• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

beş #3 | beş farklı kahve | kitap | film tavsiyeleri

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Comandante c40 Nitro Blade, Baratza Encore
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
Gününüz güzel olsun.

Günlük içtiğim kahveleri, demleme yöntemleri ve reçeteleriyle beraber paylaştığım, kahvemi içerken izlediğim filmler, okuduğum kitaplar hakkında konuştuğum bir format oluşturdum: “beş”

Önceki bölümlerle birlikte, yeni bölümlerini de bu başlık altında paylaşacağım artık. Keyifli izlemeler diliyorum.

Sizin de bu beş kahveden tükettikleriniz varsa, reçetelerinizi paylaşırsanız çekirdekleri farklı şekillerde deneme şansımız olabilir.

“beş"in üçüncü bölümüne özel Elele Atölye'nin Ay'ın formundan esinlenerek tasarladığı "Moon Cup" bardaklarıyla, bilim kurgu filmleri izliyoruz.

1. GÜN

Kahve: Coffeerem | Dark Ceremony
Demleme Yöntemi: Kalita 185
Reçete:
30 gr. kahve/600 ml su
Öğütme: Baratza Encore | 22. ayar
Blooming evresi: 90 ml | 30 saniye
İkinci döküş: 400 ml. | 20 saniye
Üçüncü(son) döküş: 600 ml (2.40 dk.)
Sonuç: 3 dakika 4 saniye

Film: Oblivion

Kitap: Albert Camus | Sisifos Söyleni

2. GÜN

Kahve: Kahverengi Roastery | Magic Blend
Demleme Yöntemi: Moka Pot
Öğütme: Baratza Encore | 9. ayar

Film: Arrival

Kitap: Dilek Türker | Avucumda Çimen İzi

Moon Cup”ların dokusunu çok sevdim. Eldeki hissiyatı ve yarattığı içim keyfi, hoşuma gitti. Ay’ın yüzeyini örnek alan tasarımın, büyük oyuntuları, tutma kolaylığı da sağlıyor.

3. GÜN

Kahve: Coffeerem | Burundi Matraco Businde
Demleme Yöntemi: V60
Reçete:
40 gr. kahve/600 ml
Öğütme: Baratza Encore | 23. ayar
Blooming evresi: 100 ml. su | 40 saniye
İkinci evre: 400 ml ile 20 saniye
Döküşüm, üç kerede bitti ve 3 dakika 42 saniyede kahve demlenmişti.

Film: IO

Kitap: Ayfer Tunç | Dünya Ağrısı

4. GÜN

Kahve: William’s Roastery | Etiyopya Acacia
Reçete:
30 gr. kahve/600 ml su
Öğütme: Baratza | 22. ayar
Blooming evresi: 90 ml su | 30 saniye
İkinci evre: 270 ml su | 20 saniye
Üçüncü evre: 500 ml
Dördüncü(son) evre: 600 ml

Film: Space Between Us

Kitap: Sinan Sülün | Kırlangıç Dönümü

5. GÜN

Kahve: Coffeerem | Etiyopya Sidamo
Reçete:
40 gr./600 ml su
Bu demlememi beş evrede tamamladım ve 80-160-300-500-600 gram sırasını izledim. 3 dakika 14 saniyede demlemem bitmişti. Bir tık daha kalın öğütmeye müsait bir reçete…

Film: The 5th Wave

Kitap: Murat Gülsoy | Öyle Güzel Bir Yer Ki

Moon Cup tasarımlarını ve Elele atölyenin diğer tasarımlarını şuradan inceleyebilirsiniz: https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=eleleatolye

Elele Atölye Instagram: https://instagram.com/eleleatolye?igshid=1a4fco5qoya8f

Ertuğrul Koçlar Instagram: https://www.instagram.com/ertugrulkoclar/?hl=tr

Kanalımdaki diğer formatlarımdan haberdar olmak için abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCuElJkHAPuI7E12qs5UE3cQ?sub_confirmation=1

melih ismail

İyi Bilinen Üye
Gününüz güzel olsun.

Günlük içtiğim kahveleri, demleme yöntemleri ve reçeteleriyle beraber paylaştığım, kahvemi içerken izlediğim filmler, okuduğum kitaplar hakkında konuştuğum bir format oluşturdum: “beş”

Önceki bölümlerle birlikte, yeni bölümlerini de bu başlık altında paylaşacağım artık. Keyifli izlemeler diliyorum.

Sizin de bu beş kahveden tükettikleriniz varsa, reçetelerinizi paylaşırsanız çekirdekleri farklı şekillerde deneme şansımız olabilir.

“beş"in üçüncü bölümüne özel Elele Atölye'nin Ay'ın formundan esinlenerek tasarladığı "Moon Cup" bardaklarıyla, bilim kurgu filmleri izliyoruz.

