• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Bialetti moka pot ve bulaşık makinesi

İsim
Ümit
Herkese selamlar
Forumun yeni üyesiyim :)

Maalesef hüzünlü bir hikayeyle başlamak istiyorum. Eşim bialetti mukka moka potumuzu iyi birşey yaptığını düşünerek 2 yıl önce bulaşık makinesine attı. Tabi sonuç doğal olarak tam bir felaket
İngilizce kaynaklarda birşey bulamadım. 2 yıldır evde kaplaması bozulmuş olarak yatıyor moka pot
Süt köpürtebildiği için ucuz bir moka pot değil. Yenisini almak bu dönemde pek mümkün görünmüyor.
Atmaya da içim el vermiyor. Bu kaplamayı düzeltmek mümkün mü? Böyle tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim :)

Felaketten kastınızı anlayamadım ama moka potunuz alüminyumsa ve karardıysa ovma teli ile ovup tekrar parlak hale getirebilirsiniz.

Sirkede bir süre bekletip bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovabilirsiniz. Böylece zamanla rengi düzelir, estetik olarak canınızı sıkmaz ama alüminyum kaplama hasar görmüş sonuçta ve kullanmanız uzun vadede sağlık problemi yaşamanıza neden olabilir. Bialetti moka pot satan bir firma ile yazışma yapma şansınız oldu mu? Kaplamanın nasıl yeniden yapılabileceği konusunda belki destek olurlar size.

Aslında temel endişem sağlık
O yüzden kaplamayı yeniletmeyi sordum
Biraz araştırdım. Bu konuda pubmed'de bir araştırma buldum
Araştırmanın sonuç kısmını yapıştırıyorum:

"In a systematic study of aluminum drinking bottles, it has been shown that drinking a mixture of apple juice and mineral water in an aluminum bottle may reach 86.6% of the total weekly intake (TWI) for adults, and drinking tea from an aluminum bottle may exceed the TWI (145%) for a child weighing 15 kg. In contrast, preparing coffee in an aluminum moka pot results in a maximum of 4% to TWI, if an average of 3.17 L coffee is consumed per week, even if the pots are washed in the dishwasher, against the explicit instructions of the manufacturer."

Moka pot bulaşık makinesinde yıkanınca aleminyum tüketimi belirgin artıyor. Fakat gene de haftalık aleminyum tüketiminin %4üne denk geliyor

Screenshot_20201115-112657_Opera.jpg

Son düzenleme:
Herkese selamlar

Maalesef hüzünlü bir hikayeyle başlamak istiyorum. Eşim bialetti mukka moka potumuzu iyi birşey yaptığını düşünerek 2 yıl önce bulaşık makinesine attı. Tabi sonuç doğal olarak tam bir felaket
İngilizce kaynaklarda birşey bulamadım. 2 yıldır evde kaplaması bozulmuş olarak yatıyor moka pot
Süt köpürtebildiği için ucuz bir moka pot değil. Yenisini almak bu dönemde pek mümkün görünmüyor.
Atmaya da içim el vermiyor. Bu kaplamayı düzeltmek mümkün mü? Böyle tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim :)
selamlar, an itibarıyla bir bulaşık makinesi faciası da benim başıma hasıl oldu maalesef. ALESSİ marka potum eşim tarafından bulaşık makinasında hunharca yıkanması neticesinde kapkara şekilde çöp kutusunu boyladı bir anlık sinirim ile :/ şuan pot u çıkardım ve alüminyum eloksal kaplama için biraz araştırma yapıp Manisa da bulmaya çalışacağım. Sıradan bir pot da değil Michele de Lucchi tarafından özel olarak tasarlanmış bir pot ve italyadan özel sipariş ile gelmişti. bugün sipariş etsem en erken 15 gün de geleceğini söylüyor site Amerikadan. :( fiyat olarak ta epey pahalı olduğu için bir çözüm yolu bulmaya çalışacağım. yıllardır kullandığım potumun linki de aşağıda arkadaşlar :((

Karbonat + limon suyu karışımıyla, limon kabuğu ile ovalayın. Ben hamur karıştırıcısını makineye attıktan sonra bu faciayı yaşadım ve böyle çözdüm. Bilgiyi de bir iyilik meleğinden aldığımı ifade edeyim ki intihale girmesin, muhteşem insanın kulakları çınlasın :)

Karbonat + limon suyu karışımıyla, limon kabuğu ile ovalayın. Ben hamur karıştırıcısını makineye attıktan sonra bu faciayı yaşadım ve böyle çözdüm. Bilgiyi de bir iyilik meleğinden aldığımı ifade edeyim ki intihale girmesin, muhteşem insanın kulakları çınlasın :)
Bu yaptığınız sadece görsele hitap eder ve sağlık açısından çok zararlıdır. Benim bildiğim metal olan gıda alet ve gereçlerinin %90'ı paslanmaz olmalıdır. Alüminyum da eloksal kaplama yapılmalıdır diye biliyorum.

