• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Ağustos Ayı Aylık Alım Genel Değerlendirme (Probador Colectiva)

Ağustos Ayı Alımında En Beğendiğiniz Probador Kahvesi Hangisiydi?

• Kullanılan toplam oy
    56

Lorenzen

Üye
Alım konusu ve kahvelerin tekil konuları dışında genel değerlendirme için de konu açmayı uygun gördüm.
Alım konusunda oylama ve kavurucu seçimi ön plandayken, kahveler için açılan konularda ise ilgili kahve değerlendirilmesine rağmen karşılaştırma yapılmıyor, yapılsa da ayrı konularda kaynayabiliyor.

Öncelikle organizasyonda emeği geçen forum üyelerine ve kavurucu Probador'a teşekkürlerimi sunarım.

Benim tercih ettiğim paket 150 gr x 5'lik olandı. İçinde Kenya, Guatemala, Kosta Rika, Kongo ve Ruanda kahveleri vardı. Bu kahveleri sıralamam gerekirse:

Guatemala > Ruanda > Kongo > Kenya > Kosta Rika şeklinde sıralayabilirim. Guatemala tam bir sürprizdi benim için. İçimi kadife gibi yumuşacık, boğazımdan akarcasına mideme iner tarzdaydı. Aromalarını da o kadar güzel veriyordu ki tam bir Afrikacı olduğum için haritadan Guatemala'nın yerini kontrol etmem gerekti :)

Ruanda da çok memnun olduğum kahvelerdendi. hatta ilk başta birincim belli diye düşünürken Guatemala arap atı gibi açıldı. Bu kahvede narenciye ve limon tatlarını çok güzel aldım ki bu tatlar dengeli biçimdeyse kahveye çok yakıştığını düşünüyorum.

Kongo'yu ilk demlemem hayal kırıklığı olsa da (hatta patates sorunu var sanıp foruma yazmıştım) ince öğütünce gayet tatminkar sonuç verdi. Sonlara doğru daha da bir sevdim kahveyi. Asiditesi yüksek bir kahveydi yine. Güzel bir deneyim sundu.

Kenya ise belki de pakette yazan "kıpır kıpır" ifadesinden ötürü bende çok iyi etki bırakmadı. Evet kıpır kıpır ama misafirliğe gelen hiperaktif çocuk gibi. Ben kahvede asidite, aroma seven, kahve gibi kahve denilen düz kahvelerden uzak durmaya çalışan biri olarak bu kahve beni aştı. Rahatsızlık verircesine uçlarda olan bir kahveydi adeta.

Kosta Rika ise dümdüz kahve. Yorumlayacak bir şey bile bulamıyorum açıkçası. Kahve işte.

Aylık alım olmasa Guatemala ve Ruanda'ya para ödediğim için mutlu olurdum ve bu kahveleri tekrar tekrar alırdım. Kongo'yu arada bir farklılık olsun diye alabilirdim. Kenya ve Kosta Rika'dan uzak dururdum.

not: Bütün demlemeler CMD 22-21 klik ve V60 ile yapılmıştır.

Eğer böyle bir konunun işe yarar olduğunu düşünüyorsanız genel değerlendirme yapabilirsiniz. Toplu bir şekilde görebilmek, tekrar gözden geçirmek iyi olur diye düşünüyorum.

Ruanda, Guatemala gerçekten iyiydi. Bende Kenya hakkında düşüncelerinize katılıyorum. Kosta rikayı espresso da kullanınca daha bir beğendim sanki bazen düz kahveler işe yarıyor sanırım bende. Ben 5*250 almıştım. Bunlar bitince Kahve stoğum için 1 kg lık ekstra alımımı Guatemala dan yana kullandım. Ben demlemelerim de her kahveyi espresso da mutlaka denedim. V&= da sıcak demledim. Bir de buzla demledim. Öğütücü oolarak Eureka Perfetto ve Hario V60 elektrikli değirmenlerini kullandım. Kongo farklı bir tadı ile ve özellikle buzla demleyince daha bir güzel geldi bana ve eşime onuda sevdik. Genel olarak da kavurmacılarının kahveye göre kavurma yöntemlerini tutturabildiklerini gözlemledik diyebilirim. Herkese Afiyet olsun. Emeği geçene herkese teşekkürler.

