompa kontrolünü gösterdiğim iki video ekliyorum. Bir tanesi boşta-yüksüzken su akışının nasıl değiştirilebildiğini gösteren, diğeri de basınç değerini gösteren video.

Arkada gaviscon biraz manidar oldu ama olsun :)

Dimmer kontrol sonuna kadar açıldığında ise OPV devreye girip 9 barda kalıyor sanırım ? doğrumudur? Ayrıca vibrasyon pompası kasaya monte edildiğinde gıcık bir ses ve titreme yapacaktır ancak bunu önleyen sistemler var önceden karşıma çıkmıştı ben bir makine yapacak olsam kesin eklerdim : )). Başarılar diliyorum.

Dimmer kontrol sonuna kadar açıldığında ise OPV devreye girip 9 barda kalıyor sanırım ? doğrumudur? Ayrıca vibrasyon pompası kasaya monte edildiğinde gıcık bir ses ve titreme yapacaktır ancak bunu önleyen sistemler var önceden karşıma çıkmıştı ben bir makine yapacak olsam kesin eklerdim : )). Başarılar diliyorum.
Videoda opv yok. Max acikken ne kadar guc gideceğini ben yazilimsal olarak kisabiliyorum.

Ses konusunda su an mdf boarda bagli tabii o referans olamaz ses seviyesi icin. Bir miktar tınısı değişir kasaya bağlayınca. Ben kaucuk ile baglanti yerlerini yalitacagim tabii her halukarda.

Tesekkur ediyorum:)

Geri