• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Bazı demlemelerim çok hızlı bitiyor.

Ufuk

Üye
Selamlar herkese,

Bir süredir aklımda olan bir konudan bahsetmek istiyorum. V60 ile demlemelerimde çekirdeğe göre değişmekle birlikte comandante'de 21-25 click arası öğütüm yapıyorum. Çoğu firmanın çekirdeklerinde 21-25 arasında ideal ayarı buluyorum, blooming dahil suyun süzülme süresi de genelde minimum 2:10 max 2:30 civarı bir süre tutuyor. Bu bahsettiğim süre 16 gr kahve 256 gram su ile sabit şartlarda geçerli. ( Normalde demleme şeklim 30 saniye blooming, kalan suyun tamamını döküşüm bittiğinde 1:15'de oluyorum. Kısacası 5gr/saniye hızda döküyorum.) Ve bu demlemelerde sonuç tatmin edici.

Bazı çekirdeklerde ise nedense aynı şartlar altında kronometre 1:50'ye gelmeden demleme bitiyor. Süreyi en azından 2 dakikanın üzerine çıkarmak isteyip öğütümü inceltirsem tad acılaşıyor. O yüzden suyu çok aralıklı dökmeye başlıyorum.

Siz böyle durumlarda ne yapıyorsunuz?

crsfre

Aktif Üye
İsim
Emir
Daha fazla  
İsim
Emir
Değirmen
timemore c2
Ekipmanlar
v60 kütahya, kompresso ,güral kalita
Aynı sorunu ben de yaşadım daha sonra su döküş hızımın biraz fazla olduğunu öğrendim, siz de olabildiğince ince döküm yapmaya çalışabilirsiniz.Bir de eğer 3 seferde döküyorsanız blooming suyunu kahve gramajının 2 katına yakın tutup suyu diğer 2 döküşe saklarsanız biraz daha uzuyor.Şöyle diyeyim.İlk döküşte kahve gramajının iki katı ,daha sonra toplam suyun yarısına gelip en son döküşte tamamlarsanız güzel süreler çıkıyor.Dediğim gibi yaptığınızda blooming 30 sn ,daha sonraki döküş 50 sn lerde bitiyor ve 3. döküşünüze 1.10 gibi başlayıp 1.40 gibi bitiriyorsunuz.Yataktaki su inene kadar 2.20 oluyor bende.

fonder

Aktif Üye
İsim
Fatih Mehmet Önder
Daha fazla  
İsim
Fatih Mehmet Önder
Espresso Makinesi
Lelit Grace
Değirmen
Comandante, Lido 3
Ekipmanlar
V60, Kalita 155, Aeropress, Delterpress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Keçiören
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Çankaya (Birlik mah.)
Bazı kahvelerde bu sorunu ben de yaşadım özellikle de Kalita kullanırken. Öğütüm boyutu da hiç fayda etmemişti. Çareyi suyu parça parça ve yavaş dökmekte buldum.

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Akış hizliysa direkt öğütümü inceltmek bence çok yanliş.Tadından memnunsaniz devam edebilirseniz.Memnun degilseniz dediginiz gibi yavas dokum veya parçalı döküm yapabilirsiniz.Bir diger konu ise rao spin yapabilirsiniz isteseniz de akmaz :)

coffeemaker

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
v60 seramik, v60 İmmersion Switch, French Press, Konchero
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Osmangazi
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Nilüfer
Ben V60 sarı filtre kullanıyorum harionun kutusundan çıkan.22-24 klik c.dante ayarında 18-24 gr da demleme yapıyorum genelde, minimum 6 dk sürüyor. Memnun değilim açıkçası. 40 lı japon alıcaktım ama Togay üstad ın yeni filtrelerini beklemenin daha doğru olacağına karar verdim.

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
Ben V60 sarı filtre kullanıyorum harionun kutusundan çıkan.22-24 klik c.dante ayarında 18-24 gr da demleme yapıyorum genelde, minimum 6 dk sürüyor. Memnun değilim açıkçası. 40 lı japon alıcaktım ama Togay üstad ın yeni filtrelerini beklemenin daha doğru olacağına karar verdim.
Bende de aynisindan var.Timemore 19da 3 dakikayi gecmiyor hic bir kahvem

coffeemaker

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Osmangazi
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Nilüfer

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
@Ufuk
02 kullanıyorsanız kahve miktarı az gibi. Kahve miktarını artırarak süreyi uzatabilirsiniz

Son düzenleme:

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
melodrip veya lilydrip ile mi yoksa. Nasıl yakalıyorsunuz hocam kabaca tarif eder misiniz, bunu aşamadım çünkü
Kullanmiyorum ekstra bir şey.Valla bilmiyorum genelde 17-20 gr kullaniyorum ben nodrac ın dedigi gibi arttirip deneyebilirsiniz.2-3 döküş yapabilirsiniz yavas dökebilirsiniz.Kasuya teknigini uygulayin ya da

coffeemaker

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Osmangazi
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Nilüfer
02 kullanıyorsanız kahve miktarı az gibi. Kahve miktarını artırarak süreyi uzatabilirsiniz
18gr: 300 ml olarak demiyorum Suat hocam genelde. Ama açıkcası ne kadar oynamalar yapsamda bir faydası olmadı.

