• Haziran Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Haziran ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Tetra N Roastery olarak seçildi. Bu konudan Haziran ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Bambum Ganda - Soğuk Kahve Demleme Sürahisi 1lt (Cold Brew)

aycanata

Üye
Starbucks, Caffe Nero, Caribou gibi yerlerde sık sık içsemde kahve hazırlama konusunda acemi olduğumu öncelikle belirteyim.

Hedefim; market vs her yerde kolayca bulunan öğütülmüş kahvelerle(Jacobs, Tchibo, Kahve Dünyası gibi) kolayca ve ucuz maliyetle soğuk kahve hazırlamak. 1 tane yazlığa 1 tane de eve olmak üzere cold brew sürahisi almak istiyordum. 133TL'ye 1 tane Hario Mizudashi siparişi verdim. Sonra da indirim ve kuponlarla 66TL'ye bir tane de Bambum Taşev Ganda aldım (Ürün çoğu yerde 126TL iken Hepsiburada'da 108 TL'ydi, geçen hafta bir ara fiyatı 80 küsur TL'ye indirim oldu, bende de ayrıca Hepsiburada indirim kuponu olduğu için onu da kullanıp hemen sipariş ettim).

Hiç bir yerde ürün materyali yazmıyordu, umarım plastik çıkmaz diyordum, neyseki ürün cam, kapağı da plastik. Ürün kutusunda, neden yapıldığı, herhangi bir tarif, kılavuz, kullanım-bakım bilgisi(nasıl temizlenir, bulaşık makinesinde yıkanabilir mi) yok. Sadece menşeinin Çin, kapasitesinin de 1lt olduğu yazılı. Dikkatlice baktım filtre delikleri gayet muntazam ve düzenli, sıkıntılı bir durum göremedim.

Soğuk demleme için A101'den 17TL'ye aldığım 250gr Kahve Dünyası (önceden öğütülmüş), kahveyi kullandım.

1/10 orandan 100gr kahve ve 1lt su kullanmak istesem de filtre - süzgeç kısmı sadece 65gr kahve aldı(huniyle döktüm), biraz silkelesem belki biraz daha alırdı. Suyu da 700gr'a yakın döktüm. Muhtemelen kahve ince olduğundan filtre biraz tıkandı, su yavaş aktı, suyu tamamen dökmem neredeyse 10 dakikayı bulmuştur.

Normalde soğuk demleme için kalın öğütüm istendiğinden ben de ince öğütüm kahve kullandığımdan, overextraction denilen hadise olmasın diye demleme için 24 saat değil, 12 saat buzdolabında beklettim.

12 saat sonra tadına baktım, acılık ya da ekşilik yoktu. Sonra biraz soğuk sütle karıştırıp içtim, gayet güzel olmuştu, memnun kaldım. Taze öğütülmüş iyi bir çekirdekle daha da iyi olur elbette.

Filtreyi çıkardıktan sonra kalan kahveyi, sürahiyi yine buzdolabına kaldırdım. İnce öğütülmüş kahve koyduğum için filtreye yapışıp tıkar mı, temizlemesi zor olur mu diye endişelensem de sıcak suya falan ihtiyaç duymadan normal çeşme suyu altında filtre, biraz su tazyiğiyle kolayca temizlendi. Ayrıca filtreden de geçirmedim, çıkan kahve bence gayet temiz ve berraktı.

Kısacası ben memnun kaldım, çıkan kahve güzel, kullanımı ve temizlemesi kolay. Sadece sürahi kapasitesi 1lt olsa da filtre kısmının 65 gr kahve alması(gerçi ilk denememde ben de tam becerememiş olabilirim) biraz can sıkıcı. Birde ben indirim ve kuponla istisnai olarak 66TL'ye mal ettim ama Hario varken buna yakın bir fiyat belirlenmemeli bence.

IMG_2926.jpg
 
Son düzenleme:
Bunu çıkarınca bir de kağit filtreden geçirmek faydalı olur.12 saat boyunca dunyanin en iyi filtessi olsa da tozlar geçiyor kahveye
Yazmayı unutmuşum ayrıca filtreden geçirmek, süzmek gerekir mi diye de endişeleniyordum(bu durumda zaten bunu almaya gerek yok, boşa para vermişiz demek olurdu, kavanozda vs yap geç) ama bence gayet temiz ve berraktı, ihtiyaç duymadım yani.

Benim asıl derdim, market vs her yerde kolayca bulunan öğütülmüş kahvelerle kolayca ve ucuz maliyetle soğuk kahve hazırlamaktı bu amacı geçekleştiriyor çok şükür.
 
Yazmayı unutmuşum ayrıca filtreden geçirmek, süzmek gerekir mi diye de endişeleniyordum(bu durumda zaten bunu almaya gerek yok, boşa para vermişiz demek olurdu, kavanozda vs yap geç) ama bence gayet temiz ve berraktı, ihtiyaç duymadım yani.

Benim asıl derdim, market vs her yerde kolayca bulunan öğütülmüş kahvelerle kolayca ve ucuz maliyetle soğuk kahve hazırlamaktı bu amacı geçekleştiriyor çok şükür.
V60 Filtresi ile dahi süzdügüm soguk kahve kavonozlarının dibinde tozla karşılaşabiliyorum süzmek şart.
 
Bu tarz bir ekipman alıp uzerine suyu yavaşca verecek bir sistem kuramaz miyiz?Bence zor degil boyle bir sistem ama kafa yormak lazim.Harionun boyle bir cold drip ekipmani var ama 400 kusur lira.Bence bu tarz bir urun alip uzerine yavas akis saglayacak bir sistem kurarsak guzel olur.Zira cold drip farkli bir sistem ve cold brewdrn daha farkli oldugunu dusunuyorum
 
Geri
Üst