• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Aeropress mi, Delter mı?

Sizce hangisi?

• Aeropress

Oy: 68 63.6%
  • Delter

Oy: 39 36.4%

• Kullanılan toplam oy
    107
M

mimds

Guest
Aeropress'im yok, sadece bir kaç kez aeropressle demlenmiş kahve içtim ve doğrusu pek beğenmedim, sorun sadece bulanık olması da değildi, kahveleri leziz bulmadım... Ancak bir kaç kez içmekle fikir sahibi olduğumu da düşünmüyor, bu kadar yaygın hale gelmiş bir ekipmanın bundan fazlasını yapabileceğine dair kapıyı da açık bırakıyorum... Diğer taraftan Delter ım var ve ufak tefek sorun yaşamış olsam da genel anlamda pratik yoldan leziz kahve yaptığını düşünüyorum... iki ekipmanın farklı demleme yöntemleri olduğunu, farklı prensiplerle çalıştığını, sonuçta farklı özelliklerde kahve demlediklerini de biliyorum (immersiyon, pekolasyon vs vs)

Ancak yine de, özellikle her ikisini de kullanan arkadaşlardan bu ekipmanları, kullanım/temizleme pratikliği/arıza çıkarmadan zamana karşı dayanımı ve tabii ki leziz kahve yapabilmeleri açısından kendi deneyimlerini bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum.... (James Hoffmann'ın videosunu da izledim!)

her iki metodun da farklı demleme yöntemlerine sahip.
Aeropress immersion yöntemini baz alır. yani kahve ile su belli bir süre vakit geçirirler ve kahve içinde ki moleküllerin su ile teması uzun sürelidir. Bu metod da kahvenin barındırdığı yağ da daha fazla çözünerek suya karışır. Hem french press hem de aeropress de kahvenin bulanık olmasının sebebi budur. french press ile yaklaşık nasıl bir aroma alıyorsanız aeropress ile de aynı olur. birbirinden çok farklı değiller.
delter press ise percolation yöntemini baz alır. burada kahve ile suyun teması minimumdur ve su içinde bekleme yapılmaz. kahvenin tanecik boyutlarına bağlı olarak çözünürlük suyun akış debisi ile orantılı şekilde gerçekleşir. Kahve, su molekülleri ile aromaları toplayarak filtrede toplanır. günümüzde ki tüm pour over metodları bunu baz alır. delter press de aynı şekilde kahve su arasında bağlantı yoktur ve kontrollü şekilde demleme yapılır.
bu yüzden delter da yapılan kahveler daha çok v60, chemex gibi pour over da elde edilen kahve ile benzer özelliklerde olur.

benim kişisel tercihim Delter Press. alıştım ve artık bunun dışında bir yöntem kullanmıyorum. arada sırada v60 yapıyorum ama geneli Delter.

@jackjoker gayet yeterli bir açıklama yapmış (y) Delter sahibi olduktan sonra, çok özel bir çekirdek olmadığı sürece veya vaktim olmadığı zamanlarda v60 demlemiyorum. Aeropress yerine Delter tercih etme sebebim V60 profiline yakın kahve sunmasıydı. Malzeme kalitesi olarak Aeropress'i incelediğim için Delter kalite olarak Aeropress seviyesinde değil. Temizlik açısından Aeropress azda olsa daha pratik deniyor ancak tercih etme sebebi olacak kadar değil.

Evet Delter kolaylığı ve iyi kahve demlemesi açısından gayet pratik(gerçi zamanım varsa ben hala öncelikle v60'ı tercih ediyorum)... Metotların farkını biliyorum, merak ettiğim konu farklı... Delter nispeten yeni bir ekipman, kullandıkça nasıl bir performans göstereceğini, nasıl eskiyeceğini, kullanım ömrünü, bu yönleriyle Aeropress'le kıyaslayabilecek, her ikisini de kullanma deneyimine sahip arkadaşların fikrini merak ediyorum...

V60 a göre biraz daha sert bir kahve istiyorum.İce americano severim.Sirf ice americano benzeri kahve çikariyorsa onun için bile alacağım.Şimdi merak ettigim aeropress tortulu ve bulanik kahve veriyor diyenler, french press kadar kirli bir kahve mi veriyor.Tortu derken kagit filtreden nasil geciyor acaba? French press kahvesi önceden sevsem de artik v60 dan sonra tortulu kahve içmem.Bu konuda ne dusunuyorsunuz?

V60 a göre biraz daha sert bir kahve istiyorum.İce americano severim.Sirf ice americano benzeri kahve çikariyorsa onun için bile alacağım.Şimdi merak ettigim aeropress tortulu ve bulanik kahve veriyor diyenler, french press kadar kirli bir kahve mi veriyor.Tortu derken kagit filtreden nasil geciyor acaba? French press kahvesi önceden sevsem de artik v60 dan sonra tortulu kahve içmem.Bu konuda ne dusunuyorsunuz?
Kağıt filtre kullandığınız sürece tortusuz kahve elde edersiniz. Bulanıklık ise tortudan bağımsız ama demleme yönteminizle alakalı olarak az ya da çok olacaktır. Bu rahatsızlık veren bir deneyim değil. Bir “çeşitlilik” diyebilirim.
Metal filtrelerde ise filtresine ve demleme yönteminize göre az ya da çok ama yine de french pressten az tortu oluyor.

Kağıt filtre kullandığınız sürece tortusuz kahve elde edersiniz. Bulanıklık ise tortudan bağımsız ama demleme yönteminizle alakalı olarak az ya da çok olacaktır. Bu rahatsızlık veren bir deneyim değil. Bir “çeşitlilik” diyebilirim.
Metal filtrelerde ise filtresine ve demleme yönteminize göre az ya da çok ama yine de french pressten az tortu oluyor.
Cevap icin teşekkurler.Tortu olmadiktan sonra bulaniklik önemli değil sonuçta kahvenin içerigi değişiyor.Daha yogun çozunmuş bir sivi elbette farkli renklerde olacaktir

Aeropress'e uygulanan basınç nedeniyle daha yüksek oranda mikropartikul geçmekte kahveye bu da bulanık bir görüntü vermekte.

Bizim sormamız gereken soru şu olmalı, bulanık görünümlü kahve lezzetli mi, değil mi? Rahatlıkla söylenebilirim ki iyi demlenmiş bir aeropress lezzet bakımından o bulanık görüntüsünün tam aksine çok fazla aroma yoğunluğu ve tabi ki gövde verecektir.

French press kadar tortulu bir kahve vermiyor ayrıca demleme istikrarı bakımından v60 göre de avantajlı bir ekipman olduğunu düşünüyorum. Her seferinde aynı reçete ile su döküş aktiviteniz değişse bile çok yakın demlemeler alabilirsiniz.

Ama lezzet ve yöntem farklılığı olarak düşünmek gerek.

Aeropress= Daha yoğun gövde ve aroma, tekrar edilebilir demlemeler.

V60= Dengeli süper fincanlar, ancak tekrar edilebilirlik ve zorluk yüksek.

French press= Kolay tekrar edilebilirlik, yoğun gövde kıyasla daha az aroma ve lezzet , bence.

Aeropress'e uygulanan basınç nedeniyle daha yüksek oranda mikropartikul geçmekte kahveye bu da bulanık bir görüntü vermekte.

Bizim sormamız gereken soru şu olmalı, bulanık görünümlü kahve lezzetli mi, değil mi? Rahatlıkla söylenebilirim ki iyi demlenmiş bir aeropress lezzet bakımından o bulanık görüntüsünün tam aksine çok fazla aroma yoğunluğu ve tabi ki gövde verecektir.

French press kadar tortulu bir kahve vermiyor ayrıca demleme istikrarı bakımından v60 göre de avantajlı bir ekipman olduğunu düşünüyorum. Her seferinde aynı reçete ile su döküş aktiviteniz değişse bile çok yakın demlemeler alabilirsiniz.

Ama lezzet ve yöntem farklılığı olarak düşünmek gerek.

Aeropress= Daha yoğun gövde ve aroma, tekrar edilebilir demlemeler.

V60= Dengeli süper fincanlar, ancak tekrar edilebilirlik ve zorluk yüksek.

French press= Kolay tekrar edilebilirlik, yoğun gövde kıyasla daha az aroma ve lezzet , bence.
Aeropress in çok yonlü kullanim sunmasi cezbediyor beni.2 dakika içinde soğuk kahve hazirlayabilmek bir suru tarif vs. Sanirim 1 tane alacagim tesekkurler.Peki siz su oranı dusuk demlemelerde amerikano benzeri kahve alabildiniz mi?

Aeropress in çok yonlü kullanim sunmasi cezbediyor beni.2 dakika içinde soğuk kahve hazirlayabilmek bir suru tarif vs. Sanirim 1 tane alacagim tesekkurler.Peki siz su oranı dusuk demlemelerde amerikano benzeri kahve alabildiniz mi?
Kesinlikle tavsiye ederim inanın çok seveceksiniz aeropress'i.

Ben americano pek sevmediğim için hiç denemedim aeropress'de.

Amerikano espresso makinesinden 9 bar basınçla çıkan kahvenin sulandırılmasıyla oluyor bu basınç aeropress'de mümkün değil malesef. Ama moka pot ya da cafflano(bunu da denemedim) gibi aletler mantıken daha istediğiniz kahveye yönelik sonuçlar verir gibi duruyor.

Kesinlikle tavsiye ederim inanın çok seveceksiniz aeropress'i.

Ben americano pek sevmediğim için hiç denemedim aeropress'de.

Amerikano espresso makinesinden 9 bar basınçla çıkan kahvenin sulandırılmasıyla oluyor bu basınç aeropress'de mümkün değil malesef. Ama moka pot ya da cafflano(bunu da denemedim) gibi aletler mantıken daha istediğiniz kahveye yönelik sonuçlar verir gibi duruyor.
İşte onun sulanmis şekli direkt bundan çikan kahveyle esdeger diye düşündüm.Arastiryorum almak icin teşekkurler tekrardan

İşte onun sulanmis şekli direkt bundan çikan kahveyle esdeger diye düşündüm.Arastiryorum almak icin teşekkurler tekrardan
Aeropress ten çıkan kahvenin herhangi bir basınçlı espresso benzeri kahve ile pek alakası yok diye düşünüyorum.
Güzel bir alternatif, sonsuz demleme opsiyonu var ama espresso benzeri bir arayisiniz varsa doğru adres değil bence.

Diğer arkadaşların yazdığını tekrarlayacağım şekil olarak birbirlerine benzeselerde ikisi çok farklı cihazlar. Uygun fiyatları nedeni ile bence iyi bir kahve sever her ikisinide elinde bulundurmalı.

Merhaba,
Konu hakkında güncel duygu düşünce ve deneyimleri merak ediyorum.
Bu sayede konu hortlasın.

Yaklaşık 2 yıl işyerinde aeropress (metal filtre ile) kullandım. 1ay önce delter aldım. O günden beri aeropresi rafa kaldırdım. Mecbur kalmadıkça kullanmayı düşünmüyorum. Delter almakta geç kaldığımı farkettim. Delter ile aeroprese göre daha temiz, daha tatlı kahve içiyorum.

Aeropress ile çift kağıt filtre, 17 gram kahve biraz su karıştır sonra üzerine alabildiğince su doldur, kolu tak tüm gücünle bastır. Bu yöntem ile çıkan kahvenin üzerine ben süt eşim su ekliyor. Evdeki amerikano ve flat white en yakın tadı bu şekilde alabildik. Chemex, v60 vs ile değil. Gövdeli kahve için gayet uygun bence. ayrıca zevkli de :)

Biraz da o an ne beklendiğine göre değişiyor. Bende ikisi de var, Delter bir tık daha pratik, Aeropress benim açımdan çoğu zaman bir tık daha tatmin edici. Benim için doygun, yüksek gövde ve baskın aromalar çoğu zaman daha önemli; bu yüzden aeropress derim; bir başkası çayımsı gövde, daha zarif, daha hafif, daha asidik olsun aromalar da kaybolmasın der ve delter'a oyunu kullanır. Bence iyi çekirdekte ikisi de mutlu eder.

Özellikle her ikisini de kullanan arkadaşlardan bu ekipmanları, kullanım/temizleme pratikliği/arıza çıkarmadan zamana karşı dayanımı ve tabii ki leziz kahve yapabilmeleri açısından kendi deneyimlerini bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum...
Her iki cephenin de kullanıcılarının ve kullanıcı deneyimlerinin artması sebebiyle, hazır forum ahalisinin enerjisi de yüksekken konuyu canlandırmak isterim. Ekipmanda çeşitlilik günden güne artıyorken, örneğin v60'ın yanına bir ürün alınması gerektiğinde hangi sebeplerle hangisine yönelmek daha mantıklı sizce?

Geri