• Eylül Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Eylül ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Sezy Coffee olarak seçildi. Bu konudan Eylül ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Bir ay boyunca kullanılmayacak espresso makinesi için ne yapmam gerekir?

abc

Üye
Merhaba, en az 1 ay kadar evimden ayrılıyorum, bu süre boyunca espresso makinem(lelit marax, hx kazanlı) kullanılmayacak, makinenin 1 ay boyunca kullanılmayacak olması herhangi bir soruna neden olur mu? Özel bi hazırlık yapmam gerekir mi?
 
Son düzenleme:
Merhaba, en az 1 ay süre kadar evimden ayrılıyorum, bu süre boyunca espresso makinem(lelit marax, hx kazanlı) kullanılmayacak, makinenin 1 ay boyunca kullanılmayacak olması herhangi bir soruna neden olur mu? Özel bi hazırlık yapmam gerekir mi?

Merhaba herhangi bir sorun olmaz ve ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. . Sadece döndüğünüzde kullanmadan önce depoda(harici su deposu) bulunan suyu değiştirin lütfen. Bir de makinenizi fişten çekmeyi unutmayın ne olur ne olmaz.
 
Merhaba, en az 1 ay kadar evimden ayrılıyorum, bu süre boyunca espresso makinem(lelit marax, hx kazanlı) kullanılmayacak, makinenin 1 ay boyunca kullanılmayacak olması herhangi bir soruna neden olur mu? Özel bi hazırlık yapmam gerekir mi?
Bu yıl 2-3 ay kullanılmayacak şekilde bırakmak zorunda kaldım, genelde çıkmadan önce kazan içindeki suyu makineyi kapatıp(sıcak su vanasindan) olabildiğince boşaltıyorum, ama sanırım yine de içinde bir miktar su kalıyordur diye düşünüyorum. Döndüğümde de kazana komple su çekip tekrar boşaltıp ondan sonra kullanıyorum. Ben yabancı forumlardan böyle okumuştum zamanında(nedenini araştırmadan) ama makine ve kazanın sağlığı açısından içinde su bırakmakla, bırakmamak arasında bir fark olur mu ondan emin değilim.
 
  • Like
Tepkiler: abc
Çok soğuk bir iklimde değilseniz, çok soğuk bir iklime doğru makine herhangi bir yolculuk yapmayacaksa içinde su bırakmanızda bu kadar sürelerde bir sakınca olmaz. Yine de aylarca bekleyecekse ve makinenizin manuel tahliye özelliği / kazana manuel ulaşımınız varsa en sağlıklı tahliye yöntemi budur. Geri dönüşte tekrar ilk günkü gibi priming yaparak çalıştırırsınız. Rutin tüm diğer kontrolleri(conta, e61 kam, yağ vb) yapmayı da ihmal etmeyin. :)
 
Geri
Üst