• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Aylık kahve harcamamız ne kadar? Kahve gerçekten lüks mü?

Aylık kahve için ne kadar harcıyorsunuz?

• 0-250

Oy: 122 38.4%
  • 250-500

Oy: 102 32.1%
  • 500-750

Oy: 48 15.1%
  • 1000-1500

Oy: 31 9.7%
  • 1500 üstü

Oy: 15 4.7%

• Kullanılan toplam oy
    318
Bende böyle bir tablo hazırlıyordum , maliyeti hesaplamak için. Güzel bir çalışma olmuş , herkes kabataslak hesabını yapabilir. Elinize sağlık. Günde 2 bardak(bardak başı 260ml) kahve tüketiyorum genellikle.

Merhabalar,

Kahvenin bir lüks olup olmadığını sürekli tartışıyoruz ve bu hobimiz için ciddi zaman ve aslında bir o kadar da para harcıyoruz. Gün geçtikçe kahve fiyatlarının artması da bunda bir etken.

Oturup düşününce kahve için harcadığımız paralar bazen düşündürücü olabiliyor. Bu yüzden de daha çok sorguluyor ve verdiğimiz paranın karşılığını her fincanda almak istiyoruz.

Bugün kısaca bir hesap yaptım ve sizlerin de yorumlarını merak ediyorum. Ankete de bazı seçenekler koydum.

Ekipman maliyetlerini katmadım :) Onlar da işin içine girerse, sanırım çıkamayız.

En basit bir V60 demleme maliyeti:
  • Demleme Kağıdı tanesi : 0.45 TL (100 lü paket), 0.70 TL (40 lı paket)
  • Kahve 16 gram: 3.2 TL (250 gramı 50 TL olan ortalama bir kahve), 7.70 TL (250 gramı 120 TL ye yurt dışından alınan bir kahve)
  • Su : 0.15 TL -0.40 TL
Düşündüren ve düşündürürken eğlendirmeyen, daha da düşündüren kısmı :)
  • Bir fincan V60 evde demlersek maliyeti 4 TL ile 9 TL arasında oluyor.
  • Günde 3 fincan içiyorsak 12 TL ile 27 TL arasında para harcıyoruz....
  • Ayda 360 TL ile 810 TL..
  • Yılda 4320 TL ile 9720 TL

• Günde 6 fincan içiliyorsa maliyet.... 24 TL ile 54 TL...
  • Ayda 720 TL ile 1620 TL...
  • Yılda 8640 TL ile 19440 TL...
Ben bu maliyeti her seferinde dışarıda içseydim diyerek rasyonalize ediyorum :D

Merhabalar,

Kahvenin bir lüks olup olmadığını sürekli tartışıyoruz ve bu hobimiz için ciddi zaman ve aslında bir o kadar da para harcıyoruz. Gün geçtikçe kahve fiyatlarının artması da bunda bir etken.

Oturup düşününce kahve için harcadığımız paralar bazen düşündürücü olabiliyor. Bu yüzden de daha çok sorguluyor ve verdiğimiz paranın karşılığını her fincanda almak istiyoruz.

Bugün kısaca bir hesap yaptım ve sizlerin de yorumlarını merak ediyorum. Ankete de bazı seçenekler koydum.

Ekipman maliyetlerini katmadım :) İşin bu kısmı biraz yatırım gibi biraz da tamamen bütçeye bağlı. Onlar da işin içine girerse, sanırım çıkamayız.

• Kahve 16 gram: 3.2 TL (250 gramı 50 TL olan ortalama bir kahve), 7.70 TL (250 gramı 120 TL ye yurt dışından alınan bir kahve)

valla bu konulara girersek evden atarlar beni :D malzeme vermeyeyim. Başlığı görmemle ekstre aynı anda geldi. Sanırım bu bana bir mesaj :D.

Notlarımı incelediğimde son 3 ayın ortalamasına baktığım zaman günde ortalama 70 gr kahve demlediğim sonucuna vardım. (Bazen tek, bazen 2 kişilik, bazı günler 3 kişi olduğu da oluyor.) Ayda 2 kg kahve tüketiyorum aşağı yukarı. Yaklaşık kahve çekirdeklerinin kg fiyatı belli. Emek hariç 500 - 750 badındadır sanırım 😬