Alım konusu ve kahvelerin tekil konuları dışında genel değerlendirme için de konu açmayı uygun gördüm.
Alım konusunda oylama ve kavurucu seçimi ön plandayken, kahveler için açılan konularda ise ilgili kahve değerlendirilmesine rağmen karşılaştırma yapılmıyor, yapılsa da ayrı konularda kaynayabiliyor.

Öncelikle organizasyonda emeği geçen forum üyelerine ve kavurucu Probador'a teşekkürlerimi sunarım.

Benim tercih ettiğim paket 150 gr x 5'lik olandı. İçinde Kenya, Guatemala, Kosta Rika, Kongo ve Ruanda kahveleri vardı. Bu kahveleri sıralamam gerekirse:

Guatemala > Ruanda > Kongo > Kenya > Kosta Rika şeklinde sıralayabilirim. Guatemala tam bir sürprizdi benim için. İçimi kadife gibi yumuşacık, boğazımdan akarcasına mideme iner tarzdaydı. Aromalarını da o kadar güzel veriyordu ki tam bir Afrikacı olduğum için haritadan Guatemala'nın yerini kontrol etmem gerekti :)

Ruanda da çok memnun olduğum kahvelerdendi. hatta ilk başta birincim belli diye düşünürken Guatemala arap atı gibi açıldı. Bu kahvede narenciye ve limon tatlarını çok güzel aldım ki bu tatlar dengeli biçimdeyse kahveye çok yakıştığını düşünüyorum.

Kongo'yu ilk demlemem hayal kırıklığı olsa da (hatta patates sorunu var sanıp foruma yazmıştım) ince öğütünce gayet tatminkar sonuç verdi. Sonlara doğru daha da bir sevdim kahveyi. Asiditesi yüksek bir kahveydi yine. Güzel bir deneyim sundu.

Kenya ise belki de pakette yazan "kıpır kıpır" ifadesinden ötürü bende çok iyi etki bırakmadı. Evet kıpır kıpır ama misafirliğe gelen hiperaktif çocuk gibi. Ben kahvede asidite, aroma seven, kahve gibi kahve denilen düz kahvelerden uzak durmaya çalışan biri olarak bu kahve beni aştı. Rahatsızlık verircesine uçlarda olan bir kahveydi adeta.

Kosta Rika ise dümdüz kahve. Yorumlayacak bir şey bile bulamıyorum açıkçası. Kahve işte.

Aylık alım olmasa Guatemala ve Ruanda'ya para ödediğim için mutlu olurdum ve bu kahveleri tekrar tekrar alırdım. Kongo'yu arada bir farklılık olsun diye alabilirdim. Kenya ve Kosta Rika'dan uzak dururdum.

not: Bütün demlemeler CMD 22-21 klik ve V60 ile yapılmıştır.

Eğer böyle bir konunun işe yarar olduğunu düşünüyorsanız genel değerlendirme yapabilirsiniz. Toplu bir şekilde görebilmek, tekrar gözden geçirmek iyi olur diye düşünüyorum.
Demleme recetenizi de paylasirsaniz birebir aynisini yapmak istiyorum :))

Gayet yerinde ve güzel bir başlık olmuş bu. Kahveleri de kendi aralarında sıralamak aklımda olan bi fikirdi açıkçası. Tek tek kahvelerden bahsetmeden önce genel olarak gördüğüm şey Probador kahveleri Aeropress ile pek hoşuma gitmedi ama v60 ile harika oldular. Herhalde omni kavrum kaynaklı aeropress için öğütüm ayarı vs tutmadı.