Kahve ağırlığının iki katı su ekliyorum, 40 sn bekleme. Ardından 100 ml/100ml/100ml toplamda 5-6 dk yı buluyor :😅

hassastartı

İyi Bilinen Üye
İsim
Şükrü
Daha fazla  
İsim
Şükrü
Değirmen
Comandante C40 Nitro Blade
Ekipmanlar
Hario V60 plastik/seramik dripper, Brewista Artisan gooseneck kettle, Delter Coffee Press, Electrolux EKF7800 filtre kahve makinesi, Timemore Black Mirror
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Kayseri
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Kocasinan
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Kocasinan
Minimum 6 dakika inanılmaz bir süreo_O

ytghan

İyi Bilinen Üye
İsim
Emre
18gr: 300 ml olarak demiyorum Suat hocam genelde. Ama açıkcası ne kadar oynamalar yapsamda bir faydası olmadı.

Kahve ağırlığının iki katı su ekliyorum, 40msn bekleme. Ardından 100 ml/100ml/100ml toplamda 5-6 dk yı buluyor :😅
Pardon ya kim kime cevap veriyor kafam karisti.Baslik hizli akiş siz yavaş yazmişsiniz.Ben ekstra bir sey kullanmıyorum.6 dakika cok ekstrem bir süre bence 40 lı alın 1 tane deneyin.Diger filtreler ne zaman gelir bilmiyorum

coffeemaker

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Osmangazi
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Nilüfer
Pardon ya kim kime cevap veriyor kafam karisti.Baslik hizli akiş siz yavaş yazmişsiniz.Ben ekstra bir sey kullanmıyorum.6 dakika cok ekstrem bir süre bence 40 lı alın 1 tane deneyin.Diger filtreler ne zaman gelir bilmiyorum
Benim hatam, Suat Bey'in cevabı sizeymiş. Yanlış oldu kusura bakmayın😅

NoDRaC

İyi Bilinen Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent
Selamlar herkese,

Bir süredir aklımda olan bir konudan bahsetmek istiyorum. V60 ile demlemelerimde çekirdeğe göre değişmekle birlikte comandante'de 21-25 click arası öğütüm yapıyorum. Çoğu firmanın çekirdeklerinde 21-25 arasında ideal ayarı buluyorum, blooming dahil suyun süzülme süresi de genelde minimum 2:10 max 2:30 civarı bir süre tutuyor. Bu bahsettiğim süre 16 gr kahve 256 gram su ile sabit şartlarda geçerli. ( Normalde demleme şeklim 30 saniye blooming, kalan suyun tamamını döküşüm bittiğinde 1:15'de oluyorum. Kısacası 5gr/saniye hızda döküyorum.) Ve bu demlemelerde sonuç tatmin edici.

Bazı çekirdeklerde ise nedense aynı şartlar altında kronometre 1:50'ye gelmeden demleme bitiyor. Süreyi en azından 2 dakikanın üzerine çıkarmak isteyip öğütümü inceltirsem tad acılaşıyor. O yüzden suyu çok aralıklı dökmeye başlıyorum.

Siz böyle durumlarda ne yapıyorsunuz?

V60-02 ile her zaman 15-16 gram demliyorum. Demleme suresini uzatmak istiyorsaniz, calkalanmayi (agitation) arttiracak sekilde dokus yapabilirsiniz.

Bloomingden sonra hafif bir spin yapabilirsiniz. Parcali dokus yapiyorsaniz, parcalardan birinde calkalanma yaratacak sekilde kahve yatagini biraz hareketlendirerek dokebilirsiniz. Ya da diger arkadaslarin onerdigi gibi daha yavas dokerek,dokus bitisini 1:30 - 1:40 gibi yapabilirsiniz.

Lorenzen

İyi Bilinen Üye
ben 100'lü japon filtre kullanırken demleme uzun oluyordu. daha sonra ters çevirip kullanınca normale dönmüştü. fakat 40'lı japon'a geçince tam 2 dakika civarlarında bitiyor. suyu oldukça yavaş ve parçalı döküyorum. ayrıca rao spin yapıyorum. gözlemlediğim kadarıyla rao spin demleme süresini uzatıyor. blooming sonrasında 2 parçalı döküp her döküş sonrası rao spin yapmayı dener misiniz?

KaraSinek

Üye
İsim
Doğukan
Daha fazla  
İsim
Doğukan
Espresso Makinesi
Rocket Appartamento
Değirmen
Eureka Mignon Perfetto & Comandante c40 hand grinder
Ekipmanlar
Technivorm Moccamaster KBG 741, Timemore Black Mirror, Bialetti Mukka Express , Hario V60 , Melitta pour-over
6dk hiç normalde değil. kağıttan 1dk farkettireseniz 5dk olur ki hala çok uzun. elinizdeki filtre ile sürenizi iyileştirecek şekilde tekniğiniz üzerinde iyileştirme yapmaya çalışmalısınız.

coffeemaker

Aktif Üye
İsim
Yunus
Daha fazla  
İsim
Yunus
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bursa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Osmangazi
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Nilüfer
6dk hiç normalde değil. kağıttan 1dk farkettireseniz 5dk olur ki hala çok uzun. elinizdeki filtre ile sürenizi iyileştirecek şekilde tekniğiniz üzerinde iyileştirme yapmaya çalışmalısınız.
Sarı kağıt çok sık tıkanıyor. Farklı teknikler uygulasam da sonuç değişmedi.

Ufuk

Üye
Cevaplarınız için tesekkurler, evet ben de genelde döküşü yavaşlatarak veya aralıklı döküş yaparak süreyi yakalıyorum. Sizlerin ne yaptığını merak etmiştim. Bir de fark ettiğim bir durum, bayat kahveler daha çabuk süzülüyor gibi geldi.