Bu hesapları uzun zamandır yapıyorum ve ben de dışarıda içseydim ne verecektim durumuyla kıyaslıyorum :) Evet bu iş pahalı, giderek daha da pahalanacak orası kesin... Bu sadece kurdan filan kaynaklanmıyor, o sadece bir boyutu... Nitelikli kahveler yani 80+(bu puanlar da ticari bir roketleme(!) aracı haline geldi!) olarak nitelenen kahvelerin üretim alanları da giderek azalıyor, diğer taraftan yetiştirme, işleme, tedarik gibi maliyetler ise giderek artıyor... İşin deneysel kısmına hiç girmiyorum :) Ayrıca kavurma da artizan bir iş kolu haline geldi, paket tasarımı vs vs vs... Ekipmana da girmedim, dikkatinizi çekerim :)) Kısacası belki de bir süre sonra bu kahvelere hiç ulaşamayacağız, sadece parası olanlar ulaşacak, bkz. Gardelli'nin premium rarities serisine, IGde görüyorum sadece petrol zengini Arap Ülkelerinden insanlar içiyor :))

O nedenle bugünlerin tadını çıkarın diyorum ;)

Ekipmanı saymazsak şu an hesaplarsam 30 kuruş japon filtre. her bardakta 20 gram kahve de ortalama 4 lira civarına geliyor. 4.30 direkt kahve ve filtreye. Su 30 kuruş desek 4.60 daha bunun elektriği var ama neyse. Aylardır günde 3-4 bardak içiyoruuum derken neyse bu hesap burada bitsin.

Ben her gün işe gitmeden önce bir bardak içiyorum. Eşim, kızım ve oğlum sabah birer, akşam üstü birer bardak dersek günlük 7 bardak, ortalama 30 lira, izinli olduğum pazartesi günleri benim dört, beş bardağı buluyor. Aylık minumum 1000 lira. Bir de aramıza yeni katılan Espresso makinası ile bu miktarı çok rahat aşıyoruz. Oğlum sigortacı, işlerini evde takip ediyor. Kızım yeni mezun ve bu gün yarın işe başlamak üzere. Henüz kahve giderlerini ben karşılıyorum ancak kızımın işe başlamasıyla her ikisini de bu tür giderlere ortak edeceğimden haberleri var.
Hatta bu teklifi onlar bana yaptı. Allahtan kulübümüz var ki, nitelikli kahvelere biraz daha indirimli ulaşma şansımız oluyor. 🧿

Düsturum "Hayat kötü şarap içilmeyecek kadar kısa" . Aynı durum kahve için de geçerli.Keyif aldığım şeylere para harcamayacaksam ben öyle paranın ..... Dolayısyla hesap etmiyorum :)

Açıkçası bu kadar ucuza bu kadar keyif aldığım başka zevkim yok diyebilirim :) iyi bir bardak kahvenin 4-5 lira olduğunu düşündüğümde yerine başka birşey pek koyamıyorum.

Türkiye şartlarında malesef lüks tüketim. 😕

Havalar biraz soğusun kahvenin yanında evde bira yapımına başlamayı düşünüyorum. Umarım o da en az kahve kadar keyifli olur :)
O da güzel ama kit harici ilerletmek isterseniz bi anda zorluğu defalarca kat artıyor ve koku olayı biraz sorun olabilir :)

O da güzel ama kit harici ilerletmek isterseniz bi anda zorluğu defalarca kat artıyor ve koku olayı biraz sorun olabilir :)

Maalesef pek bir bilgim yok bu konuda henüz ama bir başlangıç setiyle başlamayı düşünüyordum. Ama mesela o sette sadece kit gelirken malt özü şerbetçi otu gibi ekstra gereklilikler var onlardan mı bahsediyorsunuz?

Merhabalar,

Ekipman maliyetlerini katmadım :) İşin bu kısmı biraz yatırım gibi biraz da tamamen bütçeye bağlı. Onlar da işin içine girerse, sanırım çıkamayız.

Abi valla günde 6 fincan içen biri hastaneye daha çoğunu bile verebilir bir zaman sonra 😀. Benim bünye ancaK 2 kupa kaldırıyor günde. Ancak dediklerin doğru lakin dışarıda kahve içmek olarak bakamıyoruz ne yazık ki bu iş bir hobiye dönüşmüş vaziyette tüm değişkenlerle istediğimiz gibi oynayarak farklı tadlar çıkartıyoruz Bu kısım işin ayrı zevk veren boyutu.

Böyle hesaplayınca fazla gibi geliyor ama bir de Starbucks'ın kremalı şuruplu zartlı zurtlu 10 kahvesi fiyatına 1 ay kahve içtiğinizi düşünün :)

Geri