• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Bialetti moka pot ve bulaşık makinesi

İsim
Ümit
Daha fazla  
İsim
Ümit
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Hario switch immersion, V60 seramik, kruve elek, Ikea moka pot, bialetti mukka, hario woodneck, hario Kasuya dripper
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bornova
Herkese selamlar
Forumun yeni üyesiyim :)

Maalesef hüzünlü bir hikayeyle başlamak istiyorum. Eşim bialetti mukka moka potumuzu iyi birşey yaptığını düşünerek 2 yıl önce bulaşık makinesine attı. Tabi sonuç doğal olarak tam bir felaket
İngilizce kaynaklarda birşey bulamadım. 2 yıldır evde kaplaması bozulmuş olarak yatıyor moka pot
Süt köpürtebildiği için ucuz bir moka pot değil. Yenisini almak bu dönemde pek mümkün görünmüyor.
Atmaya da içim el vermiyor. Bu kaplamayı düzeltmek mümkün mü? Böyle tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim :)

fottoguz

Yeni Üye
İsim
A. Oğuzhan Akkaş
Daha fazla  
İsim
A. Oğuzhan Akkaş
Felaketten kastınızı anlayamadım ama moka potunuz alüminyumsa ve karardıysa ovma teli ile ovup tekrar parlak hale getirebilirsiniz.

presto

Üye
Beyaz sirke içinde bekleterek hafifçe ovmak işe yarayabilir. 8 saat kadar bekletilmesini öneririm.
Çelik moka pot için 1 saat kadar bekletetek denedim. Ocakta unutulmuş, kararmıştı. %90 temizlendi diyebilirim.

Avare

İyi Bilinen Üye
İsim
Sinem
Daha fazla  
İsim
Sinem
Değirmen
Comandante C40, Severin KM 3873, Sözen
Ekipmanlar
Hario V60 02, Origami Dripper M, LillyDrip, Soy Cezve G4, Bodum French Press, Ikea Rädig Moka Pot
Kahve Arkadaşlığı İl
Çanakkale
Sirkede bir süre bekletip bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovabilirsiniz. Böylece zamanla rengi düzelir, estetik olarak canınızı sıkmaz ama alüminyum kaplama hasar görmüş sonuçta ve kullanmanız uzun vadede sağlık problemi yaşamanıza neden olabilir. Bialetti moka pot satan bir firma ile yazışma yapma şansınız oldu mu? Kaplamanın nasıl yeniden yapılabileceği konusunda belki destek olurlar size.

İsim
Ümit
Daha fazla  
İsim
Ümit
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Hario switch immersion, V60 seramik, kruve elek, Ikea moka pot, bialetti mukka, hario woodneck, hario Kasuya dripper
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İzmir
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bornova
Aslında temel endişem sağlık
O yüzden kaplamayı yeniletmeyi sordum
Biraz araştırdım. Bu konuda pubmed'de bir araştırma buldum
Araştırmanın sonuç kısmını yapıştırıyorum:

"In a systematic study of aluminum drinking bottles, it has been shown that drinking a mixture of apple juice and mineral water in an aluminum bottle may reach 86.6% of the total weekly intake (TWI) for adults, and drinking tea from an aluminum bottle may exceed the TWI (145%) for a child weighing 15 kg. In contrast, preparing coffee in an aluminum moka pot results in a maximum of 4% to TWI, if an average of 3.17 L coffee is consumed per week, even if the pots are washed in the dishwasher, against the explicit instructions of the manufacturer."

Moka pot bulaşık makinesinde yıkanınca aleminyum tüketimi belirgin artıyor. Fakat gene de haftalık aleminyum tüketiminin %4üne denk geliyor

Screenshot_20201115-112657_Opera.jpg

Son düzenleme: