• Şubat Kahve Kulübü Toplu Alım Anketi
    Sevgili Ziyaretçi Şubat ayı Kahve Kulübü ortak alım firmasını belirlemek için anketimiz başladı, detayları bu konudan öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı ve Instagram adresimizden bizi takip etmeyi unutmayın.

"Bean to Bar" çikolata akımı

kahvetrip

İyi Bilinen Üye
Micro Roastery mantığına benzer şekilde "bean to bar" (çekirdekten çikolataya) fermente olmuş çiğ kakao çekirdeklerinin üretici tarafından temin edilmesi, kavrulması, yarılması, elenmesi ve nihayetinde çikolataya dönüştürülmesini içeriyor. Aynı 3. nesil kahve gibi tüm süreçler üretici tarafından kontrol ediliyor ve sürecin tamamen şeffaf olması gerekiyor. Sonuç aynı nitelikli kahve gibi kompleks, zarif ve aromatik olabiliyor. Ben ilk defa Fransa'da denemiştim, alıştığımız çikolatadan daha yabani, daha az tatlı ama etkileyici bir lezzetti.

IMG_8390_Original.jpg

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut G1 ve Timemore Chestnut C1
Ekipmanlar
V60-V60 İmmersion-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso-Beko 2170 Espresso Makinası
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi
Türkiyedede Benzer oluşumların Çikolatalarını denedim Ama Yurtdışındaki kaliteye göre ciddi bir fark var yani açıkcası çok yüksek rakamlar istenip karşılıgı verilemiyor o yüzden yurtdışına giden gelen tanıdıklarım ve çevredeki arkadaşlara getirtiyorum böyle çikolataları kat ve kat ucuza geliyor çünkü :)

Metehan

İyi Bilinen Üye
Merakla takip ettiğim bir akım, podisi çikolatayı deneyerek tanıştım bu akımla. Denemeye değer. Kakao'da kahve çekirdeği gibi kavurumdan ve bölgesinden kaynaklı tatlar notalar çıkarabiliyor. Önümüzdeki yıllarda 3.nesil kahvecilik gibi bir akıma dönüşeceğini düşünüyorum. Böyle düşündüğüm bir diğer akım ise ekşi mayalı ekmekçilik.

puspus

İyi Bilinen Üye
İsim
Yücel
Daha fazla  
İsim
Yücel
Espresso Makinesi
BFC Ela Junior
Değirmen
Mazzer Mini, Eureka Specilieta, Timemore Chesnut G1
Ekipmanlar
V60,Güralita,Delter, Chemex, Mokapot
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ümraniye
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Ümraniye-Dudullu
Şeker tuketmeyen biri olarak sevdiğim bir oluşum. Ama ülkemizde şu an bean to bar değil de kuvertur to bar daha hakim, dolayısıyla yine hazir çikolata mantığında.

Ülkemizdeki ilk bean to bar çikolata dükkanı:

Ender bey işini ciddiyetle ve severek yapan birisi ve gerçekten bean to bar çikolata imalatçısı. Sevenler için takip tavsiyemdir.

Giray

Üye
Daha fazla  
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Sancaktepe. Çekmeköy.
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Fatih. İstanbul Üniversitesi çevresi.
Şeker tuketmeyen biri olarak sevdiğim bir oluşum. Ama ülkemizde şu an bean to bar değil de kuvertur to bar daha hakim, dolayısıyla yine hazir çikolata mantığında.

Ülkemizdeki ilk bean to bar çikolata dükkanı:

Ender bey işini ciddiyetle ve severek yapan birisi ve gerçekten bean to bar çikolata imalatçısı. Sevenler için takip tavsiyemdir.
Son zamanlarda buranın adını sıkça duyar olmuştum, alıp denemek farz oldu artık 😄, bakalım neymiş bu "bean to bar" çikolata akımı..
Siparişim gelince deneyimleri burdan paylaşacağım.

HaLiL

İyi Bilinen Üye
İsim
İbrahim Halil
Daha fazla  
İsim
İbrahim Halil
Değirmen
C40
Ekipmanlar
Kalita 155, Delter Press, V60, Espro, Stagg Ekg
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Gaziantep
Kulüp olarak deneme (indirim :) )listesine alınabilir mi acaba @Metehan?

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hario V60, Kalita Wave 185, Aeropress, Fellow Stagg EKG
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Herkese merhaba, Türkiye'de maalesef yüksek kalitede artisan ürün bulamadığım için çikolata ile oldukça vakit geçirdim, 4 yıl boyunca evde kendime ve çevreme üretim yaptım. Bean to bar mantığında değil ancak bulunabilecek en iyi hammaddeler ile çalışıyordum (cuvertür, taze vanilya vb.). Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika, Almanya, Amerika, İngiltere ağırlıklı olmak üzere belki 100 ün üzerinde üst düzey çikolata imalatçısının birçok ürünün denedim ve bu konunun en az kahve kadar güzel ve konuşulası olduğunu düşünüyorum. Sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

HaLiL

İyi Bilinen Üye
İsim
İbrahim Halil
Daha fazla  
İsim
İbrahim Halil
Değirmen
C40
Ekipmanlar
Kalita 155, Delter Press, V60, Espro, Stagg Ekg
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Gaziantep
Herkese merhaba, Türkiye'de maalesef yüksek kalitede artisan ürün bulamadığım için çikolata ile oldukça vakit geçirdim, 4 yıl boyunca evde kendime ve çevreme üretim yaptım. Bean to bar mantığında değil ancak bulunabilecek en iyi hammaddeler ile çalışıyordum (cuvertür, taze vanilya vb.). Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika, Almanya, Amerika, İngiltere ağırlıklı olmak üzere belki 100 ün üzerinde üst düzey çikolata imalatçısının birçok ürünün denedim ve bu konunun en az kahve kadar güzel ve konuşulası olduğunu düşünüyorum. Sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.
Güzel bir başlık açıp araştırma, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
*Çikolata Hakkında Her Şey ya da Az Şey:)
-Ham maddeler(kakao, yağ ...)
-Evde Çikolata Yapımı
...

cagrierdogan

İyi Bilinen Üye

Güzel bir başlık açıp araştırma, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
*Çikolata Hakkında Her Şey ya da Az Şey:)
-Ham maddeler(kakao, yağ ...)
-Evde Çikolata Yapımı
...

Evet, sizi çok yormayacaksa kısa bir rehber hazırlayabilirseniz hepimiz istifade ederiz :)

Kdundar

İyi Bilinen Üye
İsim
Korhan Dündar
Daha fazla  
İsim
Korhan Dündar
Değirmen
Comandante C40
Ekipmanlar
Hario V60, Kalita Wave 185, Aeropress, Fellow Stagg EKG
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kartal
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Sancaktepe
Yarın eldeki bilgileri toparlayıp en azından temel bir giriş yapmaya çalışayım.

brsgms

Üye
İsim
Barış
Daha fazla  
İsim
Barış
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Ankara'da bu şekilde üretim veya satışı olan bir yer var mı acaba?

deniz

İyi Bilinen Üye
İsim
deniz
Daha fazla  
İsim
deniz
Espresso Makinesi
arçelik seffa mod
Değirmen
cunill tranquilo sd , lido 3
Ekipmanlar