• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

Astronomi

selamet

İyi Bilinen Üye
İsim
Gökhan Selamet
Daha fazla  
İsim
Gökhan Selamet
Bir fizikçi olarak zaman buldukça astronomi ile ilgilenirim. Çıplak gözle bir sürü astronomik olay gözlemlenebiliyor. Bir teleskop yada dürbün ile yapılabilecek bir çok aktivite var.

Bir kaç hafta önce neowise kuyruklu yıldızını gözlemledik. Maalesef artık görülemiyor. Zamanında aklıma gelip bu konuyu açmadığım ve bu bilgiyi paylaşamadığım için üzgünüm.

Bu akşam (1 Ağustos 2020) gök yüzünde, Ay Jupiter ve Satürn'ü yanyana göre bilirsiniz. Dün bir çizgi halindelerdi, bu akşam (ve bu aralar) birbirlerine yine yakında bulunacaklar. Ay'ı bulduktan sonra Jupiter ve Satürn'ü bulmak kolay. Jupiter, Venüsten sonra gökyüzünde ki en parlak obje. (Ay ve güneş hariç tabiki).

Ayrıcı gök yüzünde tanımlamak istediğiniz veya bulmak istediğiniz cisimler için telefonda bit çok uygulama var. iOS için ücretsiz "Skyview Lite" kullanıyorum ve tavsiye ederim. Android tarafında da bir sürü alternatif mevcuttur, kullanmadığım için yardımcı olamayacağım.

Eğer fotografçılık ile de ilgileniyorsanız, astronomi sizin için daha da ilgi çekici olabilir.

Leon

Aktif Üye
İsim
Leon
Daha fazla  
İsim
Leon
Android içinde var skyview light ama ben starwalk 2 tercih ediyorum skyview çokça hata verebiliyor, en azından android ayağında.

Takeaway

Aktif Üye
İsim
Engin
Daha fazla  
İsim
Engin
Espresso Makinesi
Arçelik k-3185
Değirmen
Peugeot Kronos
Ekipmanlar
Hario V60-02 , Chemex 3 cup, Knnmaster, French Press
Bende SkyView kullanıyorum. Özellikle 2 yaşındaki kızım ay hastası olduğundan bugün görebilecek mi diye bakıyorum 😃

AnkA

Aktif Üye
İsim
Önder
Daha fazla  
İsim
Önder
Espresso Makinesi
Sage Barista Pro SES878
Değirmen
Comandante ve Timemore Slim
Ekipmanlar
Moccamaster, V60, Aeropress, Delter
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Bakırköy
Tavsiyeniz üzerine indirdim, keyifli bir uygulamaya benziyor. Ücretli olanda ne gibi fazlalıklar var? @selamet

selamet

İyi Bilinen Üye
İsim
Gökhan Selamet
Daha fazla  
İsim
Gökhan Selamet
Tavsiyeniz üzerine indirdim, keyifli bir uygulamaya benziyor. Ücretli olanda ne gibi fazlalıklar var? @selamet

Biraz baktığım kadarı ile daha fazla yıldız, galaksi vs takibi için ücretli opsiyonları var. En yayarlı kısmı astronomik olay habercisi tarzında ki özelliği olabilir. Ama kullanmadığım için net fikrim yada görüşüm yok.

ISS detector uygulaması da var. Üstümüzden ISS geçeceği zaman bildirim veriyor. "Bakın bu uluslararası uzay istasyonu. 400 km yukarımızda. İçinde insanlar yaşıyor." diyerek insanların ilgisini uzaya çekiyorum

ISS de, gökyüzünde ki takip için yapılabilecek güzel etkinliklerden.