Ben bu ayki alımda paket 1 ve paket 2 yi aldım. Genel olarak memnun kaldım kahvelerden. Aralarında en sevdiğim ise kesinlike Utezi Jimbo oldu, bu kahveyi spada'da satıyor oradan da alıp kesinlikle tekrar deneyeceğim. 2 ve 3'e ise Raunda ile Kongoyu koyabilirim. İkisinin de içimi tatlı ve limon aromalarıyla bezeliydi ve çok dengeliydi. Kongo biraz daha ferah bir his bırakırken Ruanda daha dolgun ve doyurucuydu. 4. Sıraya is Kosta rika- Finca Chayote'yi koyacağım. İki pakette de yer aldığı için en fazla bu çekirdeği içtim. Bu çekirdeği 4'e koymamın sebebi ise termosta tadının çok güzel olması :D. Son 1 haftadır işe giderken sabahları termosa 30/500 şeklinde demleyerek götürüyorum ve baya sevdim. Normalde kahveleri termosa demlediğimde tatlılık azalıp asidite çok yükseliyordu ama bu kahve ilginç bir şekilde tatlı kalmayı başardı :). 5. sıraya Guatemala'yı koyuyorum. Forumda gördüğüm kadarıyla bu çekirdeğin espresso performansı çok tatmin ediciymiş. Ben Esporesso olarak hiç içmedim. Filtre'de ise tatlı ama kendini özletecek bir deneyim sunmadı. Ayrıca Aeropress ile güzel sonuç alabildim bu çekirdekten.

Geldik Finca Maria Elena Mikrolot ile Finca El Derrumbo Mikrolot'a. Bu iki çekirdeği sıralamada bir yere koyamıyorum çünkü ikisini de tam olarak çözemedim. Belki de beklentim fazlaydı bu iki çekirdeğe karşı o yüzden çözemedim emin değilim. Kötü ya da iyi diyemiyorum.

Katılıyorum, alım konusu kahveler hakkında genel bir değerlendirme ve kıyaslama açısından böyle bir başlık olması gerekiyordu.
Ben 3×250 gramlık, içinde 1 adet Kostarika ve 2 adet El Salvador kahvesi bulunan paketten satın aldım. İlk açtığım kahve El Salvador Finca Maria Elena oldu ve bu kahveyi beğendim diyebilirim; kremamsı yapısı, asidete ve gövdesi ile gayet keyifli ve dengeli fincanlar tattım. Daha sonra sırasıyla Kostarika Finca Chayote ve El Salvador Finca El Derrumbo kahvelerini denedim; ancak ilkinin aksine bu ikisi tam anlamıyla bir hayal kırıklığı yarattı! Sıcaklığı azaltıp artirdim, su döküşlerini değiştirdim, blomming sahasındaki işlemlerle oynadım vs vs. Ama yok, Hem V60 hem de Aeropresste denememe rağmen her seferinde fincanın sonunu getirmekte zorlandım. Gövde desen yok, asidite desen kötü. Bilemedim, acaba ben mi bir hata yapıyorum diye düşünüyorum ama çekirdek potansiyel de vadetmiyor. Hal böyle olunca, bu alım benim için beklentinin altında kalmış oldu.

Ben de alıma 5x150g seçkisiyle katılmıştım. Sıralamam ise şu şekilde;
Guatemala Waykan > Kosta Rika Finca Chayote > Ruanda Gishamwana > Kenya Uteuzi Jimbo > D.Kongo Mpumbi

- Guatemala Waykan'ı en başta espresso için kullanıyordum cuppingten sonra potansiyelini fark edip V60 demlemeler yaptım, bence oldukça kompleks bir kahve, her yudumda farklı tatlar keşfediyorum, oldukça tatlı ve yumuşak, en sevdiğim kısmı ise kremamsı bir dokusu olması.

- Finca Chayote çok temiz, yormayan bir kahve, soğudukça da güzel bir tatlılık geliyor, bıkmadan içebilirim bunu.

- Ruanda da asiditesi çok belirgin, narenciye notalarının alındığı güzel bir kahve ama bir daha alır mıydım bilmiyorum.

- Uteuzi Jimbo ise fena değil ama beklentilerimi karşılamadı. Kenya kahvelerini çok severim normalde ama bu oldukça ortalama bir Kenyaydı benim için. Belki de beklentilerimi fazla yükselttiğimden sevmedim :)

- Kongo Mpumbi ise tam bir hayal kırıklığı. Espresso, V60, aeropress hiçbir yönteme yakışmadı. Forumda seven birkaç arkadaş olmuş sanırım dilerlerse onlara gönderebilirim lakin paketini bile görünce tadım kaçıyor :D

Sonuç olarak bu 5'li paketten 2 tanesini hiç içmesem de olurdu, ucuza kahve almak, farklı şeyler denemek güzel ama toplu alımın böyle bir dezavantajı var, içmek istemeyeceğiniz kahveler de beraberinde geliyor. Önceden belirlenmiş seçkileri almak yerine istediğimiz çekirdeği seçebileceğimiz toplu alımların artması dileğiyle :)

Genel olarak bütün kahveler belli bir kalitenin üstündeydi. Ben hepsinden memnun kaldım diyebilirim. Favorim sanırım Finca Chayote.
Zaten beğeni sıralamalarının çok farklı olmasından da bu alımda kötü kahve olmadığı çıkarımı yapılabilir.