Bu yaptığınız sadece görsele hitap eder ve sağlık açısından çok zararlıdır. Benim bildiğim metal olan gıda alet ve gereçlerinin %90'ı paslanmaz olmalıdır. Alüminyum da eloksal kaplama yapılmalıdır diye biliyorum.
Kalıntı olup olmadığını psikopat gibi her kullanım öncesi kontrol ediyorum ama elbette mikron büyüklüğünde bir kalıntı varsa gözle görmek imkânsızlaşır. Bu eloksal kaplamayı öyle parça başı yaptırabilir miyiz ki acaba? 😊

Alüminyum oksit suda çözünmeyen madde olduğu için biraz kararmasına müsaade ederek, daha sonra ovmadan, aşındırmadan kullanılmalı diye biliyorum. Bu yüzden sadece suyla yıkanması önerilmiştir.

Son düzenleme:
Kalıntı olup olmadığını psikopat gibi her kullanım öncesi kontrol ediyorum ama elbette mikron büyüklüğünde bir kalıntı varsa gözle görmek imkânsızlaşır. Bu eloksal kaplamayı öyle parça başı yaptırabilir miyiz ki acaba? 😊
Alüminyumun insan sağlığına risklerini azaltsa da eloksalın da gıdaya uygun olan ve olmayan tipleri var. Dolayısıyla eloksal yaptırsanız bile (parça başı yaptırmanız neredeyse imkansız) hangi yöntemle yapıldığını bilmeniz lazım vs.

Alüminyumun da insan sağlığına etkileri çok tartışmalı bir konu. Uzun vadede Alzheimer, kanser, karaciğer hastalıkları vs. 'ye yol açtığı konusunda araştırmalar var. Bunun tam tersi sağlıklı bir insana bilinen bir direkt etkisi olmadığıyla ilgili de raporlar var. Dolayısıyla ben olsam bu tip gıdayla ilgili konularda değil dışarıdan bireysel kaplama yaptırmak, direkt alüminyumu kullanmaktan bile kaçınırdım.

İçtiğimiz suda bile alüminyum bulunabilir ancak yüksek dozda maruz kalmayla ilgili (alüminyum folyonun bile zararlı olduğunu söyleyen çok) net bir şey söylenemiyor.

İmkan varsa Moka Pot'un bile çelik versiyonunu almak gerek.

Yıllar önce güzelim biallettimi çaycımız temizlemek için çamaşır suyuna basmıştı sağolsun.Abi tertemiz oldu bak senin alet diye getirmişti.

buradaki temel problem ısıya maruz kalması sonucunda alüminyumun etkileşime girmesi. Zaten moka potun ve alüminyum folyonun sağlığa zararlı olma durumu da burada başlıyor. Yukarıdaki araştırma sonucunda da bahsedilen husus bunu destekleyecek nitelikte. Benim başıma da geldi bu arada benzer durum. ayrıca yukarıda belirtilen asidik temelli çözümler de gözle görülmeyecek hatta kısmen de görülebilir derecede ürünün yüzeyini tahrip ediyor ki bu durumda subtract yüzeyini arttırdığı için hammaddenin daha çok suyla buluşmasını ve etkileşime girmesini sağlıyor. işin özü kullanmamak daha mantıklı olur diye değerlendiriyorum.

Alüminyumun insan sağlığına risklerini azaltsa da eloksalın da gıdaya uygun olan ve olmayan tipleri var. Dolayısıyla eloksal yaptırsanız bile (parça başı yaptırmanız neredeyse imkansız) hangi yöntemle yapıldığını bilmeniz lazım vs.

Alüminyumun da insan sağlığına etkileri çok tartışmalı bir konu. Uzun vadede Alzheimer, kanser, karaciğer hastalıkları vs. 'ye yol açtığı konusunda araştırmalar var. Bunun tam tersi sağlıklı bir insana bilinen bir direkt etkisi olmadığıyla ilgili de raporlar var. Dolayısıyla ben olsam bu tip gıdayla ilgili konularda değil dışarıdan bireysel kaplama yaptırmak, direkt alüminyumu kullanmaktan bile kaçınırdım.

İçtiğimiz suda bile alüminyum bulunabilir ancak yüksek dozda maruz kalmayla ilgili (alüminyum folyonun bile zararlı olduğunu söyleyen çok) net bir şey söylenemiyor.

İmkan varsa Moka Pot'un bile çelik versiyonunu almak gerek.
Doğrudan ısıya maruz kalmayan ve gıdanın çok kısa bir süre içinde bulunduğu alüminyum gövdeli kahve değirmenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Herkese selamlar

Merhabalar acaba son durum nedir düzeltebildiniz mi bende de aynı ürün var aynı problem oldu.Yardımcı olursanız sevinirm

Items needed:
Cream of Tartar
Dish Soap & Scrubber
Toothbrush
Polishing Cloth, simple cotton cloth

Böyle bir şey var belki işinize yarayabilir?
Çok teşekkürler. Fakat işlemin sağlık açısından zararı olup olmayacağını bilmiyorum.
Esasen beni kaplamanın onarımından uzak tutan sebeplerden biri de bu. Aleminyumdan uzak kalmak en iyisi gibi.
Belki ilerde çelik moka pota bir işlem uygulatıp bialetti mukkanın tıpasını takılabilir hale getirebilirim

Geri