1. GÜN

Kahve: Coffeerem | Dark Ceremony
Demleme Yöntemi: Kalita 185
Reçete:
30 gr. kahve/600 ml su
Blooming evresi: 90 ml | 30 saniye
İkinci döküş: 400 ml. | 20 saniye
Üçüncü(son) döküş: 600 ml (2.40 dk.)
Sonuç: 3 dakika 4 saniye

Film: Oblivion

Kitap: Albert Camus | Sisifos Söyleni

2. GÜN

Kahve: Kahverengi Roastery | Magic Blend
Demleme Yöntemi: Moka Pot
Öğütme: Baratza Encore | 9. ayar

Film: Arrival

Kitap: Dilek Türker | Avucumda Çimen İzi

Moon Cup”ların dokusunu çok sevdim. Eldeki hissiyatı ve yarattığı içim keyfi, hoşuma gitti. Ay’ın yüzeyini örnek alan tasarımın, büyük oyuntuları, tutma kolaylığı da sağlıyor.

3. GÜN

Kahve: Coffeerem | Burundi Matraco Businde
Demleme Yöntemi: V60
Reçete:
40 gr. kahve/600 ml
Öğütme: Baratza Encore | 23. ayar
Blooming evresi: 100 ml. su | 40 saniye
İkinci evre: 400 ml ile 20 saniye
Döküşüm, üç kerede bitti ve 3 dakika 42 saniyede kahve demlenmişti.

Film: IO

Kitap: Ayfer Tunç | Dünya Ağrısı

4. GÜN

Kahve: William’s Roastery | Etiyopya Acacia
Reçete:
30 gr. kahve/600 ml su
Öğütme: Baratza | 22. ayar
Blooming evresi: 90 ml su | 30 saniye
İkinci evre: 270 ml su | 20 saniye
Üçüncü evre: 500 ml
Dördüncü(son) evre: 600 ml

Film: Space Between Us

Kitap: Sinan Sülün | Kırlangıç Dönümü

5. GÜN

Kahve: Coffeerem | Etiyopya Sidamo
Reçete:
40 gr./600 ml su
Bu demlememi beş evrede tamamladım ve 80-160-300-500-600 gram sırasını izledim. 3 dakika 14 saniyede demlemem bitmişti. Bir tık daha kalın öğütmeye müsait bir reçete…

Film: The 5th Wave

Kitap: Murat Gülsoy | Öyle Güzel Bir Yer Ki

Moon Cup tasarımlarını ve Elele atölyenin diğer tasarımlarını şuradan inceleyebilirsiniz: https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=eleleatolye

Elele Atölye Instagram: https://instagram.com/eleleatolye?igshid=1a4fco5qoya8f

Ertuğrul Koçlar Instagram: https://www.instagram.com/ertugrulkoclar/?hl=tr

Kanalımdaki diğer formatlarımdan haberdar olmak için abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCuElJkHAPuI7E12qs5UE3cQ?sub_confirmation=1
öğütümler pour over için yüksek değil mi acaba daha önce youtube üzerinden konuşmuştuk 14-18 arası kullanıyorum baratza encore için demiştiniz .kalibrasyon mu yaptınız ?

mySİZ

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Cmd
Ekipmanlar
F.Stagg EKG, Hario V60 ve Switch İmmersion, Soy Cezve, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Malatya
Kahve firmalarını çeşitlendirmek, çalışmanızı bir tık daha nitelikli hale getirebilirdi. İyi bir 5'leme olmamış bana göre.

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Ekipmanlar
Hario V60 02, French Press, Delter Press, Kalita Wave 185, Chemex 3 Cup, Konchero Isı Ayarlı Kettle
öğütümler pour over için yüksek değil mi acaba daha önce youtube üzerinden konuşmuştuk 14-18 arası kullanıyorum baratza encore için demiştiniz .kalibrasyon mu yaptınız ?
Evet, ana kalibrasyon ayarını değiştirdim. Her üç ayarda da denemeler yapıyorum. Detaylı bir video çekeceğim onun hakkında da.

ertugrulk

Aktif Üye
İsim
Ertuğrul Koçlar
Daha fazla  
İsim
Ertuğrul Koçlar
Değirmen
Ekipmanlar
Kahve firmalarını çeşitlendirmek, çalışmanızı bir tık daha nitelikli hale getirebilirdi. İyi bir 5'leme olmamış bana göre.
Kahve firmalarını çeşitlendirmeyi ve beş güne beş farklı markayı ben de çok istiyorum fakat kargoda alt sınır koyan firmalardan tek çekirdek sepete eklediğimde minimum 7₺ kargo masrafı ekleniyor. Beş ayrı firmadan tek çekirdek alındığında minimum 35₺ kargo parası vermiş oluyorum, bu da 150-200 gr. çekirdek alınabilecek bir tutar ve haliyle kargoya vermektense o alt sınırı geçip tek firmadan almayı tercih ediyorum. Ama yorumunuzu değerlendireceğim ve bir çözüm düşüneceğim. Sonraki bölümlerde daha iyi bir video izlemiş olursunuz umarım. Eleştiriniz için teşekkür ederim.