En çok beğenilen kahve anketi eklesek konuya :)

En çok beğenilen kahve anketi eklesek konuya :)
normal bir ay olsa hemen eklerdim de en çok kahvenin olduğu ayı seçtiniz :)

akşam vaktim olunca toparlayıp ekleyeyim, ya da yardımsever biri alım yapılmış tüm kahveleri yazsın ben anket olarak ekleyeyim. yöneticiler mesajımı değiştirip de ekleyebilirler.

3. Paketten en iyisi bence waykan-guatemala idi . Halu beriti ve serra negra o kadar yükseltmedi beni , waykan daha hoş ve güzel içimli geldi.

Bir Kenya aşığı olarak her türlü torpili yapmama rağmen listemdeki birinciliği Kongo kazandı. Verdiği limonata hissiyatıyla keyifli fincanlar tattırdı.
İkinci sırayı alan Kenya, cupping etkinliğinde kuru koku olarak bebek kusmuğunu andırsada, Vedat Bey’in tesiriyle anlamlandırabildiğim pekmez tadı ile gönlümde taht kurdu.
Karışık kuruyemiş tabağı şeklinde karşıma çıkan Kostarika, ipeksi gövdesiyle listede 3. sırayı aldı.
Soğudukça cevizi andıran tadıyla Guatemala 4. sırayı elde etti.
Pek şans vermediğim için işyerinde filtre kahve makinesinde demlediğim Ruanda, nitelikli kahveyle tanışmamış bir masum arkadaşımızın damarlarına girerek onun da bu dünyaya adım atmasına vesile oldu. Bu yüzden kendisine sonuncu demek istemesem de burada kendine yer buldu.
Bir toplu alım etkinliği benim için bu şekilde geçmiş oldu. Özellikle cupping etkinliği çok faydalı oldu ve dün kronotropta karşılaştığımız Orkun Bey’e bizzat teşekkürlerimi iletmiş olmanın mutluluğunu yaşadım.

Konuya bir anket ekleyebilirsek daha güzel olur sanki?
Ben ilk olarak Guatemalayı açıp hızlıca bitirmiştim. Kötü olmamakla birlikte belki erken açtığım için çok aklımda kalmadı.
Kostarikada beklediğim keskin asiditeyi maalesef alamadım. Karamelize şeker ve limonatamsı aklımda kalmış.
Kalan 3 kahve en beğendiğim kahveler oldu. Ruandada ekşi erik havası güzel bir içimi vardı. Kongo ve Kenya ise asiditeleriyle mest ettiler.
Sıralamam: Kenya>=Kongo>Ruanda>Kostarika?Guatemala

Guatemala, Brezilya, Etiyopya setini almıştım sadece espresso için almıştım filtreyle pek aram yok denemedim o yüzden hepsi espressoda çok iyi sonuçlar verdi favorim guatemala oldu içtikçe içesim geldi espressoyu, etiyopya ise şeftali suyu gibi geliyordu o yüzden eski çekirdeklerle blend yapıp espresso yaptım ve gayet güzeldi şeftali aroması yarıya iniyordu, brezilyada güzeldi klasik espresso tadı veriyordu genel olarak hepsi çok iyi idi emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum not: 15. günden sonra espressoda en güzel tadlara ulaştım

Bu ayki alım için kahve profillerini genel olarak benzer bulduğumu belirtmek istiyorum. Yıkanmış ve asiditesi yüksek kahveler olarak aroma farklarını ön plana koymazsak genel olarak benzer bir tat profilinde gezindiğimiz bir alım oldu ve bu da aslında güzel olan kahvelerin öne çıkmasını zorlaştırdı diye düşünüyorum. Bekledikçe lezzeti daha iyi oturan kahveler ile ben de aylık değerlendirmemi buradan yazmış olayım.

Ruanda
Genel olarak içimi keyifli, kötü bir demlemenin ortaya çıkmadığı ama çok da şaşırtmayan bir deneyim oldu. Narenciye-limon sularında gezinen ama çok da bal tatlılığı olmayan bir kahve.

Kongo
Paketten gelen kokusu beni çok rahatsız etmişti hatta bunu direk birisine yollasam mı diye düşünmeye başlamıştım ama demlemelerde beni çok şaşırttı. Limon ve pekmez ile dolu güzel bir bardak sundu ve favorilerim arasına girdi. Kasuya methodunu özellikle yakıştırdım.

Kosta Rika
Bu ay çok fazla asidik kahve bulundurmam sebebi ile kosta rikayı makinada veya kalita ile demleyerek gövdeyi ön plana almaya çalıştım. Limonata, üzüm aromaları ile beni oldukça memnun etti ve işe giderken yanıma alınanlar listesinde yer buldu kendine :)

Kenya
Beklentim çok yüksek olduğu için olabilir ama klasik bir kenya nyeri ile ruanda gishamwana'nın blendi gibi geldi. Kesinlikle kötü değil ama bilindik kenya tatlarından da çok farklı değildi.

Waykan
Üstteki kahvelerden kendini direkt olarak ayıran yumuşak içimli creamy, floral bir aromaya sahip damağı yormayan güzel bir kahve oldu. Deneme paketinde çok ayrı bir yerde durduğu için de bu kadar sevmiş olabilirim bilmiyorum.

Elena Mikrolot
Bana göre fıstık ezmesi-narenciye karışımı gibi alakasız bir tat kombinasyonuna sahip olsa da içimi oldukça keyifli olan bir kahveydi. Mikrolotlardan da sadece elenayı beğendim, diğerleri asiditesi yüksek ve çok da aromaya sahip olmayan deneyimlerdi benim için. Geçen sefer de probadordan 2 farklı mikrolot denemiştim ve onlardan da hiç güzel sonuçlar çıkmamıştı. Mikrolot için ayrı bir su kullanımı veya demleme methodu gerekiyor olabilir ama benim tercih listemde oldukça aşağıdalar.

Kongo>Kosta Rika>Waykan>Elena>Ruanda=Kenya>Kalan Mikrolotlar

Bu ay da çok keyifli bir alım oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

El salvador ve Kostarika seçkisi olan 3'lü paketi sipariş etmiştim. 20 günlük degassing sürecinden sonra demlemeye başladığım kahvelerden en keyif aldığım El Salvador Fınca El Derrumbo oldu. Tatlılığı ve Narenciye notaları kahvede kendini net olarak hissettirdi. Diğer El salvador vadettikleri bakımından ikinci beğendiğim olurken, Kostarika Chayote de aftertase bakımından iyiydi ve üçüncü oldu. Genel olarak, Probador'un foruma özel sunmuş olduğu fiyat ve buna mukabil performans bağlamında kahveleri, kendi adıma iyi sonuç verdi. Vesile olanlara bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ben Paket 1 - 150 gram ile katıldım. Açıkçası bu ayki kahveler beni mutlu etmedi. Bunun sebebi ise birine çok yakın kahveler olması.

Aylık ortak cupping konusunda da belirtmiştim. Kenya, Ruanda, Kongo limon asiditeli bana göre. Asidite çok yüksek değil ama Limon baskın tat olarak hepsinde. Şahsım adına limonata gibi kahve denilen kahveleri bile sevdiğimi düşünürsek bu konudan aslında tat olarak muzdarip değilim. Kahvelerin birbirine yakın olması konusunu hoşnutsuzluk yarattı.

Guatemala süpriz çıktı. Kompleks ve hafif bir kahve. En mutlu olduğum denebilir.

Costa Rika hakkında yine cuppingte olduğu gibi yorum yapmıyorum. Aslında @Lorenzen kısmen tarif edemediğimi güzel ifade etmiş "dümdüz kahve" diyerek. Yani aynı şekilde kahveye kötü diyemiyorum, içmesi de güzel ama üstüne çok bir şeyde söyleyemiyorum. İçip keyfime bakıyorum diyelim.

Geri